Рішення від 27.12.2018 по справі 824/914/18-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/914/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39909396, вул. Героїв Майдану, 194-а, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013) до Заставнівської міської ради (код ЄДРПОУ 04062140, вул. Гагаріна, 9, м. Заставна, Чернівецька область, 59400), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача фізична особа-підприємець ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

21.09.2018 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (позивач) до Заставнівської міської ради (відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправними дії Заставнівськогї міської ради та скасувати рішення 32 позачергової сесії 7 скликання Заставнівської міської ради від 31.01.2018 року №546/32-2018, яким надано дозвіл на укладення угоди про плату за фактичне використання земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для збору та утримання води в урочищі "Пержилівка" в м. Заставна, терміном на один рік фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що на 32 позачерговій сесії VII скликання Заставнівської міської ради від 31.01.2018 прийнято рішення від 31.01.2018 №546/32-2018 "Про укладення угоди за фактичне використання земельної ділянки".

Вказаним рішенням фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 надано дозвіл на укладення угоди про плату за фактичне використання земельної ділянки площею 2,0 га для збору та утримання води в урочищі "Пержилівка", в м. Заставна терміном на 1 (один) рік, та доручено Заставнівському міському голові Радишу В.Й. укласти угоду про плату за фактичне використання земельної ділянки в розмірі 2472,95 грн на рік.

На виконання покладених обов'язків, та з метою належного реагування, керуючись Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, до Заставнівської міської ради направлено клопотання від 06.08.2018 року №№257-ДК/0030КВ/06/01-18, в якому зазначено, що рішення від 31.01.2018 року №546/32-2018 прийнято всупереч вимог статей 123, 124, 134 Земельного кодексу України та ст. 20 Закону України "Про землеустрій" та запропоновано привести його у відповідність вимогам чинного земельного законодавства.

Листом Заставнівської міської ради від 02.07.2018 року №541/07-18 Головному управлінню надано відповідь, що земельна ділянка орієнтовною площею 2,0 га в урочищі "Пержилівка" періодично використовується для забору та утримання води, та з метою наповнення місцевого бюджету, прийнято рішення про укладання угоди за фактичне використання земельної ділянки терміном на один рік.

На момент звернення із позовною заявою до суду вказане порушення земельного законодавства Заставнівською міською радою не усунуто, у зв'язку з чим позивач просив задовольнити позовну заяву у повному обсязі.

Ухвалою суду від 11.10.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 13.11.2018 року.

Ухвалою суду від 11.10.2018 року до у часті у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача залучено фізичну особу-підприємця ОСОБА_2.

Судове засідання призначене на 13.11.2018 року відкладене на 18.12.2018 року у зв'язку з перебуванням головуючого суді у відпустці.

В судове засідання призначене на 18.12.2018 року позивач та третя особа не з'явились про причини неявки суд не повідомили, клопотань або заяв не подавали.

Від відповідача надійшло клопотання про визнання позовних вимог та розгляд справи без його участі.

Третя особа, у відповідності до ухвали суду від 11.10.2018 року не подала до суду письмові пояснення щодо позову або відзив з викладенням своїх аргументів міркувань на підтримку або заперечення проти позову.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до частин першої та четвертої ст. 189 КАС України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Зважаючи на неявку позивача та третьої особи, а також клопотання відповідача про розгляд справи без його участі, суд перейшов до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження без участі сторін.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов до висновку, про наявність підстав для задоволення адміністративного позову у повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

Рішенням тридцять другої позачергової сесії VII скликання Заставнівської міської ради Чернівецької області №546/32-2018 від 31.01.2018 року "Про укладення угоди за фактичне використання земельної ділянки" вирішено:

1. Надати ФОП ОСОБА_2 дозвіл на укладення угоди про плату за фактичне використання земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для збору та утримання води в урочищі "Пережилівка"в м. Заставна, терміном на 1 (один) рік.

2. Доручити Заставнівському міському голові Радишу В.Й. укласти угоду про плату за фактичне використання земельної ділянки з платою в розмірі 2472,95 грн на рік (а.с. 18).

01.06.2018 року позивачем направлено на адресу Заставнівської міської ради для відповідного реагування клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства з об'єктом - земельною ділянкою №257-ДК/0030КВ/06/01-18 з матеріалами щодо порушення вимог земельного законодавства, яке полягає у прийнятті Заставнівською міською радою рішення 32 позачергової сесії 7 скликання №546/32-2018 від 31.01.2018 року "Про укладення угоди за фактичне використання земельної ділянки", в якому пунктом 1 надано дозвіл на укладення угоди про плату за фактичне використання земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для збору та утримання води в урочищі "Пережилівка" в м. Заставна, терміном на 1 (один) рік, без розробки відповідної документації із землеустрою, що є порушенням вимог ст.ст. 123, 124, 134 Земельного кодексу України та ст. 20 Закону України "Про землеустрою".

За результатами розгляду клопотання вимагалось вищезазначене рішення привести у місячний термін у відповідність вимогам чинного земельного законодавства (а.с. 19).

На вказане клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства з об'єктом - земельною ділянкою №257-ДК/0030КВ/06/01-18 від 01.06.2018 року, відповідач повідомив позивача, що земельна ділянка орієнтовною площею 2,0 га в урочищі "Пержилівка" періодично використовується для збору та утримання води. З метою направлення місцевого бюджету, та керуючись ст.ст. 26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прийнято рішення про укладення угоди за фактичне використання земельної ділянки терміном на один рік (а.с. 20).

