Рішення від 11.12.2018 по справі 200/11217/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2018 р. Справа№200/11217/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Голуб В.А.,

при секретарі - Прокопчук Я.М.,

за участю:

представника позивача- Петровського Є.Л.,

представника відповідача- Пономарьова А.О.,

розглянувши у судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорськтеплоенерго” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» зазначає, що позивач направив до Головного управління ДФС у Донецькій області заяву про необхідність дотримання вимог чинного законодавства щодо обов'язку контролюючого органу включення податкової декларації з ПДВ до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Однак, станом на 18.10.2018 року на сайті Міністерства фінансів України відсутня інформація про включення податкової декларації з ПДВ ТОВ «Краматорськтеплоенерго» від 15.11.2017 року № НОМЕР_1 до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, що призвело фінансовий стан підприємства до критичного стану. На підставі викладеного, позивач просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Донецькій області щодо невнесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорськтеплоенерго” за жовтень 2017 року в розмірі 7 825 974 грн та зобов'язати Головне управління ДФС у Донецькій області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорськтеплоенерго” за жовтень 2017 року в розмірі 7 825 974 грн.

Відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник Головного управління ДФС у Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог. Так, відповідно до аналізу ІКП платника встановлено, що платником ТОВ «Краматорськтеплоенерго» були здійснені перерахування коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, які зараховані: 23.07.2018 року [сума 455772] платіжне доручення № 24286124 від 23.07.2018 року, 26.07.2018 року [сума 3144005] платіжне доручення № 25527303 від 26.07.2018 року, 29.08.2018 року [сума 5396305] платіжне доручення № 38265604 від 29.08.2018 року. Станом на дату надання інформації по платнику ТОВ «Краматорськтеплоенерго» відсутні залишки невідшкодованого ПДВ, які були заявлені по декларації за жовтень 2017 року у розмірі 7 825 974 грн., а в наявності переплата з ПДВ у сумі 7 825 981 грн. (надміру сплачені кошти, які надійшли з рахунку в СЕА ПДВ). Таким чином, на думку представника відповідача, заявлена сума ПДВ до відшкодування по декларації за жовтень 2017 року не підлягає поверненню засобами внесення інформації до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відповідно ст.200 Податкового кодексу України, а умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань передбачені ст.43 Податкового кодексу України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.10.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 200/11217/18-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі № 200/11217/18-а за правилами загального позовного провадження на 12 годину 00 хвилин 28.11.2018 року.

Підготовче засідання за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо внесення змін до Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування- відкладено з 28.11.2018 року на 11.12.2018 року о 15:30 год. за заявою сторін.

Ухвалою суду від 11.12.2018 року закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, а представник відповідача заперечував проти їх задоволення.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Краматорськтеплоенерго" (далі-ТОВ "Краматорськтеплоенерго", зареєстровано в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 34657789) за адресою: 84320, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Олекси Тихого, будинок 8-Д (а.с.8). ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з 17.11.2006 року перебуває на обліку як платник податку на додану вартість в ДПІ у місті Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області, згідно витягу № 1505154500302 (а.с.9).

Відповідач, Головне управління ДФС у Донецькій області, є юридичною особою та у відповідності до норм Податкового кодексу України є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, а також перевіряти достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків та зборів.

15.11.2017 року позивачем надано/зареєстровано податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2017 року з додатками, згідно з якою ТОВ «Краматорськтеплоенерго» визначено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду в сумі 7 825 974 грн. Відповідно до п. 200.7 сталі 200 Податкового Кодексу України) до податкової декларації позивачем додано до декларації заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (а.с.10-17).

28.11.2017 року позивачем надано до Головного управління ДФС у Донецькій області заяву № 07/1715 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань достовірності формування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 7 825 974 грн. по декларації за жовтень 2017 року.

Головним управлінням ДФС у Донецькій області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Краматорськтеплоенерго» з питань достовірності формування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 7 825 974 грн. та суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 7 825 974 грн. по декларації з податку на додану вартість за жовтень 2017 року № НОМЕР_1 від 15 листопада 2017 року, на підставі якої складено акт № 909/05-99-12-02/34657789 від 29 грудня 2017 року. На підставі зазначено акта перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 17 січня 2018 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість задекларовану на рахунок платника у банку в розмірі 7 825 974 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1 956 493, 50 грн. та № НОМЕР_3 від 17 січня 2018 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 3 588 238, 50 грн., з яких збільшення за податковими зобов'язаннями в сумі 2 392 159 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 1 196 079, 50 грн.

Проте, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.04.2018 року по справі № 805/767/18-а, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018 року, податкове повідомлення- рішення № НОМЕР_2 від 17.01.2018 року і податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_3 від 17.01.2018 року визнані протиправними та скасовані (а.с.18-29).

