21 листопада 2018 року Справа № 160/7693/18
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кучма К.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
У жовтні 2018 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із вищезазначеною позовною заявою, в якій просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення йому пенсійних виплат з 01 травня 2018 року;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного поновлення пенсійних виплат та невиплати пенсійних виплат йому, за весь минулий час, тобто за період з 01 травня 2018 року по 01 жовтня 2018 року;
- зобов'язати відповідача здійснити виплату належної йому пенсії за весь минулий час, а саме за період з 01 травня 2018 року по 01 жовтня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він здобув право на отримання пенсії, що підтверджується пенсійним посвідченням №2907855011, яке було видано Пенсійним фондом України на його ім'я. Згідно з довідкою № 1204002444 від 25 грудня 2014 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради, позивач перемістився з тимчасово окупованої території до м.Дніпро та зареєстрував місце свого перебування за адресою: вул.Курильська, буд.29. Відповідачем було прийнято рішення про зупинення нарахування та виплати йому пенсії. Позивач вважає, що дії відповідача щодо невиплати йому пенсії є неправомірними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення, а тому він вимушений звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2018 року було відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні за статтею 263 КАС України. Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
До суду 15 листопада 2018 року від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що з серпня 2014 року по травень 2018 року виплата пенсії проводилась відділом з питань виплати пенсії № 4 управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
В травні 2018 року на центральному рівні виплату пенсії ОСОБА_1 було припинено до з'ясування місця перебування пенсіонера з 01.05.2018 року на підставі даних, отриманих з інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон "Аркан", розпорядником якої є Адміністрація Державної прикордонної служби України, була виявлена тривала відсутність пенсіонера (понад 60 днів) за місцем проживання.
Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримало протокол № 69 від 25 червня 2018 року засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам, в якому прийнято рішення відновити пенсію позивачу. Рішенням від 30.08.2018 року позивачу поновлено пенсію з 01.05.2018 року. Пенсію за травень-вересень 2018 року нараховано. Доплата обліковується окремо та буде виплачуватись в окремому порядку, передбаченому для внутрішньо переміщених осіб. За таких обставин, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 як пенсіонер перебуває на обліку в органах пенсійного фонду з 01 вересня 2014 року.
З серпня 2014 року по травень 2018 року виплата пенсії проводилась відділом з питань виплати пенсії № 4 управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Згідно з довідкою № 1204002444 від 25 грудня 2014 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради, позивач перемістився з тимчасово окупованої території та зареєстрував місце свого перебування за адресою: 49086, м.Дніпро, вул. Курильська, буд. 29.
В травні 2018 року на центральному рівні виплату пенсії позивачу було припинено до з'ясування місця перебування пенсіонера з 01.05.2018 року на підставі даних, отриманих з інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон "Аркан", розпорядником якої є Адміністрація Державної прикордонної служби України, була виявлена тривала відсутність пенсіонера (понад 60 днів) за місцем проживання.
Правомірність та обґрунтованість дій відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу є предметом спору, який передано на розгляд суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, яка набрала чинності з 01 лютого 2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058-IV.
Частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону № 1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, визначених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів ПФУ та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Отже, нормативно-правовим актом, яким визначено підстави припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення), є Закон № 1058-IV. Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом № 1058-IV, можуть застосовуватися виключно за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Наведений перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом.
На відміну від поняття "законодавство України", не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах її повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.
Водночас Закон № 1058-IV не передбачає такої підстави припинення або призупинення виплати пенсії, як виключення пенсіонера з бази даних про осіб, які перемістилися з районів проведення АТО та не підтвердження факту внутрішнього переміщення.
Конституційний Суд України у Рішенні від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009 зазначив, що виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.
У рішенні у справі "Пічкур проти України", яке набрало статусу остаточного 07 лютого 2014 року, Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) дійшов висновку про те, що право на отримання пенсії, яке стало залежним від місця проживання заявника, свідчить про різницю в поводженні, яка порушувала статтю 14 Конвенції, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції. При цьому Суд зауважив, що у цій справі право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця поживання заявника, що призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункти 51-54).
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права.
Отже, у вказаних рішеннях Конституційного Суду України та ЄСПЛ застосовано підхід, згідно з яким право на пенсію та її одержання не може пов'язуватися з місцем проживання людини. Такий підхід можна поширити не тільки на громадян, що виїхали на постійне місце проживання до інших держав, а й на внутрішньо переміщених осіб, які мають постійне місце проживання на непідконтрольній Уряду України території. У контексті справи, що розглядається, правовий зв'язок між державою і людиною, який передбачає взаємні права та обов'язки, підтверджується фактом набуття громадянства. Свобода пересування та вільний вибір місця проживання гарантується статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відмовляючи у задоволенні позовних в частині визнання протиправними дії відповідача щодо припинення пенсійних виплат позивачу з 01 травня 2018 року, суд виходить із наступного.
Так, судом встановлено, що відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 3 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримав протокол № 69 від 25 червня 2018 року засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам, в якому прийнято рішення відновити пенсію ОСОБА_1
05 червня 2018 року позивач подав заяву до Новокадацького відділу обслуговування громадян (Сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішенням від 30.08.2018 року ОСОБА_1 поновлено пенсію з 01.05.2018 року. Пенсію за травень-вересень 2018 року нараховано, а тому в цій частині позовні вимоги є необгрунтованими.
Суд критично ставиться до тверджень відповідача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин положень пункту 1 частини першої статті 10 та статті 20 Закону № 1706-VII, постанов Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" від 08 червня 2016 року №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 10 Закону № 1706-VII Кабінет Міністрів України координує і контролює діяльність органів виконавчої влади щодо вжиття ними необхідних заходів із забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб відповідно до цього Закону.
Частиною другою статті 20 Закону № 1706-VII визначено, що закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечить цьому Закону.
Проте наведені положення Закону № 1706-VII не надають Кабінету Міністрів України повноважень на визначення випадків припинення виплати пенсій.
За змістом конституційних норм Кабінет Міністрів України не наділений правом вирішувати питання, які належать до виключної компетенції Верховної Ради України, так само як і приймати правові акти, які підміняють або суперечать законам України.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Преамбулою Закону № 1058-IV визначено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
При цьому згідно з преамбулою Закону № 1706-VII цей Закон відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні (частина перша статті 2 Закону № 1706-VII).
Отже, ураховуючи наведені положення Закону № 1706-VII, прийняття законодавцем цього Закону спрямоване на встановлення додаткових гарантій дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, до яких належить і позивач, а не на звуження обсягу їх прав, закріплених в інших законодавчих актах України, зокрема в частині першій статті 49 Закону № 1058-IV.
Натомість, відповідно до індивідуального перерахунку, наданому відповідачем, встановлено, що протоком за період з 01.05.2018 року по 30.09.2018 року дійсно було поновлено виплату позивачу пенсій за спірний період та нараховано коштів в сумі 7 260 грн. Проте, матеріали справи не містять доказів виплати вказаної суми пенсії.
За таких обставин, суд вважає за можливе визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного поновлення пенсійних виплат та невиплати пенсійних виплат позивачу, за весь минулий час, тобто за період з 01 травня 2018 року по 01 жовтня 2018 року та зобов'язати відповідача виплату позивачу належні йому пенсії за весь минулий час, а саме за період з 01 травня 2018 року по 30 вересня 2018 року.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що адміністративний позов задоволено частково, слід повернути позивачу частину судових витрат по справі в сумі 469,86 грн.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 205, 241 - 246, 250, 262 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо несвоєчасного поновлення пенсійних виплат та невиплати пенсійних виплат ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2), за весь минулий час, тобто за період з 01 травня 2018 року по 01 жовтня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплату ОСОБА_1 належні йому пенсії за весь минулий час, а саме за період з 01 травня 2018 року по 30 вересня 2018 року.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Присудити з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету судові витрати по справі в розмірі 469,86 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Суддя Кучма К.С.