27 грудня 2018 р. справа № 818/253/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в особі ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в особі ліквідаційної комісії управління МВС України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та не направлення її до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області; зобов'язання ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2400 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (капітан) - 1800грн., надбавка за вислугу років 35% - 1470 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 48% - 2721,50грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 360 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 31% - 744 грн., премія 57,40% - 5450,47 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З метою перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, відповідач склав та направив до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 26.05.2017 №11/146-519(2877) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 Проте, відповідач не включив у вказану довідку надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 48%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% - 360 грн, надбавку за оперативно-розшукову діяльність 31% - 744 грн. та зменшив у відсотковому розмірі премію (з 57,40% до 1,28%), чим створив передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії позивача, тим самим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Ухвалою Ямпільського районного суду Сумської області від 30.11.2017 відкрито провадження у справі.
Ухвалою вказаного суду від 04.01.2018 передано справу за предметною підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду для подальшого розгляду справи по суті.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 30.01.2018 прийнято до провадження та призначено до справу розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідач у відзиві на позов заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області у відповідності до вимог діючого законодавства було виготовлено та направлено до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 Також зазначив, що на підставі п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку пенсій враховується, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Тому у задоволенні позовних вимог просив відмовити (а.с.68-70).
У відповіді на відзив позивач не погодився з доводами, викладеними у відзиві на позов та зазначив, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 48%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 31% та премія 57,40% від грошового забезпечення мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення (а.с.78-80).
Ухвалою суду від 13.02.2018 зупинено провадження до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18.
Ухвалою суду від 18.12.2018 провадження у справі поновлено, справа призначена за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 27.12.2018.
Позивач в судове засідання не з'явився про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Крім того, в письмовій заяві, що надійшла до суду, справу просить розглядати без його участі.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Частиною 9 цієї статті встановлено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, а також клопотання представника відповідача про розгляд справи за його відсутності, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснюється.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України за вислугою років, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
26.05.2017 ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260, складена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначено, що розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою, яку обіймав позивач, становить:
- посадовий оклад - 2400 грн;
- оклад за спеціальним званням (капітан) - 1800 грн;
- надбавка за стаж служби 35%, що у грошовому виразі становить 1470 грн;
- премія у розмірі 1,28%, що у грошовому виразі становить 72,58 грн (а.с.21).
З розміром грошового забезпечення, зазначеного відповідачем у довідці станом на 01.01.2016, позивач не погодився та звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області із заявою щодо перегляду розміру грошового забезпечення.
Листом від 11.09.2017 №215/33/01 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії оформлена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а тому перегляду не підлягає (а.с.19-20).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Згідно з частиною 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Як вбачається із матеріалів справи, ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було надіслано до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 26.05.2017 №11/146-519(2877) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, в якій для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби та премія.
Разом з тим, позивач просив суд зобов'язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2400 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (капітан) - 1800грн., надбавка за вислугу років 35% - 1470 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 48% - 2721,50грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 360 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 31% - 744 грн., премія 57,40% - 5450,47 грн.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з п. 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Матеріали справи свідчать, що у травні 2017 року управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було надіслано до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 26.05.2017 №11/146-519(2877) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".
Отже, управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було виконано вимоги Порядку №45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.
Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.
Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та не направлення її до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області; зобов'язання ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2400 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (капітан) - 1800грн., надбавка за вислугу років 35% - 1470 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 48% - 2721,50грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 360 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 31% - 744 грн., премія 57,40% - 5450,47 грн.Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в особі ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар