Рішення від 21.12.2018 по справі 560/3491/18

Справа № 560/3491/18

РІШЕННЯ

іменем України

21 грудня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участю:секретаря судового засідання Яворської І.Ю., представника Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України та Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького Мазуркевича Р.Б.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України , Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького , Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо невиплати ОСОБА_4 індексації грошового забезпечення з 01 червня 2015 року по 30.08.2016 року; 2) визнати протиправною бездіяльність Національної Академії Державної прикордонної служби України щодо невиплати ОСОБА_4 індексації грошового забезпечення з 31.08.2016 року по 30.06.2017 року; 3) визнати протиправною бездіяльність Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо невиплати ОСОБА_4 індексації грошового забезпечення з 31.06.2017 року по 21.06.2018 року; 4) зобов'язати Подільський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з липня 2015 року по 30.08.2016 року; 5) зобов'язати Національну Академію Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 31.08.2016 року по 30.06.2017 року; 6) зобов'язати Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 31.06.2017 року по 21.06.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що згідно відповідей №30/С-30 від 14.08.2018 року Подільського прикордонного загону, №11/С- 72/3635 від 14.08.2018 року Національної Академії Державної прикордонної служби України та №11/9118 від 13.08.2018 року Луцького прикордонного загону індексація грошового забезпечення з червня 2015 року (точніша дата не відома) по 21.06.2018 року йому не виплачувалась у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань, передбачених на такий вид грошового забезпечення. Однак реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

Відповідно до ухвали від 29.10.2018 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 29.11.2018 (арк. спр. 2-3).

Ухвалою від 29.11.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 21.12.2018 (арк. спр. 87-88).

13.11.2018 до суду надійшов Відзив на позовну заяву від Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що нарахування та виплата індексації грошових доходів позивачу проводилась згідно хронології її виникнення та виключно в межах кошторисних призначень, що виділялись на утримання Державної прикордонної служби України по червень 2015 року включно. Після червня 2015 року кошти на подальшу виплату індексації Подільському прикордонному загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України не виділялись. Тому позивачу індексація з 01.07.2015 року по 30.08.2016 року (дати виключення ОСОБА_4 зі списків особового складу) не виплачувалась (арк. спр. 50-55).

15.11.2018 від Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України надійшов Відзив на позов, згідно якого також просить в задоволенні позову відмовити. Зазначає, що після червня 2015 року кошти на виплату індексації Державній прикордонній службі України не виділялись. За відсутності бюджетних надходжень, Луцький прикордонний загін, як бюджетна установа не мала та не має можливості виплачувати індексацію грошового забезпечення позивачу з 31.06.2017 року по 21.06.2018 (арк. спр. 63-68).

21.11.2018 подано Відзив на позовну заяву від Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що Національна академія, як бюджетна установа, не мала та має можливості виплачувати індексацію грошового забезпечення позивачу у період проходження ним служби у Національній академії з 31.08.2016 по 30.06.2017 (арк. спр. 76).

06.12.2018 від Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України надійшло клопотання, згідно якого в задоволенні позову просить відмовити, а справу слухати без його представників (арк. спр. 92).

20.12.2018 до суду надійшла заява від позивача про розгляд справи без його участі (арк. спр. 95).

Заслухавши учасників судового розгляду, з'ясувавши обставини, на які вони покликаються як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

В період з 27.07.2013 по 30.08.2016 позивач був військовослужбовцем Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (арк. спр. 10). Довідкою від 08.11.2018 за №198 підтверджується виплата позивачу індексації за червень 2015 року в розмірі 491,45 грн., та зазначається про відсутність в кошторисних призначеннях на другу половину 2015 та 2016 рік видатків на виплату індексації; нарахування та виплата ОСОБА_4 індексації з другої половини 2015 року не здійснювалась (арк. спр. 36).

В період з 31.08.2016 по 30.06.2017 ОСОБА_4 був військовослужбовцем Національної Академії Державної прикордонної служби України (арк. спр. 19, 96-97). Довідкою №206 від 14.08.2018 та розрахунком стверджено, що у вказаний період індексація грошового забезпечення не виплачувалась (арк. спр. 20, 47)

В період з 30.06.2017 по 21.06.2018 позивач був військовослужбовцем Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України (арк. спр. 70-71). Довідкою-розрахунком стверджено, що нарахування та виплата індексації ОСОБА_4 у 2017-2018 роках не здійснювалась (арк. спр. 72).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII (далі - Закон №1282-XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до ст.5 Закону №1282-XII підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Згідно з ст. 9 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" №2017-III (далі - Закон №2017-III) визначено, що Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Відповідно до ст. 19 Закону №2017-III, державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України, який своєю постановою №1078 від 17.07.2003 затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення, пункт 6 якого також містить аналогічні ст.5 Закону №1282-XII положення, у тому числі про те, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Конституційний Суд України, у Рішенні від 15 жовтня 2013 року N 9-рп/2013, дійшов висновку, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги (пункт 2.2), працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців (пункт 2.3).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб - роботодавців.

Доводи відповідачів на відсутність фінансових ресурсів для нарахування та виплати індексацій, що передбачено ст. 5 Закону та п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, є безпідставними, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не проведення індексації грошового забезпечення.

Наведене підтверджується практикою Європейського Суду з прав людини, зокрема, у п.26 рішення по справі "Кечко проти України" від 8 листопада 2005 року зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Крім того, такі посилання відповідачів порушують гарантоване ст.1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном, з огляду на те, що чинне правове положення передбачає індексацію грошового забезпечення, тому органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у індексації, доки відповідні положення є чинними.

Отже, обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність обов'язку щодо нарахування індексації грошового забезпечення позивачу.

Відтак, бездіяльність відповідачів, яка полягала у не нарахуванні та невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення за вищевказаний період, є протиправною.

Як наслідок, слід зобов'язати відповідачів нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення.

При цьому, бездіяльність Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо невиплати ОСОБА_4 індексації грошового забезпечення є протиправною не з 01 червня 2015 року, як про те просить позивач (оскільки за червень 2015 року індексація нарахована та виплачена), а з 1 липня 2015 року (нарахувати та виплатити індексацію позивач просить саме з липня 2015 року).

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкти владних повноважень, які заперечують проти позову, не довели, що діяли у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією №86 від 11.10.2018 позивачем сплачено 4228 грн. судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати.

Частиною 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що до структури заробітної плати входить додаткова заробітна плата, яка включає, в тому числі, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.

Індексація заробітної плати є компенсаційною виплатою (рішення Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 №9-рп/2013), передбаченою статтею 33 Закону України «Про оплату праці», Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», і вона входить до структури заробітної плати, що також підтверджується підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 №5, відповідно до якого суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати.

Таким чином, позивач відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" був звільнений від сплати судового збору, а згідно п.1 ч.1 ст. 7 цього ж Закону сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. Тому сплачений позивачем судовий збір не підлягає стягненню на його користь з відповідачів, а підлягає поверненню з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо невиплати ОСОБА_4 індексації грошового забезпечення з 01.07.2015 по 30.08.2016.

Визнати протиправною бездіяльність Національної Академії Державної прикордонної служби України щодо невиплати ОСОБА_4 індексації грошового забезпечення з 31.08.2016 по 30.06.2017.

Визнати протиправною бездіяльність Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо невиплати ОСОБА_4 індексації грошового забезпечення з 31.06.2017 по 21.06.2018.

Зобов'язати Подільський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_4 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 30.08.2016.

Зобов'язати Національну Академію Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_4 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 31.08.2016 по 30.06.2017.

Зобов'язати Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_4 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 31.06.2017 по 21.06.2018.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Повернути ОСОБА_4 сплачений судовий збір в розмірі 4228,80 (чотири тисячі двісті двадцять вісім гривень вісімдесят копійок) грн., відповідно до квитанції №86 від 11 жовтня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 грудня 2018 року

Позивач:ОСОБА_4 (АДРЕСА_1,29001 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідачі:Подільський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (вул. Самборського, 21,Подільськ,Одеська область,66301 , код ЄДРПОУ - 14321825) Національна академія Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького (вул. Шевченка, 46,Хмельницький,Хмельницька область,29003 , код ЄДРПОУ - 14321481) Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України (вул. Стрілецька, 6,Луцьк,Волинська область,43005 , код ЄДРПОУ - 14321661)

Головуючий суддя А.І. Петричкович