Ухвала від 24.12.2018 по справі 500/2804/18

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

Справа № 500/2804/18

24 грудня 2018 рокум.Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Дерех Н.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Приватного підприємства "Фабрика меблів "Нова" до Тернопільської міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, третя особа ПрАТ "Тернопільводпроект" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19 грудня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства "Фабрика меблів "Нова" до Тернопільської міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, третя особа ПрАТ "Тернопільводпроект" в якому просило:

- визнати незаконними та протиправними дії Міськрайонного управління у Тернопільському районі та м.Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області при проведенні нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, кадастровий номер 6110100000:03:001:0117, що на вул.Лук'яновича, 8 у м.Тернополі, при встановленні таких локальних коефіцієнтів: а) знаходження земельної ділянки у зоні магістралей містоформувального значення, б) знаходження земельної ділянки у прирейковій зоні, в) знаходження земельної ділянки у водоохоронній зоні;

- визнати незаконними та протиправними дії Міськрайонного управління у Тернопільському районі та м.Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та Головного управління Держгеокадастр у Тернопільській області при встановленні коефіцієнту Км2, який визначає містобудівну цінність території, а саме, земельної ділянки кадастровий номер 6110100000:03:001:0117, що на вул.Лук'яновича, у м.Тернополі, при проведенні нормативної грошової оцінки землі, як завищеного та встановити новий коефіцієнт згідно із місце розташуванням земельної ділянки та відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів;

- визнати незаконними та протиправними дії Тернопільської міської ради при віднесенні земельної ділянки кадастровий номер 6110100000:03:001:0117, що на вул.Лук'яновича, 8, у м.Тернополі до економіко - планувальної зони №55 та зобов'язати Тернопільську міську раду віднести земельну ділянку, кадастровий номер 6110100000:03:001:0117, що на вул.Лук'яновича, 8 у м.Тернополі, до економіко - планувальної зони №56;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області провести нову нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 6110100000:03:001:0117, що на вул.Лук'яновича, 8 у м.Тернополі без врахування незаконних локальних коефіцієнтів: а) знаходження земельної ділянки у зоні магістралей містоформувального значення, б) знаходження земельної ділянки у прирейковій зоні, в) знаходження земельної ділянки у водоохоронній зоні, та без урахування завищеного коефіцієнта Км2, який визначає містобудівну цінність території.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали позовної заяви та доданих до неї документів, суддя зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства, згідно зі статтею 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Публічно - правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий, проте сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Виходячи із системного аналізу вищевказаного, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій. Наведене узгоджується і з положеннями статей 2, 4, 19 чинного КАС, які закріплюють завдання адміністративного судочинства, визначення понять публічно-правового спору та суб'єкта владних повноважень, а також межі юрисдикції адміністративних судів.

Разом з тим, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, Приватне підприємство "Фабрика меблів "Нова" отримала в оренду земельну ділянку площею 12,4914 га за адресою вул.Лук'яновича, 8 у м.Тернополі Тернопільської області відповідно до договору оренди землі від 11.05.2012 року. За даним договором Орендодавцем є Тернопільська міська рада. Відповідно до п.9 Договору оренди землі, розмір орендної плати за землю було встановлено у розмірі 3% нормативної грошової оцінки за рік, що становило максимальну ставку податку заземлю. Позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області з проханням виконати експертизу Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку, сформованого 27.03.2018 року, або виконати повторну грошову оцінку земельної ділянки за адресою вул.Лук'яновича, 8 у м.Тернополі, оскільки вважають, що деякі локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко - планувальної зони застосовані необґрунтовано.

В той же час, стаття 2 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно із статтею 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Громадяни та юридичні особи у визначеному законом порядку набувають прав власності та користування земельними ділянками відповідно до їх цільового призначення для ведення господарської діяльності або задоволення особистих потреб.

У контексті наведеного, з моменту укладення між землекористувачем та органом місцевого самоврядування договору оренди землі припиняються адміністративні відносини між цими суб'єктами та в подальшому виникають договірні відносини, які характеризуються рівністю їх учасників та свободою договору. Такі ознаки притаманні не адміністративним, а цивільним правовідносинам, які з урахуванням суб'єктного складу можуть бути предметом судового розгляду у відповідному суді загальної юрисдикції або господарському суді.

Зазначена правова позиція також викладена в постанові ОСОБА_1 Верхового Суду від 17.04.2018 р. у справі №461/980/16-а.

Таким чином, спір щодо права власності чи користування земельною ділянкою не відноситься до публічно-правових незалежно від суб'єктного стану сторін, свою чергу виключає можливість розгляду такої справи в порядку адміністративного судочинства.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Суд, який розглянув справу, що не належить до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції.

Таким чином, враховуючи суб'єктний склад сторін, розгляд даної справи належить до юрисдикції Господарського суду Тернопільської області.

Приписами пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Враховуючи, що подану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, тому слід відмовити у відкритті провадження у даній справі та повернути позивачеві позовну заяву разом із всіма доданими до неї матеріалами.

Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Керуючись статтями 170, 241, 248 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкриті провадження в адміністративній справі за позовною заявою Приватного підприємства "Фабрика меблів "Нова" до Тернопільської міської ради, Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, третя особа ПрАТ "Тернопільводпроект" про визнання дій незаконними та протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи належить до юрисдикції Господарського суду Тернопільської області.

Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Дерех Н.В.

Копія вірна

Суддя Дерех Н.В.