Справа № 215/5900/18
2-а/215/252/18
26 грудня 2018 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_2 до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та притягнення до адміністративної відповідальності, -
21 грудня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 з позовними вимогами про:
- визнання протиправною бездіяльності голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3, яка виявилася у порушенні механізму, порядку, шаблону розгляду скарги від 04.09.2018, згідно порядку ст.ст. 7, 18, 19 ЗУ «Про звернення громадян», ч. 1, 2, 8 ст. 11 Закону України «Про державну службу» і невжиття заходів;
- притягнення до адміністративної відповідальності і зобов'язання голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 протягом п'ятнадцяти днів надати документ, а за їх відсутності зазначити причини на прохання скарги від 04.09.2018;
- захист права позивача бути присутнім при розгляді скарги від 04.09.2018 та права викривати недоліки в роботі голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 для впливу на поліпшення роботи установи, для відстоювання своїх прав і законних інтересів шляхом їх визнання окремим пунктом рішення.
Вивчивши матеріали даної адміністративної позовної заяви приходжу до наступних висновків.
Згідно п.4 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до вимог ст.20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до вимог ст.19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльність, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання не чинними адміністративних договорів; 5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльність у частині доступу до публічної інформації; 8) спори щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи мотивів суспільної необхідності; 9) спори щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; 10) спори щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; 11) спори фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльність замовника у правовідносинах, що виникли на підставі ЗУ «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; 12) спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені ЗУ «Про відповідальність перевізників під час міжнародних пасажирських перевезень».
На підставі системного аналізу норм права, а саме ст.ст.19, 20, 22 КАС України, спори про публічно-правовий спір, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа органу місцевого самоврядування, підсудні окружним адміністративним судам.
Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3, яка виявилася у порушені розгляду заяви ОСОБА_2 від 04.09.2018, притягнути голову Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності і зобов'язати голову Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради ОСОБА_3 протягом п'ятнадцяти днів надати документ на прохання ОСОБА_2 від 04.09.2018 та бути присутнім при розгляді скарги від 04.09.2018.
Оскільки відповідачем по справі є посадова особа органу місцевого самоврядування, позовна заява не містить вимог, які відповідно до ст. 20 КАС України можуть бути розглянуті місцевим загальним судом, як адміністративним, тому дана адміністративна справа в частині визнання бездіяльності голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 протиправною, зобов'язання вчинити дії предметно підсудна ОСОБА_4 окружному адміністративному суду, а не Тернівському районному суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
У відповідності до положень п.2 ч.1 ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Отже дана адміністративна справа предметно не підсудна Тернівському районному суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, тому вона підлягає передачі до ОСОБА_4 окружного адміністративного суду.
Згідно ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Крім того, відповідно до п.2 ч.1 ст.4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із визнанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.
Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом. Порядок і підстави притягнення до адміністративної відповідальності і накладення адміністративних стягнень врегульовано Кодексом України про адміністративні правопорушення. Розділом ІІІ цього Кодексу визначено перелік органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справу про адміністративне правопорушення, та розмежовано їх компетенцію.
Згідно вимог поданої позовної заяви, позивач ОСОБА_2 просить притягнути до адміністративної відповідальності голову Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3, притягнення до адміністративної відповідальності згідно діючого в України законодавства проводиться в порядку КУпАП.
Таким чином, спір у цій частині не є публічно-правовим та не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладених норм права, слід відмовити позивачу ОСОБА_2 у відкритті провадження, в частині позовних вимог про притягнення до адміністративної відповідальності посадової особи органу місцевого самоврядування.
Враховуючи вищевикладене, з метою недопущення порушення права особи на доступ до правосуддя, а також з урахуванням того, що ефективний та належний судовий захист може бути наданий особі лише судом, встановленим законом, керуючись ст.ст. 4, 7, 19, 20, 29, 170 КАС України,-
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_2 до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - передати до ОСОБА_4 окружного адміністративного суду.
Відмовити ОСОБА_2 у відкритті провадження у справі за його позовом до голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 в частині позовних вимог щодо притягнення до адміністративної відповідальності голови Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала підписана суддею 26 грудня 2018 року.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду через Тернівський районний суд міста ОСОБА_5 протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: