Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
26 грудня 2018 р. Справа №200/14528/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1, 19 грудня 2018 року звернувся з позовною завою до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради про:
- визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради щодо відмови ОСОБА_1 призначити та виплатити допомогу прни народжені дитини- Погорельцевої Єлізавети Павлівни;
- зобов'язання Управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 недоотриманої допомоги при народжені дитини - ОСОБА_2, відповідно до заяви від 29 вересня 2017 року.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі, досліджуючи зміст та обґрунтованість позовної заяви та наданих документів до позовної заяви, набуваю висновку, що вона підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI, розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет" від 07.12.2017 № 2246- VIII, розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу становить 1762,00 грн.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір за позовні вимоги про оскарження дій суб'єкта владних повноважень у розмірі 704,80 грн.
Відповідно до матеріалів справи, позивач надає заяву про звільнення від сплати судового збору, обґрунтоване тим, що матеріальний стан позивача не дозволяє сплатити судовий збір за подання позову.
Згідно з ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно частини 1 статті 8 Закон №3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір", визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Таким чином, факт не отримання допомоги при народженні дитини, не позбавляє особу права та можливості отримання інших доходів, з яких може бути сплачений судовий збір.
Дослідивши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд вважає, що позивачем не додано до позовної заяви доказів, а саме довідки із органів Державної фіскальної служби, в підтвердження того, що позивач знаходиться у скрутному матеріальному становищі.
Крім того, судом врахований той факт, що відповідно до сторінки 10 паспорту серії ВТ 023677, позивач є заміжньою особою, та отже на фінансовий стан останньої впливають доходи чоловіка.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору не підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Частиною 2 цієї статті визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Позивачем заявлена вимоги немайнового характеру, а саме визнання протиправним дії відповідача та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином, під час подання позову позивач мав сплатити судовий збір за адміністративний позов немайнового характеру - 704,80 гривень (1762*0,4=704,80).
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Таким чином, суд вважає за необхідне залишити даний позов без руху та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської Ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом документу про сплату судового збору у розмірі 704,80 грн., або надання довідки із органів Державної фіскальної служби України.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Христофоров А.Б.