Рішення від 27.12.2018 по справі 818/49/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 р. Справа № 818/49/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1І.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, в якій просить, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог:

- визнати неправомірною відмову ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 05.12.2017року, вих. № 33/С-163лк, у виготовленні та наданні ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення зі всіма його складовими згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988;

- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:

- посадовий оклад - 3300,00 грн.;

- підвищення посадового окладу (0,00%) - 0,00 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним званням): полковник - 2 400,00 грн.;

- надбавка за стаж служби(50%) - 2 850,00 грн.;

- надбавка за специфічні умови проходження служби (0,00%) - 0,00 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0,00%) - 0,00 грн.;

- надбавка за шифрувальну роботу (0,00%)- 0,00 грн.;

- надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»(0,00%)- 0,00 грн.;

- доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (0,00%)- 0,00 грн.;

- доплата за вчене звання (0,00%)- 0,00 грн.;

- надбавка за спортивні звання (0,00%)- 0,00 грн.;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (50,00 %) від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, що становить 4 275,00 грн.

- премія (140,00%)- 11 970,00 грн.;

Усього: 30 780,00 грн.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що відповідачем складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включив всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та не зазначив надбавку за виконання особливо важливих завдань (50,00 %) від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, та премію у розмірі 140 %, чим створив передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії позивача, що призвело до порушення його конституційних прав та гарантій на належний соціальний захист.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2018 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача.

На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні зазначивши, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виготовлена ліквідаційною комісією у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»" і передана до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області. При цьому надбавку за виконання особливо важливих завдань та надбавку за особливі умови праці не було зазначено в даній довідці, оскільки вона не входить до складу грошового забезпечення згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (а.с. 21-23).

Відповідно до вимог п. 9 ч. 2. ст. 236 та ч. 1 ст. 291 КАС України ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 року зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Оскільки обставини, на підставі яких було зупинено провадження у справі 818/49/18 усунено, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 провадження у даній справі поновлено.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Пенсію призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті від 20.06.2013 року № 1, виданого УМВС України в Сумській області, відповідно до якого крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років (стаж служби), враховані також надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % та премія у розмірі 140 % (а.с. 14).

В подальшому відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 № 260 Ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області було сформовано довідку від 31.05.2017 року № 11/148-638 (3851) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 16).

В даній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії складається із посадового окладу - 3 300,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням полковник - 2 400,00грн. та надбавки за стаж служби (50%) - 2 850,00 грн. Усього - 8 550,00 грн. (а.с. 16).

Не погодившись з даною довідкою, позивач звернувся із заявою від 21.11.2017 року до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про виготовлення та надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення та одноразової вихідної допомоги (а.с. 10-12).

Листом від 05.12.2017 року № 33/С-163 пн Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області повідомило позивача, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року оформлена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а тому перегляду не підлягає. Крім того зазначило, що відповідно до листа Національної поліції України від 19.04.2017 року № 4060/03/48-2017 середній розмір премії начальника закладу установ та закладів Національної поліції, що фактично виплачений у грудні 2015 року складає 0,0 %. Інші надбавки, доплати і підвищення, у грудні 2015 року поліцейським не виплачувались. Інформації щодо включення інших доплат, підвищень, премій до розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року від МВС України не надходило (а.с. 13).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з даними довідки від 31.05.2017 року № 11/148-638 (3851) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та листа Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 05.12.2017 року № 33/С-163пн, виплата інших надбавок, доплат і підвищень, крім тих, що зазначені у вище зазначеній довідці, а саме посадового окладу, окладу за званням та надбавки за стаж служби - 50 % у грудні 2015 року поліцейським не здійснювалась (а.с. 13 (зворотній бік).

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність не зазначення Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії у розмірі 140 %.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

З листа Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 05.12.2017 року № 33/С-163пн судом встановлено, що відповідно до листа Національної поліції України від 19.04.2017 року № 4060/03/48-2017 середній розмір премії начальника закладу установ та закладів Національної поліції, що фактично виплачений у грудні 2015 року складає 0,0 %. А відтак суд зазначає, що відповідачем правомірно не включено до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премію у розмірі 140 %.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року, в якому зокрема зазначено, що висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек