10.2.4
Іменем України
22 грудня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3790/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 86/54) до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (вул. Шевченко, 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
20 листопада 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі поданої заяви від 21.09.2018 з врахуванням заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках за повний місяць роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - листопад 1989 року згідно довідки № 993, наданої Сєвєродоненецьким ВАТ “Об'єднання Склопластик”;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сєвородонецьку Луганської області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі поданої заяви від 21.09.2018 з врахуванням заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках за повний місяць роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - листопад 1989 року згідно довідки № 993 наданої Сєвєродонецьким ВАТ “Об'єднання Склопластик”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 08.10.2000 йому призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 № 1788 за заявою позивача від 09.10.2000. Пенсію розраховано при загальному стажі 32 роки 09 місяців 17 днів, стаж за Списком № 1 становить 10 років 04 місяці 23 дні (в тому числі Список № 1 - ліквідатор аварії на ЧАЕС - 4 місяці).
21.09.2018 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про перерахунок пенсії із урахуванням заробітної плати ліквідатора ЧАЕС за 1 місяць (листопад 1989 року). Однак відповідачем не було здійснено перерахунку та листом від 08.10.2018 повідомлено позивача, що врахування заробітної плати за повний місяць листопад 1989 року за довідною № 993, наданою Сєвєродонецьким ВАТ “Об'єднанням Склопластик”, неможливо, оскільки сума заробітку за листопад 1989 року у цій довідці не відповідає фактично нарахованому заробітку за цей місяць, зазначеному в розрахункових відомостях по нарахуванню заробітної плати, копії яких знаходяться на зберіганні у Комунальній установі “Трудовий архів м. Сєвєродонецька”, та відсутні підстави для її застосування.
Позивач вважає невчинення дій зі сторони органу Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії на підставі поданої заяви від 21.09.2018 порушенням своїх прав на пенсійне забезпечення та соціальний захист та формою бездіяльності управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області.
Відповідач позов не визнав та надав суду відзив на позовну заяву від 05 грудня 2018 року (арк.спр. 28-30), у якому зазначив, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області. На теперішній час позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах згідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058). 25.09.2018 на адресу управління надійшла заява довільної форми ОСОБА_1 про перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати за повний місяць листопад 1989 року за довідкою № 993, наданою Сєвєродонецьким ВАТ „Об'єднання Склопластик”, яка міститься в матеріалах пенсійної справи. Оскільки позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058, для обчислення пенсії позивача була врахована заробітна плата за 60 календарних місяців підряд за період з 01.06.1983 по 31.05.1988 на підставі довідки ВАТ „Сєвєродонецький приладобудівний завод” від 09.10.2000. Нарахування пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986- 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків можливе лише у випадку призначення пенсії по інвалідності на підставі статті 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, однак, позивач отримує пенсію згідно Закону № 1058, який не передбачає врахування заробітної плати лише за один місяць для обчислення пенсії, то немає правових підстав для перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати за один місяць. Окрім того, у 2012 році управлінням перевірялись дані про заробіток ОСОБА_1 за листопад 1989 року, коли останній надавав до управління довідку № 3 від 12.01.2012, видану Сєвєродонецьким ВАТ „Об'єднання Склопластик”, про що складено акт від 23.03.2012 № 175. Перевіркою встановлено, що фактично позивачем за листопад 1989 року одержана заробітна плата у розмірі 581,80 руб., що підтверджується архівною довідкою розрахункового сектору ВАТ „Об'єднання Склопластик”. Дані, зазначені у довідці Сєвєродонецького ВАТ „Об'єднання Склопластик” № 993, не підтверджені первинними документами. З урахуванням зазначеного просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд дійшов такого.
Судом установлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 1, що підтверджено посвідченням серії А № 121828 від 23.06.2009, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області як отримувач пенсії з 08.10.2000, що підтверджено даними пенсійної справи (арк. спр.16-17, 31).
З матеріалів пенсійної справи, копія якої долучена до матеріалів справи, встановлено, що протоколом № 179009 (201508) від 18.10.2000 ОСОБА_1 на підставі заяви від 09.10.2000 призначено з 08.10.2000 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» 05.11.1991 № 1788-ХІІ (арк. спр. 31-38).
На підставі заяви ОСОБА_1 від 05.08.2009 позивача переведено на пенсію по інвалідності II групи захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі фактичних збитків, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (арк. спр. 53-54).
26 січня 2012 року ОСОБА_1 подано до УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області заяву про перерахунок пенсії із заробітку за листопад 1989 року та додано до заяви довідку Сєвєродонецького ВАТ „Об'єднання Склопластик” № 3 від 12.01.2012, відповідно до якої ОСОБА_1 перебував на військових зборах на ЧАЕС з 05 жовтня по 24 грудня 1989 року та йому виплачено заробітну плату за листопад 1989 року - 581,80 руб. (арк. спр. 57, 58).
