Рішення від 27.12.2018 по справі 440/4148/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 року м. ПолтаваСправа № 440/4148/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

22 листопада 2018 року ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач, ОСОБА_1М.) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі по тексту - відповідач, Полтавське ОУПФУ в Полтавській області), де просить:

- визнати протиправними дії Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (Подільський район) щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до поданої заяви від 12.09.2018;

- зобов'язати провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, починаючи з 12.09.2018, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії виплачену індексацію заробітної плату та матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань відповідно до стажу служби та діючого законодавства станом на момент призначення пенсії 01.10.2008.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона перебуває на обліку у Полтавському ОУПФУ Полтавської області з 01.10.2008 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Пояснює, що при обчисленні позивачу основного розміру пенсії державного службовця, відповідачем не враховані у складі заробітної плати виплати у вигляді матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Зазначає, що 12.09.2018 ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю з урахуванням інших виплат, які не були враховані при нарахуванні пенсії у 2008 році. Однак, Полтавським ОУПФУ Полтавської області рішенням від 21.09.2018 №205 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18.12.2018 до суду від Полтавського ОУПФУ Полтавської області надійшов відзив на позовну заяву, у якому управління просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VІІІ з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", тому з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 - втратила чинність. Вказує, що із 01.10.2008 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Законом №889-VІІІ перерахунки раніше призначених пенсій згідно Закон України "Про державну службу" не передбачені. Крім того, відповідач вважає, що додана до заяви довідка Полтавської обласної ради від 12.09.2018 №01-74/2320/П-74/971, не відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3. Таким чином, за наслідками розгляду поданої заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів для перерахунку пенсії, управлінням обґрунтовано прийнято рішення від 21.09.2018 №205 про відмову в перерахунку пенсії.

Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Cправи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавському ОУПФУ Полтавської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 02.10.2008.

Згідно довідки Полтавської обласної ради про заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про держану службу" від 01.10.2008 №01/31/638, при обчисленні пенсії позивачу не були враховані у складі заробітної плати виплати інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.

12.09.2018 Полтавською обласною радою видано ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про держану службу" №01-74/2320/П-74/971, у якій у складі "Інших виплат" зазначено: матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 18 987,04 грн та індексацію у розмірі 707,00 грн.

Відповідно до вказаної довідки на всі виплати, включені у цю довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 -єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

12.09.2018 ОСОБА_1 звернулася до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заявою про перерахування пенсії, яка була призначена в 2008 році, як державному службовцю, з урахуванням інших виплат.

Разом із заявою позивачем подано до Полтавського ОУПФУ Полтавської області довідку Полтавської обласної ради від 12.09.2018 №01-74/2320/П-74/971 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про держану службу".

Рішенням від 21.09.2018 №205 Полтавське ОУПФУ Полтавської області відмовило в перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат гр. ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ, у зв'язку з відсутністю у чинному пенсійному законодавстві правових норм щодо перерахунку пенсій.

Позивач не погодилася із вказаним рішенням та звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII (чинного на момент призначення пенсії позивачу) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з частиною 6 статті 33 Закону України "Про державну службу" державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Частиною 1 статті 35 Закону України "Про державну службу" передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу" встановлено, що пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України "Про державну службу".

За правилами частини 1 цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (частина 2 статті 37-1 Закону України "Про державну службу").

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Отже, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальні допомоги, індексація заробітної плати, інші виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Подібна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постановах Верховного Суду від 15 березня 2018 року у справі №440/1130/16-а, від 19 квітня 2018 року у справі №706/1077/17.

З огляду на вищевикладене, відповідач відмовляючи у перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, визначених у довідці Полтавської обласної ради від 12.09.2018 №01-74/2320/П-74/971, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені законодавством України.

Частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З огляду на дану норму, суд приходить висновку про те, що підставою для перерахунку пенсії позивачу, є подання 12.09.2018 до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви з довідкою Полтавської обласної ради від 12.09.2018 №01-74/2320/П-74/971, а тому перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен бути проведений з 01.09.2018, а не з 12.09.2018, як просить позивач.

Враховуючи викладене вище, а також зважаючи на те, що правові наслідки для позивача має саме протиправно прийняте управлінням рішення від 21.09.2018 №205, а не дії останнього, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського ОУПФУ від 21.09.2018 №205 та зобов'язати Полтавське ОУПФУ здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01.09.2018 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, визначених у довідці Полтавської обласної ради від 12.09.2018 №01-74/2320/П-74/971.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки при зверненні з даним позовом ОСОБА_1 сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн (мінімальної ставки судового збору за одну вимогу немайнового характеру), а позовні вимоги задоволено частково (в розмірі однієї позовної вимоги немайнового характеру), то вказана сума підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського ОУПФУ Полтавської області.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,36004, рнокпп НОМЕР_1) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 40383769) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, 40383769) від 21 вересня 2018 року №205.

Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 40383769) здійснити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 вересня 2018 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, визначених у довідці Полтавської обласної ради від 12 вересня 2018 року №01-74/2320/П-74/971.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 40383769) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

СуддяОСОБА_2