Справа № 2240/3087/18
іменем України
20 грудня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Варченко В.В. позивача ОСОБА_1
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області , управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради про визнання протиправним рішення,
Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 10.05.2018 №ІІ-879 про припинення призначеної субсидії.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива".
В обгрунтування позову позивач зазначає, що 10.05.2018 року отримала від виконачого комітету Шепетівської міської ради відповідь на запит про призначення субсидії ОСОБА_2 (чоловіку позивача), в якій повідомлено, що на запит Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА від 04.04.2018 отримана відповідь Міністерства соцполітики України від 27.04.2018 року стосовно врахування при призначенні субсидії до сукупного доходу підприємця, який перебуває на загальній системі оподаткування, доходу, який надається ДФС по 157 ознаці доходу. Відповідно вищевикладеного проведено перерахунок призначеної субсидії, починаючи з травня 2017 року.
Вважаючи рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 10.05.2018 року про призначення субсидії протиправним, позивач звернулася з адміністративним позовом до суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.09.2018 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою від 28.09.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та надала суду пояснення за змістом даного адміністративного позову.
Представник відповідача - виконавчого комітету Шепетівської міської ради в судове засідання не прибув, хоча про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник відповідача 14.11.2018 року подав відзив на даний позов, в якому зазначив, що нарахування субсидій заявнику з 2016 року здійснювалось з розрахунку фактично проживаючих осіб. Після подання позивачем податкової декларації про доходи від зайняття підприємницькою діяльністю за 2017 рік управлінням зроблено запит до Державної фіскальної служби щодо уточнення інформації про доходи позивача та проведено перерахунок призначеної субсидії, починаючи з травня 2017 року. В результаті розрахунку надання раніше призначеної субсидії припинено з 01.03.2018 року, а кошти перераховані за період отримання субсидії з 01.05.2017 по 28.02.2018 повернуті управлінням шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг.
При призначенні субсидії управлінням до сукупного доходу фізичної особи-підприємця, який обрав загальну систему оподаткування враховано дохід, який надається ДВС по 157 ознаці доходу.
На підставі наведеного просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Судом залучено управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради до участі у справі у якості співвідповідача.
Представник управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради в судове засідання не прибув хоча про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Відзиву на позов не подав.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 - чоловік позивача 06.07.2016 року звернувся із заявою до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради про призначення субсидії з розрахунку фактично проживаючих осіб. Після закінчення строку отримання субсидії управлінням самостійно здійснено розрахунок субсидії, всі наступні перерахунки розміру субсидії проводились у відповідності до заяв поданих одержувачем субсидії.
Сукупний дохід при цьому обчислювався відповідно до пункту 8 Положення про порядок призначення та надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №848 від 21.10.1995, а саме виходячи з доходів, відомості про які надаються виключно на запит структурним підрозділам з питань соціального захисту населення органами Державної фіскальної служи, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, у порядку визначеному пунктом 13 даного Положення.
Управлінням праці та соціального захисту населення обраховано сукупний дохід домогосподарства ОСОБА_2 із врахуванням доходів членів сім'ї.
У грудні 2017 року прийнято рішення про надання субсидії з розрахунку фактично проживаючих осіб та відмову у призначенні субсидії на загальну площу житла, оскільки дружина заявника працює та займається підприємницькою діяльністю.
Позивач була зареєстрована фізичною-особою підприємцем, перебувала на загальній системі оподаткування та на виконання норм Податкового кодексу України подала до контролюючого органу Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2017 рік та за І квартал 2018 року. Шепетівським відділенням Славутської ОДПІ Управління ДФС у Хмельницькій області видано довідку №1707/11/22-20-30 від 03.04.2018 року із зазначенням суми задекларованих доходів. Дана довідка не взята до уваги управлінням праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради. Натомість при обчисленні сукупного доходу управлінням праці та соціального захисту населення враховано лист Міністерства соціальної політики України №838/0/111-18/201 від 27.04.2018 року, яким надано роз'яснення, щодо включення до переліку ознак доходів, за якими надається інформація про джерела та суми отриманих доходів осіб, які звернулись за призначенням субсидії доходу виплаченого самозайнятій особі (код доходу 157) та довідки отриманої від ДФС про суми доходів, отриманих позивачем за ознакою доходу 157.
Після отримання управлінням праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради від Державної фіскальної служби України уточненої інформації про доходи позивача здійснено перерахунок субсидії, починаючи з травня 2017 року. В результаті розрахунку розміру встановлено, що вартість житлово-комунальних послуг для домогосподарства не перевищує обов'язковий платіж, в зв'язку з чим надання раніше призначеної субсидії припинено з 01.03.2018, а кошти перераховані за період отримання субсидії з 01.05.2017 по 28.02.2018 повернуті управлінням шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків підприємств - виробників/виконавців житлово - комунальних послуг.
Управлінням праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради рішення про припинення раніше призначеної субсидії прийняте на підставі відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДФС України про суми виплачених доходів ОСОБА_1, виданої Шепетівським управлінням Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі - Положення).
Згідно пункту 2 Положення ( в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до пункту 3 Положення №848, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктом 4 Положення № 848 передбачено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.
Пунктом 7 Порядку передбачено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця з якого призначається субсидія.
Відповідно до пункту 8 Положення для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з доходів, нарахованих особам, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Пунктом 12 Положення визначено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, за два квартали, що передують місяцю, що передує місяцю, з якого призначається субсидія, а субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік.
Пунктом 13 Положення передбачено виключний перелік документів, які подаються для нарахування субсидії. Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються з поміж інших і відомості про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДФС у порядку встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Пункт 20 Порядку №848 визначає підстави припинення надання раніше призначеної субсидії.