Рішення суду набрало законної сили 18.09.2018 року.

05.10.2018 року ТОВ «Краматорськтеплоенерго» направило до Головного управління ДФС у Донецькій області (копію управлінню Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державній фіскальній службі України, прокуратурі Донецької області) заяву про необхідність дотримання вимог Податкового кодексу України щодо обов'язку контролюючого органу включення податкової декларації з ПДВ від 15.11.2017 року № НОМЕР_1 до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (а.с.30).

Проте, відповідно до аналізу ІКП платника встановлено, що платником ТОВ «Краматорськтеплоенерго» були здійснені перерахування коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, які зараховані: 23.07.2018 року [сума 455772] платіжне доручення № 24286124 від 23.07.2018 року, 26.07.2018 року [сума 3144005] платіжне доручення № 25527303 від 26.07.2018 року, 29.08.2018 року [сума 5396305] платіжне доручення № 38265604 від 29.08.2018 року. Станом на дату надання інформації по платнику ТОВ «Краматорськтеплоенерго» відсутні залишки невідшкодованого ПДВ, які були заявлені по декларації за жовтень 2017 року у розмірі 7 825 974 грн., а в наявності переплата з ПДВ у сумі 7 825 981 грн. (надміру сплачені кошти, які надійшли з рахунку в СЕА ПДВ) (а.с.41-42, 82-83).

Тобто, відповідачем сума невідшкодованого ПДВ зарахована в рахунок погашення поточних платежів ТОВ «Краматорськтеплоенерго» за липень, серпень 2018 року, а сума за податковою декларацією від 15.11.2017 року у розмірі 7 825 974 грн рахується як переплата.

Не погоджуючись із бездіяльністю Головного управління ДФС у Донецькій області щодо невнесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування, ТОВ “Краматорськтеплоенерго” звернулось до суду.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до п. 41.1 ст.41 ПК України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Таким чином, відповідач - є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому ПК України.

Так, згідно з підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 ПК України, формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до підпункту 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 ПК України, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 ПК України.

Так, відповідно до підпункту «а» пункту 200.12 статті 200 ПК України, зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки.

Зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:

а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;

б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);

в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;

г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;

ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів (п. 200.13 ст. 200 ПК України).

Формування, ведення, бюджетне відшкодування та офіційне публікування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року № 26 затверджений Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок), який набрав чинності 01 квітня 2017 року.

Відповідно до пункту 4 Порядку податковий орган вносить до Реєстру, зокрема, такі дані: дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження; суму узгодженого податковим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

Згідно з пунктом 6 Порядку, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі податкового органу на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Отже, після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду податковий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку (абзац 2 пункту 7 Порядку).

Суд зазначає, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.04.2018 року по справі № 805/767/18-а, залишене без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018 року, яким податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 17.01.2018 року і податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_3 від 17.01.2018 року визнані протиправними та скасовані, набрало законної сили 18.09.2018 року.

Тому, 19.09.2018 року податковий орган був зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку.

Разом з тим, в порушення вказаного припису Головним управлінням ДФС у Донецькій області протиправно вказані відомості не внесені до реєстру.

Крім того, відповідачем без встановленого законодавством порядку сума невідшкодованого ПДВ зарахована в рахунок погашення поточних платежів ТОВ «Краматорськтеплоенерго» за липень, серпень 2018 року, а сума за податковою декларацією від 15.11.2017 року у розмірі 7 825 974 грн рахується як переплата.

Суд звертає увагу, що передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення податковим органом в Реєстрі інформації про її узгодження.

Таким чином, після набрання законної сили рішенням суду відповідно до вимог чинного законодавства, контролюючий орган зобов'язаний внести до Реєстру дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку, задля забезпечення доступу органу Казначейства до таких сум податкового органу для перерахування на рахунки платника податку.

З огляду на наведені вище приписи законодавства, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача, а тому адміністративний позов ТОВ “Краматорськтеплоенерго” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1 762, 00грн. (а.с.3), який має бути стягнутий з Головного управління ДФС у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорськтеплоенерго” (код ЄДРПОУ 34657789, 84320, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Олекси Тихого, будинок 8-Д) до Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, б. 114, м. Маріуполь, Донецька область, 87526) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Донецькій області щодо невнесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорськтеплоенерго” за жовтень 2017 року в розмірі 7 825 974 грн (сім мільйонів вісімсот двадцять п'ять тисяч дев'ятсот сімдесят чотири).

Зобов'язати Головне управління ДФС у Донецькій області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорськтеплоенерго” за жовтень 2017 року в розмірі 7 825 974 грн (сім мільйонів вісімсот двадцять п'ять тисяч дев'ятсот сімдесят чотири).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Краматорськтеплоенерго” судовий збір в сумі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.

Повний текст рішення складено 21 грудня 2018 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Голуб В.А.