26 грудня 2018 року справа № 2340/4340/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Паламаря П.Г.,
за участю секретаря Трегулова Б.Л.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з проведенням першого судового засідання адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Смілаенергопромтранс” до виконавчого комітету Смілянської міської ради, третя особа - ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю “Смілаенергопромтранс” (вул. Василя Стуса, 41, м. Сміла, Черкаська область, 20700) з позовною заявою до виконавчого комітету Смілянської міської ради (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700), третя особа - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20700), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради, оформленого протоколом № 9 від 20.09.2018, в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального електроопалення.
Обгрунтовуючи вимоги позивач зазначає, що є одним з надавачів послуг централізованого опалення населення в м. Сміла Черкаської області. Одним із багатоквартирних будинків, який обігріває товариство, є будинок № 48а по вул. В.Стуса. 20.09.2018 постійно діюча комісія з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення при виконавчому комітеті Смілянської міської ради Черкаської області надала дозвіл ОСОБА_1 на відключення квартири № 62 по вул. В.Стуса, що в м. Сміла Черкаської області від системи централізованого теплопостачання та встановлення індивідуального електроопалення. Позивач вважає, що вказане рішення є незаконним та таким, що підлягає скасуванню з тих підстав, що прийняте за відсутності двох обов'язкових умов для відключення від системи централізованого опалення: наявності затвердженої схеми перспективного розвитку системи теплопостачання в м. Сміла та згоди всіх власників квартир в будинку № 48а по вул. В.Стуса, що в м. Сміла Черкаської області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача до зали судового засідання також не прибув. 12.12.2018 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що предметом позову є рішення міжвідомчої комісії (утвореної рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради №110 від 22.03.2018), відтак виконавчий комітет Смілянської міської ради не є належним відповідачем у справі. У виконавчого комітету відсутні повноваження в зазначених відносинах: на своїх засіданнях заяви споживачів на відключення не розглядає, рішень ніяких не приймає. Відповідач вважає, що позивач не обґрунтував, які владні управлінські функції здійснив виконавчий комітет відносно позивача, не навів в розумінні ч.6 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” яке конкретно рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради підлягає скасуванню. З вказаних підстав просив відмовити у задоволенні позову.
Третя особа ОСОБА_1 пояснення на позовну заяву не надала, до суду не прибула.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки, учасники справи в судове засідання призначене на 21.12.2018 не з'явилися, суд перейшов до розгляду справи у письмове провадження.
Дослідивши подані суду письмові докази, доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, суд встановив наступне.
Згідно витягу з протоколу № 9 від 20.09.2018 засідання постійно діючої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради, ОСОБА_1 наданий дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_3, що в м. Сміла Черкаської області від системи централізованого теплопостачання та встановлення індивідуального електроопалення.
Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного. Спірні відносини врегульовані Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 “Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” (надалі - Правила № 630).
Пунктом 24 Правил №630 передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відповідно до пункту 25 Правил №630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 “Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за №1478/11758, на виконання пункту 25 Правил № 630 затверджено відповідний Порядок (надалі - Порядок №4).
Пунктом 1.2 Порядку №4 передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
З метою реалізації прав споживачів на відмову від отримання послуг з централізованого постачання, рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22.03.2018 № 110 утворено постійно діючу міжвідомчу комісію з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та затверджено Положення про відповідну Комісію.
До основних завдань Комісії відноситься прийняття рішення щодо видачі дозволів (відмови у видачі дозволу) споживачам послуг централізованого опалення (п. 2.4 Положення про Комісію).
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268 “Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, внесено зміни до Правил № 630, зокрема у назві розділу “Відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача” слова “у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача” замінено словами “багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів”; в абзаці першому пункту 25 слово “споживача” замінено словом “споживачів”; доповнено пункт 26 після слова “здійснюється” словами “у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про теплопостачання” схемою теплопостачання”, за якими відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється; відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про теплопостачання” схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268 “Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення” та на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2007 року № 45445/7/1-06 з метою впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у житловому фонді, прийнято Наказ від 06 листопада 2007 року № 169 “Про затвердження Змін до Наказу Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4”, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587 (далі - Наказ № 169), яким у назві та у пункті 1 вищезазначеного Наказу слово “приміщень” виключено та затверджено Зміни до Порядку.
Таким чином, чинне законодавство України передбачає можливість відключення від мереж централізованого опалення саме житлових будинків з ініціативи споживачів, а не окремих квартир чи приміщень.
Згідно з пунктом 2.1 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання; у заяві про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання власник (власники) будинку зазначає причини відключення; до заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Таким чином, відключення багатоквартирних житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання проводиться у разі згоди всіх власників житлового будинку.
Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 04.04.2018 у справі №826/9835/16, що застосовується судом при вирішенні даної справи згідно частини 5 статті 242 КАС України, яка передбачає, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно прийняв рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на відключення її квартири від мережі централізованого опалення.
Суд не погоджується з доводами відповідача з таких підстав.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Підпунктом 1.1 Положення про постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22.03.2018 №110, передбачено, що міжвідомча комісія з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення є постійно діючим органом, який координує діяльність, пов'язану з наданням дозволів на відключення споживачів послуг з централізованого опалення від мереж централізованого опалення.
Відтак, міжвідомча комісія з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення є органом виконавчого комітету Смілянської міської ради, який і є належним відповідачем у справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення виконавчого комітету Смілянської міської ради (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 04061553), оформлене протоколом від 20.09.2018 № 9, в частині надання дозволу ОСОБА_1 на відключення квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та встановлення індивідуального електроопалення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 04061553) на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Смілаенергопромтранс” (вул. Василя Стуса, 41, м. Сміла, Черкаська область, 20700, код ЄДРПОУ 33931257) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.Г. Паламар