Номер справи 220/2819/18
Номер провадження № 2-о/220/643/18
28 грудня 2018 року смт.Велика Новосілка Донецької області
Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді - Яненко Г.М.;
за участю секретаря - Черняєвої С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Великоновосілківський районний Відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті,
26.12.2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2.
Вимоги заявника мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року у м. Харцизьк Донецької області, помер її батько ОСОБА_2 та після його смерті заявником була отримана медична довідка про причину смерті №871, видана 29.10.2018 року Центральною міською лікарнею №1 м. Харцизьк, Донецької області.
Крім того, заявником було отримано свідоцтво серія НОМЕР_2 про реєстрацію смерті ОСОБА_2, видане 01 листопада 2018 року Харцизьким міським відділом запису актів цивільного стану, Донецької області.
При зверненні до Великоновосілківського районного Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, заявнику було відмовлено у реєстрації смерті через невідповідність свідоцтв про смерть.
Неможливість здійснити державну реєстрацію смерті стало підставою для звернення заявника до суду.
Заявник в судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Разом з тим, на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, у якій також свою заяву про встановлення факту смерті заявник підтримала повністю.
Представник заінтересованої особи - Великоновосілківського районного Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з'явився, надав заяву про можливість розгляду справи за відсутності його представника та вирішення справи на розсуд суду.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено:
У відповідності до копії свідоцтва про народження та свідоцтва про укладеня шлшюбу, заявник є дочкою померлого ОСОБА_2.
Як особа переміщена з тимчасово окупованої території, ОСОБА_1 проживає на території Великоновосілківського району Донецької області, що підтверджується відповідною довідкою № 0000275890 від 25.07.2017 року.
Згідно медичної довідки про причину смерті № 871, виданої 29.10.2018 року Центральною міською лікарнею №1 м. Харцизьк, Донецької області, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер, у м. Харцизьк Донецької області та причиною його смерті є гостра серцево-судинна недостатність.
Смерть ОСОБА_2 підтверджується також і свідоцтвом про реєстрацію смерті серія НОМЕР_2, видане 01.11.2018 року Харцизьким міським відділом запису актів цивільного стану, Донецької області.
Відповідно до копії паспорта, серія НОМЕР_3 від 29.03.1997 року, виданого Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець с.Митьєць Нагорського району Кіровської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Заявник має намір після смерті батька оформити спадщину та отримати допомогу на поховання, але відсутність належно оформленого свідоцтва про смерть чинить їй перешкоди у цьому, оскільки, згідно листа Великоновосілківського районного Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області заявнику було відмовлено у реєстрації факту смерті, через те, що пред'явлені документи, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та не надано документ, який підтверджує факт смерті у відповідності з діючим законодавством України, а тому є незаконними та не створюють правових наслідків.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви.
Так, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року визначено, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
07 листопада 2014 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», пунктом 3 якої встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації мають забезпечити до 1 грудня 2014 р. переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи викладене, надана заявником довідка про причину смерті та свідоцтво про реєстрацію смерті є незаконними і не створюють правових наслідків.
Разом з тим, оцінюючи досліджені докази, суд враховує висновки, викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), a також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Як зазначалось вище ІНФОРМАЦІЯ_2 року у м. Харцизьк Донецької області, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер. Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику після смерті батька для отримання допомоги на поховання та оформлення спадщини.
Враховуючи обставини справи, з огляду на усе вищенаведене, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 315, 316, 317, 318, 319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року у м. Харцизьк, Донецької області, Україна, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця с.Митьєць Нагорського району Кіровської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Г.М. Яненко