Рішення від 20.12.2018 по справі 2340/2923/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2018 року справа № 2340/2923/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Зачепи Х.В.,

представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю,

представника відповідача ОСОБА_2 - за посадою,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження, в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Черкаській області до Кам'янського комунального підприємства теплових мереж про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось управління Держпраці у Черкаській області (далі - позивач) з позовом до Кам'янського комунального підприємства теплових мереж (далі - відповідач), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить застосувати до Кам'янського комунального підприємства теплових мереж заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: зобов'язати зупинити повністю до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих, виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, виконання газополум'яних робіт, експлуатацію систем газопостачання природним і зрідженим газом суб'єкта господарювання, експлуатацію парових та водогрійних котлів теплопродуктивностю понад 0,1 МВт у кількості 6 одиниць, а саме: котлів Феролі - 1250 № 1414А26006 та № 1414А26007, що знаходяться за адресою: Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Декабристів 11 Б, котлів Колві 1500 № 1140.480 та № 1140.481, що знаходяться за адресою: Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Геологічна, 7 та котлів НИИСТУ-5 № 1625 та № 1640, що знаходяться за адресою: Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Партизанська, 3.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведеної перевірки позивачем зафіксовано порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю і здоров'ю працівників підприємства.

Відповідачем 12.09.2018 на адресу суду надано відзив на позов, в якому відповідач вказує на відсутність підстав для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, позов просила задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив від 21.09.2018.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на обставини, зазначені у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Судом встановлено, що уповноваженими посадовими особами відповідача відповідно до направлення на проведення перевірки від 29.03.2018 № 514, виданого на підставі наказу від 29.03.2018 № 172-П, у період з 26.06.2018 по 04.07.2018 було проведено планову перевірку дотримання Кам'янським комунальним підприємством теплових мереж вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами планової перевірки складено акт від 25.04.2018 № 223-071, яким встановлені факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, у тому числі вимог статті 21 Закону України Про охорону праці, а саме: не одержано дозволи на виконання робіт газонебезпечних та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, газополумяних робіт, на експлуатацію систем газопостачання природним і зрідженим газом, парових водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,1 Мвт (що знаходяться на обєктах підприємства за адресами: м. Камянка, вул. Декабристів, 11Б, вул. Геологічна, 7 та вул. Партизанська, 3) відповідно до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107, п. 19 розділу ІІІ НПАОП 0.00-1.69-13 “Правила охорони праці під час експлуатації тепломеханічного обладнання електростанцій, теплових мереж і тепловикористовувальних установок”.

Жодних зауважень або заперечень до проведеного планового заходу та складеного акта перевірки з боку суб'єкта господарювання не надходили, акт перевірки отриманий директором підприємства ОСОБА_2, про що зроблений відповідний запис у акті перевірки.

На підставі згаданого акту перевірки позивачем видано відповідачу припис від 25.04.2018 № 86-071 з вимогою усунути наведені порушення. Припис отриманий директором підприємства ОСОБА_2

Надаючи спірним правовідносинам правову оцінку суд виходить з такого.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015, № 96 (далі положення № 96), державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці.

Згідно п.7 Положення №96, Держпраця здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про управління Держпраці у Черкаській області, затвердженого наказом Держпраці від 22.06.2017, № 75 (далі положення №75), управління Держпраці у Черкаській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці. Повноваження управління поширюються на територію Черкаської області.

Відповідно до п. 3 Положення №75, основними завданнями управління є:

- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

- здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на обласному рівні;

- здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, повязаної з обєктами підвищеної небезпеки;

- організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на обєктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації обєктів Єдиної газотранспортної системи.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон N 877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.

Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону № 877- V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 статті 4 Закону № 877- V, передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.

В силу положень частини 2 статті 4 Закону України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно із ч. 1 ст. 39 Закону України “Про охорону праці” посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України “Про охорону праці”, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Частиною 7 статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За ч. 5 ст. 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Аналіз наведених положень нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт може здійснюватися виключно на підставі рішення адміністративного суду за позовом органів Держпраці у разі коли виявлені порушення законодавства про охорону праці та промислової безпеки спричиняють загрозу життю та здоровю людей.

У розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” від 6 вересня 2005 року №2806-IV документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України “Про охорону праці” передбачено обов'язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 (далі - Порядок № 1107).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1107 дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 Порядку.

Пунктом 6 Додатку 2 Порядку № 1107 передбачено обов'язок роботодавця одержати дозвіл на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах.

Відповідно до пункту 2 Додатка 3 Порядку № 1107 роботодавець має одержати дозвіл на експлуатацію технологічного устатковання та його елементи магістральних газопроводів, нафтопроводів, продуктопроводів (нафтопродуктопроводів, аміакопроводів, етиленопроводів), систем газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання та населених пунктів, систем промислового та міжпромислового збору нафти і газу, об'єктів нафтогазовидобувної промисловості, а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 0,1 МВт.

У контексті наведеного суд зазначає, що виконуючи роботи підвищеної небезпеки та експлуатуючи машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки без відповідного дозволу, з порушенням встановлених правил, без належного інструктажу, тощо, роботодавець створює небезпечні умови для роботи своїх працівників, а тому суд переконаний, що виявлені порушення законодавства про охорону праці спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.

Частиною першою статті 246 Господарського кодексу України регламентовано, що здійснення будь-якої діяльності, що загрожує життю і здоров'ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється.

Таким чином суд зазначає, що відповідно до вимог чинного законодавства, а саме ч. 3 ст. 21 Закону України “Про охорону праці” та норм Порядку 1107, передбачено обов'язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідачем всупереч вищезазначених норм не отримано дозволів на виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, виконання газополум'яних робіт, експлуатацію систем газопостачання природним і зрідженим газом суб'єкта господарювання, експлуатацію парових та водогрійних котлів теплопродуктивностю понад 0,1 МВт у кількості 6 одиниць, а саме: котлів Феролі - 1250 № 1414А26006 та № 1414А26007, що знаходяться за адресою: Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Декабристів 11 Б, котлів Колві 1500 № 1140.480 та № 1140.481, що знаходяться за адресою: Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Геологічна, 7 та котлів НИИСТУ-5 № 1625 та № 1640, що знаходяться за адресою: Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Партизанська, 3.

Вирішуючи спір, суд також бере до уваги, що у разі наявності порушень законодавства про охорону праці, які спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей, застосування заходів реагування здійснюється виключно на підставі постанови адміністративного суду, а тому виходячи з положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.

Згідно із ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 139, 242-246, 255, 271, 272, 287, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов управління Держпраці у Черкаській області (18000, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 205, ідентифікаційний код 39881228) до Кам'янського комунального підприємства теплових мереж (20801, Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Героїв Майдану, 33, ідентифікаційний код 21366202) про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.

Застосувати до Кам'янського комунального підприємства теплових мереж заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: зобов'язати зупинити повністю до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих, виконання газонебезпечних робіт та робіт у вибухопожежонебезпечних зонах, виконання газополум'яних робіт, експлуатацію систем газопостачання природним і зрідженим газом суб'єкта господарювання, експлуатацію парових та водогрійних котлів теплопродуктивностю понад 0,1 МВт у кількості 6 одиниць, а саме: котлів Феролі - 1250 № 1414А26006 та № 1414А26007, що знаходяться за адресою: Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Декабристів 11 Б, котлів Колві 1500 № 1140.480 та № 1140.481, що знаходяться за адресою: Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Геологічна, 7 та котлів НИИСТУ-5 № 1625 та № 1640, що знаходяться за адресою: Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Партизанська, 3.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26.12.2018.

Суддя С.О. Кульчицький