Рішення від 13.12.2018 по справі 480/3832/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2018 р. Справа №480/3832/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Чувашова М.В.,

представника відповідача - Васильченко Ю.В.,

представника відповідача - Свистуна Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі наказу МО України №377 від 27.11.2013 та з 01.04.2012 на підставі постанови КМ №355 від 23.04.2012;

- зобов'язати відповідача скласти список на ОСОБА_1 , згідно додатку 1 постанови КМ №45 від 13.02.2008 та надіслати до Сумського ОВК для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008, на підставі наказу МО України №377 від 28.07.2008, та провести перерахунок пенсій з 01.09.2008 з урахуванням 90% грошового забезпечення за 33 роки вислуги і виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсій з 01.04.2012 з урахуванням 90% грошового забезпечення за 33 роки вислуги та в строгій відповідності з довідкою Сумського ОВК №36051 від 11.06.2012 про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, на підставі постанови КМ №355 від 23.04.2012 та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції;

- зобов'язати відповідача виправити розмір посадового окладу на дійсний та з 01.01.2008 провести відповідні перерахунки пенсії, виходячи з розміру виправленого посадового окладу, з урахуванням раніше проведених виплат.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправно відмовило йому в проведенні перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі наказу МО України №377 від 27.11.2013 та з 01.04.2012 на підставі Постанови КМУ №355 від 23.04.2012. Окрім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області безпідставно було визначено його посадовий оклад на 5% менше ніж потрібно.

Ухвалою суду від 16.10.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін, відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позов.

Ухвалою від 12.11.2018 призначено судове засідання в даній справі в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін на 29.11.2018.

Ухвалою від 29.11.2018, яка занесена до протоколу судового засідання, у якості співвідповідача було залучено - Сумський обласний військовий комісаріат.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області заперечуючи проти задоволення позову надіслав відзив, у якому зазначив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з позовом до суду та не надав докази наявності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду. Також зазначив, що Пенсійний фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям, у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказу від 28.07.2008 №377.

Щодо позовної вимоги про здійснення перерахунку відповідно до Постанови КМУ №355 від 23.04.2012, відповідач зазначає, що вказаною постановою передбачено підвищення розмірів пенсії, а не перерахунок, а тому були відсутні підстави для перерахунку пенсії.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги з мотивів наведених у позовній заяві.

Представники відповідачів у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу Міністра оборони СРСР (по особовому складу) №01045 від 16.07.1990 року, полковник ОСОБА_1 був звільнений в запас за ст. 59 пункт «а» (за віком) з посади секретаря партійної комісії при політичному відділі Сумського вищого артилерійського командного училища імені М.В.Фрунзе.

Позивач є ветераном Збройних Сил України, ветераном війни - учасником бойових дій, інвалідом армії 2-ї групи та має вислугу 33 роки.

Позивач звертаючись до суду зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області безпідставно відмовило йому в проведенні перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі наказу МО України №377 від 28.07.2008 та з 01.04.2012 на підставі постанови КМ №355 від 23.04.2012.

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( далі по тексту -Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Таким чином, збільшення розміру посадового окладу, відповідно до Закону, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.

Водночас, згідно з положеннями пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі по тексту - Постанова № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 статтю 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; 2006 р., № 37, ст. 318) доповнено частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком". Цей спір зводиться до встановлення наявності або відсутності обов'язку перерахувати пенсію за обставин, коли рішення про збільшення розміру посадового окладу прийнято не Кабінетом Міністрів України, а Міністром оборони України".

Так, Наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (далі по тексту - Наказ №377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів витих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України відповідно до переліку, що додається.

Цей Наказ прийнято на реалізацію повноважень, наданих Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №1294).

