Постанова від 28.11.2018 по справі 811/1577/18

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

і м е н е м У к р а їн и

28 листопада 2018 року м. Дніпросправа № 811/1577/18

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Суховарова А.В.,

за участю секретаря судового засідання Іотовой А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року (суддя Кармазина Т.М.) в адміністративній справі № 811/1577/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку його пенсії без врахування 10 відсоткової надбавки, передбаченої пунктом «в» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та здійснювати її виплату, починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням 10 відсоткової надбавки, передбаченої пунктом «в» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що з 01 квітня 1998 року він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області як особа, що отримує пенсію за вислугу років з урахуванням 10 відсотків за участь при проходженні служби в органах внутрішніх справ у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесеної до І категорії постраждалих відповідно до пункту «в» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ». Станом на 01 січня 2016 року основний розмір пенсії позивача складав 61 відсоток, з яких 51 відсоток - за вислугу років та 10 відсотків - за участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. Відповідачем з 01 січня 2016 року здійснено перерахунок пенсії та зменшено її розмір до 51 відсотка, виключивши 10 відсотків за участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. 19 квітня 2018 року та 14 травня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявами про здійснення перерахунку пенсії відповідно до законодавства, у задоволенні яких було відмовлено.

Рішенням Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року позов задоволено.

У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржене рішення суду першої інстанції, відмовивши у задоволенні позову. Скаржник вказує на те, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.04.2018 року у справі №П/811/195/18 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області було зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», постанови Кабінету Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України у Кіровоградській області від 04.05.2017 року № 8405. На виконання зазначеного рішення суду 18 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснило перерахунок пенсії позивачу. Разом з цим, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області вважає, що відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 10 відсоткової надбавки, як це зазначено у рішенні Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року, оскільки Закон України, яким зазначена надбавка передбачалась, на момент перерахунку є нечинним.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити оскаржене рішення суду першої інстанції без змін, як законне та обґрунтоване, та вказує на те, що відповідно до рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 березня 2010 року у справі №2а-4177/08/1170 йому було здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2008 року з урахуванням 10 відсоткової надбавки, передбаченої пунктом «в» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ». В судовому рішенні не вказана кінцева дата періоду, за який необхідно здійснити перерахунок пенсії. З 01 січня 2016 року відповідач протиправно зменшив розмір пенсії з 61 відсотка до 51 відсотка, порушивши права позивача.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 серпня 2018 року за апеляційною скаргою відкрито апеляційне провадження. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року справу призначено до апеляційного розгляду на 16 жовтня 2018 року.

З 03 жовтня 2018 року розпочав роботу Третій апеляційний адміністративний суд. Справи, які перебували впровадженні Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, передані до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до пункту 5 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями визначено склад колегії суддів Третього апеляційного адміністративного суду: головуючий суддя Шлай А.В., судді - Круговий О.О., Суховаров А.В.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2018 року справа прийнята до свого провадження та призначено розгляд у судовому засіданні на 28 листопада 2018 року.

У судове засідання сторони, належним чином повідомлені про день, місце і час розгляду апеляційної скарги, не прибули. Скаржник просив здійснювати розгляд апеляційної скарги без участі уповноваженого представника.

Відповідно до частини 2 статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

На підставі частини 4 статті 229 цього ж Кодексу фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось у зв'язку із неявкою сторін.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини:

ОСОБА_1 з 01.04.1998 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Станом на 01.01.2007 року основний розмір його пенсії складав 61 відсоток грошового забезпечення, з яких 51 відсоток - за вислугу років та 10 відсотків з урахуванням участі на ЧАЕС. З 01.01.2008 року відповідачем на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591 від 04.04.2006 року позивачу здійснено перерахунок пенсії та зменшено її розмір до 51 відсотка, виключивши зі складу останньої 10 відсотків за участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, осіб які віднесені до І-категорії постраждалих. Вважаючи такі дії протиправними, ОСОБА_1 оскаржив їх у судовому порядку. Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.03.2010 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області «здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року з урахуванням 10 відсоткової надбавки передбаченої починаючи з 01.10.04 року з урахуванням 10 відсоткової надбавки передбаченої п."в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ". Рішення суду набрало законної сили 03.01.2012 року (а.с.13-16). 19 квітня 2018 року та 14 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявами про перерахунок пенсії відповідно до законодавства України (а.с.7, 11). Листами від 23.04.2018 №116/є-16 та від 27.04.2018 №7460/04-19 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку, оскільки Законом в редакції, що діяла до 29.04.2006 р., було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до І-ї категорії постраждалих (пункт "в" ст.13 Закону). З 29.04.2006 року відповідно до Закону України від 04.04.2006 року №3591-ІV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" було внесено зміни до ст.13 Закону, яким виключено положення щодо вказаного збільшення розміру пенсії за вислугу років. Оскільки на момент проведення перерахунку пенсій згідно постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", а саме на січень 2008 р. діяла редакція ст.13 Закону із змінами, внесеними 29.04.2006 р., органи Пенсійного фонду України не мали правових підстав для застосування інших норм законодавства, які втратили чинність. З урахуванням наведеного з 01.01.2008 р. пенсія ОСОБА_1 перерахован виходячи з розміру 51% від грошового забезпечення. Відповідно до рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 березня 2010 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2008 з урахуванням 10% надбавки. В судовому рішенні не вказана кінцева дата періоду, за який необхідно здійснити перерахунок. Виплата перерахованої пенсії здійснюється до змін умов пенсійного законодавства. Так, на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. виходячи з розміру 51% від грошового забезпечення (а.с.8).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем протиправно звужено зміст та обсяг набутого і реалізованого на підставі чинного закону права позивача на основний розмір пенсії за вислугу років у процентах до відповідних сум грошового забезпечення, шляхом зменшення розміру пенсії з 61% до 51 % відповідних сум грошового забезпечення. Суд першої інстанції вказав на те, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції ґрунтуються на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, при правильному застосуванні норм матеріального права.

Згідно пункту «в» частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (в редакції Закону України №85/98-ВР від 05.02.1998року), особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії - 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 відсотків. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591 від 04.04.2006 року, пункт "в" викладено в такій редакції - особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Вказаними змінами виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1 категорії. 01 січня 2007 року набрав чинності Закон України від 04.04.2006р. № 3591-IV "Про внесення змін до деяких Законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців", який змінив порядок призначення пенсії за вислугу років. Однак п.4 розділу II Прикінцевих положень даного Закону вказує, що вислуга років для призначення пенсій, що була обчислена особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, особам надстрокової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", відповідно до нормативно-правових актів щодо призначення пенсії до набрання чинності цим Законом перегляду не підлягає.

Колегія суддів зазначає, що пенсія позивачу призначена у 1998 року, її перерахунок здійснено на підставі судових рішень, у тому числі, збільшення на 10 %, як особі, яка приймала участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. Як правильно вказав суд першої інстанції, Законом № 3591-ІУ змінено порядок призначення пенсії за вислугу років. Проте, пенсія позивача, до складу якого врахована зазначена 10-ти відсоткова надбавка, не підлягає перерахнку у зв'язку із внесеними законодавцем змінами.

Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року в адміністративній справі № 811/1577/18 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 28 листопада 2018 року і оскарженню в касаційному порядку не підлягає, відповідно до пункту 3 частини 6 статті 12 та пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий

суддя А.В. Суховаров