справа №2а-8273/11/1370
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
26 грудня 2018 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Брильовський Роман Михайлович, ознайомившись із заявою ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370 за позовом ОСОБА_1 до Територіальної державної інспекції праці у Львівській області про встановлення наявності чи відсутності повноважень, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370 за позовом ОСОБА_1 до Територіальної державної інспекції праці у Львівській області про встановлення наявності чи відсутності повноважень, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370 ОСОБА_1 посилається на постанову Верховного Суду від 15.11.2018 у справі № 813/2558/13-а. Заявник зазначає, що у вказаній постанові викладенні обставини, які спростовують факти, що були покладенні в основу постанови Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2011 у справі № 2а-8273/11/1370. На думку позивача, обставини викладенні у цій постанові могли вплинути на судове рішення, але не були відомі та не могли бути відомі суду під час судового розгляду.
Згідно з частиною 1 статті 366 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, що надійшла до адміністративного суду, передається судді адміністративного суду, який визначається в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Так, 30 листопада 2018 року за наслідками автоматизованого розподілу, заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370 передано на розгляд судді Львівського окружного адміністративного суду Брильовському Р.М.
Форму та зміст заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами визначено у статті 364 КАС України.
Згідно з частиною 3 ст. 364 КАС України до заяви додаються: 1) копії заяви відповідно до кількості учасників справи; 2) документ про сплату судового збору; 3) докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин; 4) у разі пропуску строку на подання заяви - клопотання про його поновлення; 5) клопотання особи про витребування копії рішення міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, в органу, відповідального за координацію виконання рішень міжнародної судової установи, якщо її немає у розпорядженні особи, яка подала заяву, - у разі подання заяви про перегляд судового рішення з підстави, визначеної пунктом 3 частини п'ятої статті 361 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 ст. 366 КАС України протягом п'яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.
5 грудня 2018 року суддя під час перевірки заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370, встановив, що така не відповідає вимогам статті 364 цього Кодексу, оскільки заявник не надав суду документів на підтвердження сплати судового збору за подання заяви.
За наслідками перевірки заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370, суддя дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам статті 364 КАС України та ухвалою судді від 05.12.2018 залишив заяву без руху та надав строк для усунення недоліків заяви у встановлений строк.
18 грудня 2018 року ОСОБА_1 на виконання вимог ухвали судді від 05.12.2018, скерував засобами поштового зв'язку на адресу Львівського окружного адміністративного суду оригінал квитанції № 20 від 13.12.2018 про сплату судового збору за подання вказаної заяви у розмірі 6, 00 грн.
Після надходження оригіналу квитанції про сплату судового збору, суддя вирішував питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.
Проте, перевіривши матеріали справи, суддя вважає, що у відкритті провадження за нововиявленими обставинами щодо перегляду судового рішення слід відмовити з таких підстав.
Частиною 1 статті 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно пунктом 1 частини 2 статті 363 КАС України з урахуванням положень частини першої цієї статті заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подана: з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 361 цього Кодексу, - не пізніше трьох років з дня набрання таким судовим рішенням законної сили.
Суддя встановив, що 29 вересня 2011 року Львівський окружний адміністративний суд прийняв постанову у справі № 2а-8273/11/1370 за позовом ОСОБА_1 до Територіальної державної інспекції праці у Львівській області про встановлення наявності чи відсутності повноважень, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
Вказаною постановою Львівський окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов ОСОБА_1 частково, встановив відсутність повноважень Територіальної державної інспекції праці у Львівській області щодо перевірки законності виплати заробітної плати за роботу в надурочний і нічний час, у вихідні та святкові дні ОСОБА_1 під час несення ним служби в Сокальському районному відділі Головного управління Міністерства внутрішніх справи у Львівській області, у решті позовних вимог відмовив.
13 лютого 2014 року Львівський апеляційний адміністративний суд прийняв ухвалу, якою апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишив без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2011 у справі № 2а-8273/11/1370 без змін.
20 червня 2017 року ухвалою Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2011 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2014 без змін.
Як встановлено із комп'ютерної програми “Діловодство спеціалізованого суду” постанова Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2011 у справі № 2а-8273/11/1370, набрала законної сили 26 лютого 2014 року.
Проте, ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370 лише 30 листопада 2018 року, тобто після спливу трьох років з дня набрання таким судовим рішенням законної сили.
Суддя наголошує, що частиною 3 статті 363 КАС України строки, визначені в частині другій цієї статті, не можуть бути поновлені.
Відповідно до частини 5 статті 366 КАС України, суд відмовляє у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами у разі, якщо така заява подана до суду після закінчення строку, визначеного частиною другою статті 363 цього Кодексу.
Отже, у відкритті провадження за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370 слід відмовити.
Водночас, суддя вважає за необхідне звернути увагу, що відповідно до частини 2 та 3 статті 261 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.
Підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є:
1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане;
2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено судове рішення;
3) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні цієї справи судом. (ч.5 ст. 361 КАС України).
Нововиявлені обставини - це ті обставини, які об'єктивно існували на момент вирішення справи, але не були і не могли бути відомі суду або іншим особам на час розгляду справи.
Суд зазначає, що перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами є процесуальним заходом, пов'язаним з перевіркою правильності судових рішень, і спрямованим забезпечувати їх законність і обґрунтованість, а також забезпечення встановлення об'єктивної істини у спірних правовідносинах.
Отже, КАС України чітко визначено підстави для звернення учасників справи та інших осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки із заявою про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими або виключними обставинами.
Однак, заявник, як на підставу для звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370 зазначає постанову Верховного Суду від 15.11.2018 у справі № 813/2558/13-а.
Проте, вказана постанова не може бути підставою для звернення особи із заявою за нововиявленими обставинами, оскільки встановлення обставин в інших справах (рішеннях), які не стосується предмету оскарження у справі № 2а-8273/11/1370, не створюють жодних правових наслідків для учасників справи № 2а-8273/11/1370 не можуть бути підставою для звернення особи із такою заявою.
Окрім цього, суддя звертає увагу, що постанова Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/2558/13-а, яка переглядалася Верховним Судом (зокрема на яку посилається заявник), була прийнята 28 серпня 2013 року, тобто після прийняття постанови у справі № 2а-8273/11/1370 (постанова від 28.09.2011).
Суддя звертає увагу, що зміна судової практики у подібних правовідносини не може бути підставою для звернення особи із заявою за нововиявленими обставинами.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Позивач на виконання вимог ухвали судді від 05.12.2018, скерував засобами поштового зв'язку на адресу Львівського окружного адміністративного суду оригінал квитанції № 20 від 13.12.2018 про сплату судового збору у розмірі 6, 00 грн за подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370 .
З огляду на те, що у відкритті провадження за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370 слід відмовити, як наслідок судовий збір за подання такої заяви підлягає поверненню заявнику.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 361, 363, 364, 366, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, --
У відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у справі № 2а-8273/11/1370 за позовом ОСОБА_1 до Територіальної державної інспекції праці у Львівській області про встановлення наявності чи відсутності повноважень, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Повернути ОСОБА_1 (80033, Львівська область, Сокальський район, с. Тартаків, вул. Шевченка, 42, РНОКПП НОМЕР_1 з Державного бюджету України сплачений судовий збір у розмірі 6 (шість) гривень 00 копійок, відповідно до квитанції № 20 від 13.12.2018 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Р.М. Брильовський