Крім того, позивачем надано архівну довідку розрахункового відділу ВАТ „Об'єднання Склопластик” про заробітну плату ОСОБА_1 у сячні та лютому 1990 року, розшифровку видів оплат, наказ Сєвєродонецького ВАТ „Об'єднання Склопластик” № 1 від 12 січня 2012 року про перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 05.10.1989 по 21.12.1989 та довідку Сєвєродонецького ВАТ „Об'єднання Склопластик” № 2 від 12.01.2012, відповідно до якої ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження з 05.10.1989 по 21.12.1989 по місцю роботи ВАТ „Об'єднання Склопластик” виплачено заробітну плату у сумі 799,12 руб, у т.ч. за листопад 1989 року - 799,62 руб (арк. спр. 58 на звороті - 60).
В матеріалах пенсійної справи наявний акт № 175 від 23.03.2012, відповідно до якого спеціаліст з призначення пенсій УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області ОСОБА_2 з відома ліквідатора ВАТ „Об'єднання Склопластик” ОСОБА_3 та в присутності бухгалтера ОСОБА_4 перевірила наявні первинні документи про перерахунок заробітної плати ОСОБА_1, який приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 05.10.1989 по 21.12.1989. В акті зазначено, які саме документи перевірено, однак, розмір нарахованої заробітної плати в акті не зазначено (арк. спр. 61).
Згідно розпорядження № 164185 від 26.01.2012 ОСОБА_1 проведено перерахунок розміру пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків як ліквідатору наслідків ЧАЕС (арк. спр. 56).
29.11.2017 ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою про перехід на інший вид пенсії - пенсія за віком (арк. спр. 63)
Розпорядженням № 164185 від 01.12.2017 ОСОБА_1 з 29.11.2017 переведено на пенсію за віком за списком № 1 (арк. спр. 62).
У подальшому, на підставі заяв позивача від 28.12.2017 та 03.04.2018, відповідачем здійснювався перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною надбавки та пільгового стажу (арк. спр. 64-68).
Заяви позивача про перехід на інший вид пенсії в матеріалах пенсійної справи відсутні.
ОСОБА_1 у вересні 2018 року надіслано на адресу УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області заяву про перерахунок пенсії, яка зареєстрована в управлінні 25.09.2018 вхідний № 7976/21 (арк. спр. 69)
У вказаній заяві позивач зазначає, що з 29.11.2017 відповідно до поданої заяви його переведено на пенсію за віком. При цьому заробітну плату для обчислення враховано за 60 місяців підряд з 01.066.1983 по 31.05.1988. Позивач просить зробити перерахунок призначеної йому пенсії із врахуванням заробітної плати за повний місяць листопад 1989 року за довідкою № 993, наданою Сєвєродонецьким ВАТ „Об'єднання Склопластик”, як такої, що міститься в матеріалах пенсійної справи.
Вищевказана заява не містить прохання про переведення позивача на інший вид пенсії, отже позивач на час звернення до суду отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Листом від 08.10.2018 відповідач повідомив ОСОБА_1 про неможливість обчислення його пенсії із заробітку за один місяць - липень 1989 року (арк. спр. 71).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 з подальшими змінами і доповненнями (далі - Закон № 1058).
Статтею 9 Закону № 1058 передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, як 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно статті 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Порядок призначення та перерахунку пенсії по інвалідності осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовано Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796).
Відповідно до статті 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 54 Закону № 796 визначено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. Пенсії за нормами статті 54 Закону № 796 визначаються в залежності від заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження за довідками встановленої форми, виданими за цей період підприємствами, установами та організаціями згідно зі статтею 15 Закону № 796.
Однак, ОСОБА_1 пенсію по інвалідності за Законом № 796 отримував в період з 05.09.2009 по 28.11.2017, а з 29.11.2017 позивача за його заявою переведено на пенсію за віком.
Отже, на даний час питання перерахунку пенсії позивача врегульовано виключно положеннями Закону № 1058.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 41 Закону № 1058 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Отже, у випадку призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058 її розмір обчислюється із заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року або, за бажанням пенсіонера, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Щодо довідки Сєвєродонецького ВАТ “Об'єднання Склопластик” № 993 без дати її видачі суд зазначає таке.
Статтею 54 Закону № 796 передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Тобто, обчислення пенсії виключно із заробітку, отриманого за роботи при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС можливо лише у випадку призначення пенсії по інвалідності за нормами Закону № 796.
Отже, Законом № 1058, за яким позивачу нараховується та сплачується пенсія, не передбачено можливість обчислення її розміру із заробітку виключно за один місяць, а тому вимоги позивача про зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивачу, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках за повний місяць роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - листопад 1989 року, є безпідставними, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Питанні про розподіл судового збору судом не вирішується, оскільки позивач є інвалідом ІІ групи, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС категорія 1 та звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя ОСОБА_5