справа №813/3223/18
17 грудня 2018 року
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Козак О.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “БІ-ПЛАСТ” до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
товариство з обмеженою відповідальністю “БІ-ПЛАСТ” звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 08.10.2018, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС України у Львівській області №695347/41192236 від 11.05.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №96 від 13.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану ТзОВ “БІ-ПЛАСТ” податкову накладну №96 від 13.10.2017.
Ухвалою від 25.07.2018 суддя залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 08.08.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 18.10.2018 суд залучив співвідповідачем у справі Головне управління ДФС України у Львівській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №96 від 13.10.2017. На думку позивача, відповідач протиправно зупинив реєстрацію вказаної податкової накладної, оскільки така відповідає п.6 Критеріїв ризиковості платника податку. На підтвердження реальності здійснення операцій за вказаною податковою накладною позивач направив відповідачу копії належним чином оформлених первинних документів. Проте, такі безпідставно залишені відповідачем поза увагою, і 11.05.2018 прийняте рішення №695347/41192236 про відмову в реєстрації податкової накладної.
Відповідач 07.11.2018 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що податкова накладна, подана для реєстрації позивачем, відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв ризиковості платника податку. Окрім цього, вказує на те, що причиною відмови у реєстрації податкової накладної є не надання оплати постачальникам за придбаний товар, відсутня оплата від ПП «ШипШина».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з наступних підстав.
Позивач - ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» зареєстроване як юридична особа код ЄДРПОУ 41192236, місцезнаходження: 81100, Львівська область, Пустомитівський район, м.Пустомити, вул.Фабрична, 19, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 05.07.2018 №1004170420.
Суд встановив, що податкові зобов'язання, щодо яких ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» складено податкову накладну № 96 від 13.10.2017, виникли на виконання договору поставки №ДП-1905/17-01 від 19.05.2017, укладеного між ТОВ «БІ-ПЛАСТ» та ПП «ШипШина».
Відповідно до умов договору Постачальник зобов'язувався передати у власність Покупця товар, а Покупець зобов'язувався прийняти товар та оплатити його на умовах, визначених вказаним Договором. Відповідно до п.5.2 Договору ціна товару та загальна вартість переданої Покупцю партії товару вказується у видатковій накладній, що видається Постачальником на кожну таку партію.
Відтак, 13.10.2017 ТОВ «БІ-ПЛАСТ» від ПП «ШипШина» передано товар в асортименті, що зазначено у видатковій накладній №17100096 від 13.10.2017 та виписано ПП «ШипШина» податкову накладну №96 на загальну суму в т.ч. ПДВ 130031,05 грн., яку позивач надіслав засобами електронного зв'язку до органів ДФС для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до квитанції від 30.10.2017, направленої до ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України» на адресу позивача, реєстрація документа (податкової накладної від 13.10.2017 №96) відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація НН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства Фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 3811,6307,7323,7326,8539,8544,9603 та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства Фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 вказаного наказу.
14.11.2017 на підтвердження реальності господарських відносин з ПП «ШипШина» відповідно до вказаної податкової накладної позивач надав відповідачу пояснення та копії первинних документів, а саме: податкової накладної №96 від 13.10.2017, видаткової накладної ПП «Партекс Україна» №171000015 від 10.10.2017, копії видаткових накладних ПП «Солар Україна» №171000012 від 10.10.2017, №170800013 від 07.08.2017, №171000013 від 10.10.2017, копії видаткових накладних ПП «ВЕСТ ВІНД» №17100013 від 10.10.2017, №17100011 від 30.06.2017, №17100018 від 10.10.2017, №17100020 від 10.10.2017, №17100021 від 10.10.2017, копія видаткової накладної ПП «Мольєр» №171000011 від 10.10.2017, №171000014 від 10.10.2017, видаткової накладної ПП «Джі ОСОБА_3» №171000014 від 10.10.2017, видаткової накладної ТзОВ «Палома Україна» №171000037 від 06.10.2017, копія договору поставки №ДГІ-1905/17-01 від 19.05.2017 між ТОВ «БІ-ПЛАСТ» та ПП «ШипШина», видаткової накладної ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» №17100096 від 13.10.2017, ТТН №БП0171000096 від 17.10.2017, платіжного доручення ПП «ШипШина» №19917 від 07.11.2017, інвентаризації товарів на складі ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» №6 від 31.10.2017, копія договору поставки №ДП-0604/17-01 від 06.04.2017 між ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» та ПП «Солар Україна», копія договору поставки №ДП-0704/17-01 від 07.04.2017 між ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» та ПП «Палома Україна», договору поставки №ДП-0305/17-01 від 03.05.2017 між ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» та ПП «ВЕСТ ВІНД», договору поставки №ДП- 1304/17-01 від 13.04.2017 між ТзОВ «БІ-ГІЛАСТ» та ПП «Палома Україна», договору поставки №ДП004/17-01 від 10.04.2017 між ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» та ТзОВ «ДЖІ ОСОБА_3», договору поставки №ДП-1204/17-01 від 12.04.2017 між ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» та ПП «МОЛЬЄР», контракту поставки № ВР2017/05/03-1 від 03.05.2017 між STORM -GROUP Sp.z.o.o., ВМД UA305210/2017/001237, листа-роз'яснення №076/0702 від 24.11.2016, а також копії договору №3 оренди нежитлового приміщення від 01.07.2017 між ТзОВ фірма «Галімпекс-Склодзеркальний завод» та ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» з актом надання послуг №10_2017 від 31.10.2017, договору №33/С/17 оренди нежитлового приміщення від 01.04.2017 між ТзОВ «Центральна Консалтингова Компанія» та ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» та акти №ОУ-0000942 здачі-прийняття робіт (надання послуг) та №ОУ-0000941 здачі-прийняття робіт (надання послуг) за жовтень 2017 року, що підтверджується квитанціями №1 про збереження документів на центральному рівні.