Пунктом 5 постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, в тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому наказ Міністерства оборони України №377 від 28.07.2008, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб. Отже, підвищення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців відбулось на підставі чинного наказу Міністра оборони України, прийнятого на реалізацію повноважень, наданих Кабінетом Міністрів України, та зареєстрованого у встановленому законом порядку.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, який набрав чинності 20.02.2008.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції, чинній на час виникнення права на перерахунок) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Сумській області не було надіслано до Сумського ОВК списку на ім'я позивача для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі наказу Міністерства оборони України №377 від 28.07.2008.

У зв'язку з викладеним, суд вважає за потрібне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на ОСОБА_1 , згідно додатку 1 Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 та надіслати до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі наказу Міністерства оборони України №377 від 28.07.2008.

Щодо позовних вимог позивача про проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі довідки виданої за наслідками виконання даного рішення суду, суд зазначає, що вказані вимоги є передчасними, оскільки за своєю суттю складають певну послідовність дії, частина з яких, на час розгляду даної справи, ще не вчинена, а тому вимоги позивача в даній частині не підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсій з 01.04.2012 з урахуванням 90% грошового забезпечення за 33 роки вислуги та в строгій відповідності з довідкою Сумського ОВК №36051 від 11.06.2012 про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, на підставі постанови КМ №355 від 23.04.2012 та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції, суд вважає вказану вимогу такою, що не підлягає задоволенню, у зв'язку з наступним.

Суд зазначає, що на підставі Постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 здійснено підвищення до пенсії позивача з 1 липня 2012 року (а.с.39-40), оскільки зазначеним нормативно-правовим актом установлено підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», окрім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 % пенсій, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 % та з 1 січня 2013 року до 35 %. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.

При цьому, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 12.02.2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», станом на 1 квітня 2012 року.

Також, в п. 2 Постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 вказано на необхідність Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 та додатків 15, 26, 31, 32, 36, і 37 до Постанови КМУ № 268, станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому Постановою КМУ № 45 від 12.02.2008 року.

Зі змісту Постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 року вбачається, що нею установлюється відсоткове підвищення розміру пенсій та не змінюється розмір одного з видів грошового забезпечення і не вводяться нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, а тому вона не є підставою для перерахунку основного розміру пенсії.

Враховуючи, що Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, суд дійшов висновку, що довідка Сумського обласного військового комісаріату від 19.05.2012 року № 36051, виготовлена та направлена на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання вимог Постанови КМУ від 23.04.2012 року № 355, і не може бути підставою для зміни основного розміру пенсії позивача, оскільки визначає граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Наведені висновки суду відповідають правовій позиції Верхового Суду України, викладеній, зокрема, у постановах від 17 березня та 21 квітня 2015 року №№ 21-641а14, 21-145а15, від 03 листопада 2015 року №756/2786/14-а та позиції Верховного Суду, викладеній у постанові №173/1242/17 від 06 березня 2018 року.

У зв'язку з зазначеним, позовні вимоги в даній частині не підлягають задоволенню.

Позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача виправити розмір посадового окладу на дійсний та з 01.01.2008, провести відповідні перерахунки пенсії, виходячи з розміру виправленого посадового окладу, з урахуванням раніше проведених виплат, з мотивів невірного визначення розміру посадового окладу, суд вважає необґрунтованим, оскільки перерахунок пенсії позивача здійснювався на підставі довідки про грошове забезпечення виданої Сумським ОВК.

У судовому засіданні встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області самостійно не визначало та не змінювало розмір посадового окладу позивача, а використовувало виключно дані зазначені у довідці про грошове забезпечення, яка надана Сумським ОВК та є чинною, та позивачем не оскаржувалась.

У зв'язку з викладеним, вимоги позивача в даний частині не підлягають задоволенню.

Щодо строку звернення до суду, який на думку представника ГУ ПФУ в Сумській області порушено позивачем, суд зазначає наступне.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу не проведений саме з вини ГУ ПФУ в Сумській області, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 21108013), ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Г.Кондратьєва, 30, м. Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 08269552) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на ОСОБА_1 , згідно додатку 1 Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 та надіслати до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі наказу МО України №377 від 28.07.2008.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 24 грудня 2018 року.

Суддя С.М. Глазько