Копія
Справа № 682/3698/18
іменем України
22 грудня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Славутської районної виборчої комісії Хмельницької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання його до вчинення дій,
18.12.2018 ОСОБА_1 звернулася до Славутського міськрайонного суду Хмельницької області суду з позовом до Славутської районної виборчої комісії Хмельницької області, в якому просить:
- визнати дії Славутської районної виборчої комісії Хмельницької області протиправними, щодо невключення ОСОБА_1 до складу дільничної виборчої комісії № 680859;
- зобов'язати Славутську районну виборчу комісію Хмельницької області включити ОСОБА_1 до складу дільничної виборчої комісії № 680859.
Ухвалою Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 20.12.2018 адміністративну справу № 682/3698/18 за позовом ОСОБА_1 до Славутської районної виборчої комісії Хмельницької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання його до вчинення дій, передано за підсудністю на розгляд Хмельницького окружного адміністративного суду.
22.12.2018 адміністративна справа № 682/3698/18 надійшла до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 слід залишити без розгляду, виходячи з таких підстав.
За приписами ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, в тому числі, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з ч. 7 ст. 95 Закону України "Про місцеві вибори" строк судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосується виборчого процесу, встановлюється Кодексом адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.
Згідно з ч.6 ст. 273 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
В силу ч. ч. 1, 5 ст. 270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Вважливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
У позовній заяві ОСОБА_2 зазначила, що дізналася, про те, що не включена до складу дільничної виборчої комісії № 680859 в рубриці газети "Трудівник Полісся" № 50, яку отримала 13.12.2018.
Суд встановив, що Славутською районною виборчою комісією 07.12.2018 прийнято постанову № 1, якою сформовано склад дільничних виборчих комісій, в тому числі і дільничної виборчої комісії № 680859, зміст якої надрукований у зазначеній вище газеті.
Позивачка в позовних вимогах просить визнати протиправними дії щодо невключення її до складу дільничної виборчої комісії та зобов'язати включити її до складу дільничної виборчої комісії.
Суд встановив, що результатом зазначених дій відповідача, що оскаржуються позивачем, є прийняття постанови Славутської районної виборчої комісії № 1 від 07.12.2018.
Враховуючи положення ст. 270 та ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України, перебіг строку на звернення до суду із позовною заявою розпочався з дня прийняття постанови Славутської районної виборчої комісії № 1 від 07.12.2018.
Суд зазначає, що позовна заява ОСОБА_2 підписана 17.12.2018, а подана до Славутського міськрайонного суду Хмельницької області лише 18.12.2018 року, тобто з пропуском п'ятиденного строку, передбаченого ч.6 ст. 273 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-ІV визначено, що суди при розгляді справ застосовують практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду за своєю суттю не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і шляхом встановлення строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс та інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
Окрім того, суд вказує на те, що згідно правової позиції Конституційного Суду України, наведеної у рішенні від 13.12.2011 №17-рп/2011, наявність законодавчо встановленого строку на звернення до суду не слід розглядати як обмеження права на судовий захист - законодавець в такий спосіб лише встановлює часові межі реалізації такого права.
За таких обставин, суд дійшов висновку про пропущення позивачкою строку звернення до адміністративного суду, визначеного ч. 6 ст. 273 КАС України.
Зважаючи на вищевикладені норми КАС України та враховуючи те, що у даній категорії справ не передбачено можливості поновлення строків звернення до суду, позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Судовий збір при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачкою сплачено не було. Оскільки, позовну заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду, судовий збір відповідно до Закону України "Про судовий збір" по справі не стягується.
Керуючись статтями 122, 241, 248, 256, 270, 273 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Славутської районної виборчої комісії Хмельницької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання його до вчинення дій - залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 272 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_3
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_3