Рішення від 27.12.2018 по справі 560/3794/18

Справа № 560/3794/18

РІШЕННЯ

іменем України

27 грудня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 31.10.2018 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні його заяви від 23.10.2018 року щодо перерахунку державної пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01 жовтня 2017 року і до моменту подання ОСОБА_1 іншої заяви про перерахунок пенсії виходячи з інших його прав на пенсійне забезпечення.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії.

23.10.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, однак відповідачем було відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Незгоду з прийнятим рішенням позивач обгрунтовує тим, що дія вказаної норми поширюється на такі категорії осіб: 1) які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; 2) які брали участь в ліквідації наслідків ядерних аварій та випробувань; 3) які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби.

Позивач зазначає, що не брав участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби, проте вказує, що є ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи, і він з 06.01.1988 року по 04.02.1988 року перебував в м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому, на переконання позивача, він має право на пенсію з розрахунку відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.

04.12.2018 року представником відповідача подано відзив на даний адміністративний позов, в якому зазначає, що основною умовою перерахунку пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є проходження дійсної строкової служби під час участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Вказує, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 цього Закону, оскільки у період з 06.01.1988 року по 04.02.1988 року він не проходив дійсну строкову службу під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. З огляду на викладене просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якому він не погоджується із правовим обґрунтуванням, викладеним відповідачем у вказаному відзиві.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію, як особа з інвалідністю відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

З 11.11.1983 року по 10.11.1985 року позивач проходив дійсну строкову службу, що підтверджується копією військового квитка позивача.

У період з 06.01.1988 року по 04.02.1988 року позивач перебував в м. Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою Управління Державної служби охорони при Головному Управлінні внутрішніх справ Київської області № 13/1 від 05.11.1998 року, та копією маршрутного листа № 13/4-140 від 04.10.2001 року.

23.10.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у якій просив провести її перерахунок з 01 жовтня 2017 року на підставі частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Однак відповідачем рішенням № 270304 від 31.10.2018 року було відмовлено у здійсненні такого перерахунку у зв'язку з тим, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 цього Закону, оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не в період проходження ним строкової служби.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Статтею 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, вказана норма поширюється на військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Визначені статтею 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакціях: законів України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05.10.2006 року №231-V (діяла до 01.10.2017 року) та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року №2148-VIII (діє з 01.10.2017 року) не змінювалися.

Частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05.10.2006 року №231-V передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції, чинній до 01.10.2017 року, визначено, що право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати мають особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції, чинній з 01.10.2017, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

У зв'язку із внесеними змінами до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з жовтня 2017 року розширений перелік категорій осіб, на які поширюється вказана норма, до яких віднесені також особи які брали участь у інших ядерних аварій та випробувань та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (під час проходження дійсної строкової служби).

Таким чином, під час вирішення судом вказаного спору дія частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо права на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою поширюється на осіб, які відповідають таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини 3 статті 59 Закону №796-ХІІ не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Приписи частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" однозначно врегульовують право осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали інвалідами, на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та не надають передумов для їх неоднозначного тлумачення.

Зазначена правова позиція відображена в ухвалі Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №820/1148/18.

Судом встановлено, що позивач проходив дійсну строкову службу в період з 11.11.1983 року по 10.11.1985 року, що підтверджується копією військового квитка позивача серії НВ № 2488056, а участь у наданні практичної допомоги по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач брав у період з 06.01.1988 року по 04.02.1988 року, що виключає право позивача на перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 цього Закону №796-ХІІ.

Доказів того, що позивач під час проходження дійсної строкової служби брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач суду не надав.

Таким чином, позивач не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії за частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З огляду на викладене суд вважає, що відповідач правомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач довів правомірність відмови щодо переведення позивача на пенсію відповідно до статей 54, 59 Закону №796-ХІІ, тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Судовий збір по справі не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (вул. Соборна, 29а/24,Кам''Янець-Подільський,Хмельницька область,32302 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_2