26.02.2018 позивач звернувся до Державної фіскальної служби України із скаргою, в якій просив прийняти рішення щодо реєстрації податкової накладної №96 від 13.10.2017 на суму 130 031,05 грн. Відповіді на зазначену скаргу ТзОВ «БІ-ПЛАСТ» не отримано.
10.05.2018 ТзОВ» БІ-ПЛАСТ» повторно скерувало на адресу ДФС України повідомлення № З щодо подання документів про підтвердження реальності здійснення операцій щодо відмовлених ПН/PK до якого долучено всі копії документів, що підтверджують правомірність здійснення господарської операції.
11.05.2018 комісією ДФС прийнято рішення №695347/41192236 про відмову в реєстрації податкової накладної №96 від 13.10.2017, у зв'язку з ненаданням позивачем копій документів, а саме розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків (відсутня оплата постачальникам за придбаний товар, відсутня оплата від ПП «ШипШина»).
Позивач звернувся до відповідача із скаргою на вказане рішення, подавши всі додаткові документи.
29.05.2018 рішенням комісії ДФС центрального рівня №7536/41192236, скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення №695347/41192236 від 11.05.2018 - без змін.
Не погоджуючись з вказаним рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно з п.п.а, б п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з приписами норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами п.74.2 ст.74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п.74.3 ст.74 ПК України).
Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна-електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п.192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п.200-1.3 та п.200-1.9 ст.200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених п.12 вказаного Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містить п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п.74.2 ст.74 вказаного Кодексу.
Відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зі змісту квитанцій по податкової накладної №96 вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567.
Так, пункт 6 Критеріїв оцінки ступня достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №753/30621 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) зазначає, що моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг - постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних і розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію її Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 вказаного пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 вказаного пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V ПК України.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 вказаного пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V ПК України.
З аналізу вказаних норм законодавства випливає висновок, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН/РК прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків у квитанції.
У квитанції про реєстрацію податкової накладної №96 від 13.10.2017 чітко зазначено вид критерію оцінки ступеня ризику, яким відповідає вказана накладна, а саме: п.6 Критеріїв ризиковості платника податку.
Таким чином, відповідач при прийнятті рішення про зупинення реєстрації податкових накладних дотримався вимог п.п.201.16.1 п.201.16 ст. 201 ПК України, який передбачає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію або критеріїв, якщо їх виявлено два.
Також, зі змісту квитанції встановлено, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті в п.п.201.16.1 вказаного пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 вказаного пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201).
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.
Суд встановив, що позивач надав контролюючому органу пояснення та копії документів щодо господарських операцій з ПП «ШипШина» для направлення до комісії ГУ ДФС у Львівській області.
Зі змісту висновків контролюючого органу щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації, викладених у спірному рішенні встановлено не надання платником податку копій документів, а саме розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків (відсутня оплата постачальникам за придбаний товар, відсутня оплата від ПП «ШипШина»).
Абзацом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» №190 від 29.03.2017 встановлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до п.п.в п.п.201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 вказаної Постанови визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту в п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Таким чином, рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Оцінюючи наявність підстав для прийняття оскарженого рішення, суд встановив наступне.
Як вже зазначалось судом, підставою для відмови в прийнятті рішення про реєстрацію податкової накладної стала не надання платником податку копій документів, а саме розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків (відсутня оплата постачальникам за придбаний товар, відсутня оплата від ПП «ШипШина»).
В ході розгляду справи представник відповідача повідомив, що під відсутністю розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків, мається на увазі відсутність оплати постачальникам за придбаний товар, зокрема відсутня оплата від ПП «ШипШина».
Щодо цієї обставини позивач повідомив, що помилково не додав відповідачу відповідний розрахунковий документ під час вирішення питання про реєстрацію податкової накладної. Позивач при розгляді справи подав платіжне доручення №19917 від 07.11.2017 про сплату ПП «ШипШина» на користь товару згідно з рахунком №878 від 13.10.2017 в сумі 130 031,05 грн.
Суд встановив, що всі первинні документи, надані позивачем, не мають дефекту форми, змісту або походження, які в силу ст. 198, 201 Податкового кодексу України, ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88) спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивач надав всі необхідні докази, якими підтверджується факт оплати товару. При цьому, враховуючи наявність доказів, що підтверджує оплату товару в матеріалах справи та оцінюючи їх в сукупності з іншими доказами, вважає, що сам лише факт відсутності доказів оплати товару на момент прийняти оскарженого рішення, не може позбавляти позивача права на реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З огляду на це, суд вважає, що оскаржене рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправним та підлягає скасуванню.
Для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №96 від 13.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів судовий збір у сумі 3524 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення №304 від 12.06.2018.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС України у Львівській області №695347/41192236 від 11.05.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної №96 від 13.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану ТзОВ “БІ-ПЛАСТ” податкову накладну №96 від 13.10.2017.
Стягнути з Державної фіскальної служби України код ЄДРПОУ39292197 місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8, Головного управління ДФС у Львівській області код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35 за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “БІ-ПЛАСТ” код ЄДРПОУ 41192236, місцезнаходження: 81100, Львівська область, Пустомитівський район, м.Пустомити, вул.Фабрична, 19, судовий збір в сумі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 27.12.2018.
Суддя А.Г. Гулик