Суд встановив, що позивач надала до управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради довідку від 03.04.2018 №1707/11/22-20-30 видану Шепетівським відділенням Славутської ОДПІ Управління ДФС у Хмельницькій області про те, що нею в податковій декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік та І квартал 2018 року відображено суму чистого доходу.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування визначено статтею 177 Податкового кодексу України (далі Кодекс). Відповідно до пункту 177.1 статті 177 Кодексу доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Пунктом 177.2 статті 177 Кодексу визначено, що об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, відповідно до пункту 177.4 статті 177 Кодексу, належать:
- витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;
- витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);
- обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством;
- суми податків, зборів, які пов'язані з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на майно); суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов'язані з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця;
- інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
Пунктом 177.4.5 Кодексу встановлено, що не включаються до складу витрат підприємця:
- витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем;
- витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації;
- витрати на придбання та утримання основних засобів подвійного призначення, визначених цією статтею;
- документально не підтверджені витрати.
Відтак сума доходу підприємця це чистий дохід, а не сума доходу про яку звітують податкові агенти з метою дотримання чинного законодавства за ознакою доходу 157. Сума коштів подана податковим агентом за ознакою доходу 157 є вихідною цифрою, а саме: сумою одержаного доходу від якої віднімаються всі витрати в межах господарської діяльності.
Із пояснень позивача та матеріалів справи судом встановлено, що позивач на виконання вимог пункту 177.10 статті 177 Податкового кодексу при здійсненні підприємницької діяльності вела книгу обліку доходів і витрат. Всі доходи за ознакою доходу 157 позивач обліковувала у книзі доходів і витрат та відповідно провела декларування таких доходів за правилами оподаткування фізичних осіб підприємців, які проводять підприємницьку діяльність, тобто свій дохід визначала із зменшенням суми доходу на суму витрат здійснених при проведенні підприємницької діяльності.
Відповідно до розрахунку податкових зобов'язань податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою (додаток 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи) ОСОБА_1 за 2017 рік сума одержаного доходу від провадження підприємницької діяльності складає 243171,88 грн. При цьому вартість документально підтверджених витрат, пов'язаних господарською діяльністю, у тому числі: вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, що реалізовані або використані у виробництві продукції складає 187381,28 грн., витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату - 47799,60 грн., інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг - 2000,00 грн. Вартість чистого доходу ОСОБА_1 за 2017 рік становила 5991,00 грн. За І квартал 2018 року сума одержаного доходу від провадження підприємницької діяльності складає 98404,00 грн. При цьому вартість документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю, у тому числі: вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, що реалізовані або використані у виробництві продукції складає 85729,00 грн., витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату - 11175,00 грн. Вартість чистого доходу ОСОБА_1 за І квартал 2018 року становила 1500,00 грн.
Згідно довідки ДФС №1707/11/22-20-30 від 03.04.2018 ОСОБА_1 в поданій податковій декларації про майновий стан і доходи відобразила суму чистого доходу, а саме: за І квартал 2017 року - 1497,85 грн., ІІ квартал 2017 року - 1497,85 грн., ІІІ квартал 2017 року - 1497,85 грн., ІV квартал 2017 року - 1497,85 грн. та І квартал 2018 року - 1500,00 грн. Відповідно сума чистого доходу позивача за кожен квартал 2017 та І квартал 2018 року не перевищувала 1500 грн.
Враховуючи вищевикладене управлінням праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради при розрахунку субсидії мала враховуватись довідка ДФС №1707/11/22-20-30 від 03.04.2018 року у якій відображено суму чистого доходу позивача - фізичної-особи підприємця, яка обрала загальну систему оподаткування. Однак при розрахунку субсидії враховано розмір доходу отриманий позивачем за кодом доходу 157, тобто доходу, отриманого позивачем без врахування витрат, понесених нею при здійсненні підприємницької діяльності.
В зв'язку з тим, що при прийнятті рішення відповідач - управління праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради взяв до уваги відомості ДФС , по ознаці доходу 157, які суттєво відрізняються в більшу сторону від розміру дійсного доходу позивача, зареєстрованого нею у деклараціях за 2017 рік та І квартал 2018 року, що також підтверджується довідкою Шепетівського відділення Славутської ОДПІ Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 03.04.2018 року і це призвело до відмови у призначенні субсидії та проведення перерахунку за минулі періоди, суд приходить до висновку, що таке рішення є протиправним, оскільки базується на даних які не відображають реальний дохід позивача.
Відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частина 2 статті 9 КАС України встановлює, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Позивач при поданні позову до суду та розгляду справи по суті, помилково вважає, що лист виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 10.05.2018 року №ІІ-879 яким повідомлено про відмову у призначенні субсидії ОСОБА_2 та проведення перерахунку за минулі періоди є рішенням відповідача по суті.
Враховуючи таке, суд з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, вважає за необхідне задовольнити їх шляхом визнання протиправним та скасувати рішення-повідомлення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 16.03.2018 року № 8 про обсяг надміру виплачених коштів внаслідок подання неповної (невірної) інформації про доходи (майновий стан) про що позивач не заперечує.
Згідно із статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, оскільки позовні вимоги задовільняються судом тільки відносно одного відповідача - управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради із врахуванням положень частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 9, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення-повідомлення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради від 16.03.2018 року № 8 про обсяг надміру виплачених коштів внаслідок подання неповної (невірної) інформації про доходи (майновий стан).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 22 грудня 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,30400 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Виконавчий комітет Шепетівської міської ради Хмельницької області (вул. Островського, 4,Шепетівка,Шепетівський район, Хмельницька область,30405 , код ЄДРПОУ - 04060789) Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради (вул. Островського, 4,Шепетівка,Хмельницька область,30400 , код ЄДРПОУ - 03198586)
Головуючий суддя В.К. Блонський