Рішення від 29.12.2018 по справі 824/1037/18-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/1037/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013) до фізичної особи ОСОБА_1 (вул. Вишнівецького, буд. 12/0, м. Хотин, Чернівецька область, 60000) про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

25.10.2018 року Головне управління ДФС у Чернівецькій області (позивач) звернулось з позовом до фізичної особи ОСОБА_1 (відповідач) з такими позовними вимогами:

стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 податковий борг по транспортному податку на загальну суму 25000,00 грн до місцевого бюджету.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що станом на 09.10.2018 року за відповідачем обліковується заборгованість на загальну суму 25000,00 грн з транспортного податку з фізичних осіб.

Вказана заборгованість нарахована на підставі податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №950186 від 20.03.2018 року, термін сплати - 14.07.2018 року.

З огляду на викладене позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з відповідача заборгованості з транспортного податку з фізичних осіб на суму 25000,00 грн.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.11.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

25.10.2018 року, у відповідності до ч. 3 ст. 171 КАС України судом було надіслано на адресу Управління ДМС у Чернівецькій області запит щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача - фізичної особи ОСОБА_1.

05.11.2018 року на адресу суду надійшла відповідь Управління ДМС у Чернівецькій області на запит суду в якому зазначено, що відповідач знятий з реєстрації та вибув в Івано-Франківську область.

05.11.2018 року судом у відповідності до ч. 3 ст. 171 КАС України було надіслано на адресу Управління ДМС у Івано-Франківській області запит щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача - фізичної особи ОСОБА_1.

21.11.2018 року на адресу суду надійшла відповідь Управління ДМС у Івано-Франківській області на запит суду від 05.11.2018 року в якому зазначено, що відповідач не значиться в Івано-Франківській області.

У зв'язку з вказаним, повідомлення відповідача про відкриття спрощеного позовного провадження у даній справі, здійснено через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, в порядку ч. 1 ст. 130 КАС України.

Крім того, копію ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження від 27.11.2018 року надіслано відповідачу за місцем обліку платника податків, що зазначена позивачем у позовній заяві адресою (вул. Вишнівецького, буд. 12/0, м. Хотин, Чернівецька область, 60000), супровідним листом №824/1037/18-а/4831/2018 від 28.11.2018 року. Вказану ухвалу вручено адресату (відповідачу) 03.12.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відзив на позовну заяву, у строк встановлений судом, відповідачем до суду не подано.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлено такі обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Податковим органом було направлено ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №950186 від 20.03.2018 року за платежем транспортний податок з фізичних осіб на суму 25000,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслано на адресу відповідача, проте конверт повернувся на адресу відправника у зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с. 10).

Крім того, податковим органом було направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ф" №16238-52 від 18.07.2018 року на загальну суму податкового боргу платника податків станом на 17.07.2018 року - 25000,00 грн. Вказану вимогу відповідач отримав 20.07.2018 року, що підтверджується Довідкою Центрального відділення поштового зв'язку м. Новоселиця Чернівецька дирекція Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" від 09.10.2018 року (а.с. 11-12).

Заборгованість відповідача по транспортному податку з фізичних осіб підтверджується: розрахунком податкового боргу, Довідкою про суми податкового боргу, інтегрованою карткою платника податку, відповідно до яких станом на 09.10.2018 року за відповідачем обліковується заборгованість на загальну суму 25000,00 грн (а.с. 8, 9, 13).

Оскільки відповідач в добровільному порядку суму податкового боргу не сплатив, Головне управління ДФС у Чернівецькій області звернулось до суду з цим позовом.

До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 року №2755-17 (далі - ПК України).

Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 14.1.175 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно з положеннями пп. 267.1.1. п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

У свою чергу, відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Відповідно до п.п. 267.6.1 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року) (п.п. 267.6.2 ПК України).

Відповідно до пп. 267.7.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України податок сплачується за місцем реєстрації об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Як зазначено позивачем у позовній заяві та підтверджується матеріалами справи, на адресу відповідача направлено податкову вимогу форми "Ф" №16238-52 від 18.07.2018 року на загальну суму податкового боргу платника податків станом на 17.07.2018 року - 25000,00 грн.

Відповідно до п. 60.6 ст. 60 ПК України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).

Оскільки після вручення податкової вимоги сума податкового боргу у відповідача не змінилася, але податковий борг не був погашений відповідачем в повному обсязі, податкова вимога позивачем додатково не надсилалася.

Відповідно до п.п. 95.1, 95.2 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Пунктом 87.11 ст. 87 ПК України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Таким чином, судом встановлено, що за відповідачем рахується податкова заборгованість на загальну суму 25000,00 грн.

Станом на день розгляду даної справи в суді вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, доказів зворотного в матеріалах справи відсутні, а тому наявні підстави для її стягнення за рішенням суду.

Згідно із п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене, враховуючи ненадання відповідачем доказів відсутності або погашення ним заборгованості, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень пов'язаних з залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність витрат позивача - суб'єкта владних повноважень пов'язаних з залученням свідків та проведенням експертиз, то суд не вирішує питання про їх стягнення з відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління ДФС у Чернівецькій області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, - задовольнити повністю.

2. Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 податковий борг по транспортному податку на загальну суму 25000,00 грн до місцевого бюджету.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Головне управління ДФС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013);

Відповідач - фізична особа ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, вул. Вишнівецького, буд. 12/0, м. Хотин, Чернівецька область, 60000).

Суддя В.О. Григораш