Зважаючи на те, що в місячний термін відповідач не усунув порушення на яке вказувалось у Клопотанні з питань дотримання вимог земельного законодавства з об'єктом - земельною ділянкою №257-ДК/0030КВ/06/01-18 від 01.06.2018 року, позивач звернувся до суду з даним позовом про скасування рішення 32 позачергової сесії 7 скликання Заставнівської міської ради від 31.01.2018 року №546/32-2018.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства, та робить висновки по суті спору.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 року №963-IV (Закон №963-IV) об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Відповідно до ст. 5 Закону №963-IV державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до п.п. а), б) ст. 6 Закону №963-IV до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать:

а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:

додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;

виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням;

додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;

ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;

розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;

виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям;

дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;

виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою;

дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків;

додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;

додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю;

б) внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо:

приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;

обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог земельного законодавства України;

припинення будівництва та експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків;

припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону;

Відповідно до пункту 3 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 року №308, завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Чернівецької області.

Відповідно до підпункту 30 пункту 4 Положення №308, Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області здійснює контроль за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.

З огляду на вказані приписи Закону №963-IV Положення про Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 року №308 на Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області покладено функції здійснення контролю за використанням та охороною земель.

Слід зазначити, що п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлює, що до питань місцевого значення належить регулювання сільськими, селищними, міськими радами земельних відносин. Також відповідно до пунктів "а" - "г" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад належать розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.

Отже, органи місцевого самоврядування у вказаних правових відносинах є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції (нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу

Згідно ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Порядок отримання земельних ділянок у користування врегульовано статтями 123, 124, 134 Земельного кодексу України.

Як встановлено з матеріалів справи, 01.06.2018 року позивачем направлено на адресу Заставнівської міської ради для відповідного реагування клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства з об'єктом - земельною ділянкою №257-ДК/0030КВ/06/01-18 з матеріалами щодо порушення вимог земельного законодавства, яке полягає у прийнятті Заставнівською міською радою рішення 32 позачергової сесії 7 скликання №546/32-2018 від 31.01.2018 року "Про укладення угоди за фактичне використання земельної ділянки", в якому пунктом 1 надано дозвіл на укладення угоди про плату за фактичне використання земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для збору та утримання води в урочищі "Пережилівка" в м. Заставна, терміном на 1 (один) рік, без розробки відповідної документації із землеустрою, що є порушенням вимог ст.ст. 123, 124, 134 Земельного кодексу України та ст. 20 Закону України "Про землеустрою". За результатами розгляду клопотання вимагалось вищезазначене рішення привести у місячний термін у відповідність вимогам чинного земельного законодавства.

Встановлено, що відповідач не усунув порушення на яке вказувалось у Клопотанні з питань дотримання вимог земельного законодавства з об'єктом - земельною ділянкою №257-ДК/0030КВ/06/01-18 від 01.06.2018 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Відповідно до частин першої та четвертою ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

В силу приписів статті 20 Закону України "Про землеустрій" Землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі: а) розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель; б) встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою, у тому числі визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України; в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок; г) встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути); ґ) організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою; д) виявлення порушених земель і земель, що зазнають впливу негативних процесів, та проведення заходів щодо їх відновлення чи консервації, рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення промисловими відходами, радіоактивними і хімічними речовинами та інших видів деградації, консервації деградованих і малопродуктивних земель.

Заходи, передбачені затвердженою в установленому порядку документацією із землеустрою, є обов'язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, власниками землі, землекористувачами, у тому числі орендарями.

Проте всупереч вищевказаним вимогам законодавства, земельна ділянка орієнтовною площею 2,0 га, що знаходиться в м. Заставна в урочищі "Пержилівка" не є сформованою, відомості в державному реєстрі речових прав та державному земельному кадастрі про земельну ділянку відсутні.

Таким чином, передача з правом користування фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 вказаної земельної ділянки, на підставі рішення 32 позачергової сесії 7 скликання Заставнівської міської ради від 31.01.2018 року №546/32-2018, відбулась з порушенням норм земельного законодавства.

На момент розгляду та прийняття рішення у даній справі в Чернівецькому окружному адміністративному суді, належних та допустимих доказів приведення спірного рішення у відповідність вимогам чинного земельного законодавства відповідачем не надано, що є підставою для задоволення позовних вимог.

В свою чергу, від відповідача надійшло клопотання про визнання позовних вимог.

Згідно ч. 4 ст. 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи визнання відповідачем позовних вимог, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення і відповідно про наявність підстав для його скасування в судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

У зв'язку з відсутністю витрат позивача пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то суд не вирішує питання про їх стягнення з відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39909396, вул. Героїв Майдану, 194-а, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013) до Заставнівської міської ради (код ЄДРПОУ 04062140, вул. Гагаріна, 9, м. Заставна, Чернівецька область, 59400) про визнання протиправними дій та про скасування рішення, - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Заставнівської міської ради та скасувати рішення 32 позачергової сесії 7 скликання Заставнівської міської ради від 31.01.2018 року №546/32-2018, яким надано дозвіл на укладення угоди про плату за фактичне використання земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для збору та утримання води в урочищі "Пержилівка" в м. Заставна, терміном на один рік фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39909396, вул. Героїв Майдану, 194-а, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013).

Відповідач - Заставнівська міська рада (код ЄДРПОУ 04062140, вул. Гагаріна, 9, м. Заставна, Чернівецька область, 59400).

Третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (АДРЕСА_1).

Суддя В.О. Григораш