Постанова від 20.12.2018 по справі 805/3017/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 грудня 2018 року

Київ

справа №805/3017/15-а

адміністративне провадження №К/9901/10930/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргуСлов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2015 року (суддя Н.П. Волгіна)

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2016 року (колегія у складі суддів: Л.В. Ястребова, І.Д. Компанієць, М.Г. Сухарьок)

у справі № 805/3017/15-а

за позовомКомунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в інтересах Слов'янського регіонального виробничого підрозділу комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»

доСлов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області

провизнання неправомірними дій та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в інтересах Слов'янського регіонального виробничого підрозділу комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати неправомірними дій та скасувати рішення Слов'янської об'єднаної держаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (правонаступником, якої є Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області) № 0007731705 від 21 травня 2015 року про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 96268,56 грн.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач всупереч приписів Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року №1669-VII (в редакції чинній на час виникнення вчасної несплати позивачем ЄВ, далі - Закон №1669-VII) протиправно визначив позивачу фінансові санкції (штраф та пеню) за несвоєчасну сплату ЄВ за період з 23 грудня 2014 року до 31 березня 2015 року у розмірі 96268,56 грн., оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до платників ЄВ не застосовуються.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2016 року, позов задоволено частково. Визнано неправомірним та скасовано рішення Слов'янської об'єднаної держаної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області №0007731705 від 21 травня 2015 року про застосування до Слов'янського регіонального виробничого підрозділу КП "Компанія "Вода Донбасу" за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування штрафу у розмірі 52 363,77 грн та нарахування пені в розмірі 43 904,79 грн за період з 23 грудня 2014 року до 31 березня 2015 року на загальну суму 96 268,56 грн. В задоволенні іншій частині позовних вимог відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд першої інстанції, з чим погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач звільнений від відповідальності через невиконання приписів частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VІ (в редакції чинній на час прийняття відповідачем спірного рішення, далі - Закон № 2464-VІ) відповідно до вимог розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та відмовити у задоволенні позовної заяви, оскільки вважає, що судами не було враховано, що позивач, всупереч Закону №2464-VI, порушив терміни сплати ЄВ, наслідком чого є застосування до нього фінансових санкції. Крім того, відзначає, що Сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України від 29 жовтня 2014 року №4260/05-4 та від 25 листопада 2014 року №5270/05-4 не звільняє позивача від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відзив або заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.

З урахуванням відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, касаційний суд дійшов висновку про можливість розгляду касаційної скарги в порядку письмового провадження відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України.

Переглянувши судові рішення в межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи - 00191678, місцезнаходження: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К.Лібкнехта, б.177-а, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Слов'янський регіональний виробничий підрозділ Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» є відокремленим підрозділом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» без статусу юридичної особи, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи - 35397869, місцезнаходження: 84112 Донецька область, м. Слов'янськ, вулиця Леніна, будинок 13 та перебуває на обліку у відповідача, розташованого на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває.

21 травня 2015 року контролюючим органом, на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 до ст. 25 Закону №2464-VI прийнято рішення № 0007731705 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 23 грудня 2014 року по 31 травня 2015 року, а саме, штраф у розмірі 52363,77 грн. (10 % своєчасно не сплачених сум єдиного внеску) та пеню у розмірі 43904,79 грн. (0,1% від суми недоїмки), разом - 96268 грн.56 коп., яка отримана позивачем 26 травня 2015 року за вх. № 213

Внаслідок оскарження прийнятого відповідачем спірного рішення в адміністративному порядку, його залишено без змін.

Судами також встановлено, що позивачем надано відповідачу заяву про звільнення його від виконання своїх обов'язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VІ на період з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО.

Сертифікатом (висновком) Торгово-промислової палати України № 1735 про настання обставин непереборної сили Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 25 листопада 2014 року, зареєстрований за вих. № 5270/05-4, на підставі п.п. 100.4, 100.5 статті 100 Податкового кодексу України засвідчено настання обставин непереборної сили Комунальному підприємству «Компанія «Вода Донбасу» з 10 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької та Луганської областей та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. Також зазначено, що на момент видачі сертифікату Торгово-промисловою палатою України обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.

Аналогічний Сертифікат (висновок) № 1201 за вих. № 4260/05-4 від 29 жовтня 2014 Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили отримано Слов'янським регіональним виробничим підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу» із засвідченням обставин непереборної сили також з 10 червня 2014 року.

Спірні правовідносини регулюються нормами Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VІ, Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року №1669-VII та іншими нормативно-правовими актами стосовно спірних правовідносин.

Частиною другою статті 6 Закону №2464-VI передбачено, що платник ЄВ зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону №2464-VI, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Указом Президента України від 14.04.2014 №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон №1669-VII, яким, крім іншого, внесені зміни до Закону № 2464-VI та доповнено його розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» п. 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

З аналізу зазначених норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства вбачається, що підставою для звільнення платників ЄВ від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо його (внеску) вчасної сплати є факт перебування такого платника на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться антитерористична операція.

Розпорядженням від 30.10.2014 № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Згідно з додатком до вказаного Розпорядження до зазначених населених пунктів належить в тому числі і м. Маріуполь (Маріупольська міська рада) та м. Слов'янськ (Слов'янська міська рада).

Згідно з додатком до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р, м. Маріуполь (Маріупольська міська рада) та м. Слов'янськ (Слов'янська міська рада) віднесено до населених пунктів де здійснювалася антитерористична операція.

Таким чином, судами попередніх інстанцій цілком обґрунтовано взято до уваги, що позивач перебував на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, внаслідок чого зробили правильний висновок, що він, в силу вимог Закону №1669-VII, не несе фінансової відповідальності за порушення вимог Закону № 2464-VI.

Водночас Верховний Суд наголошує на тому, що Закон № 2464-VI не скасовує обов'язків платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а надає можливість на період антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Окрім того слід відзначити, що згідно з положеннями Закону № 1669-VII достатньою підставою, зокрема, для звільнення від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо вчасної сплати ЄВ є встановлення факту знаходження платника податку на обліку в податкових органах, розміщених на території проведення АТО.

Аналогічна позиція висловлена в рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 30 березня 2018 року у справі №812/292/18.

Враховуючи вищенаведене, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, не спростованими доводами касаційної скарги, про наявність законних підстав для задоволення позову.

Суд касаційної інстанції визнає, що суди попередніх інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановили обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.

Відповідно до статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2016 року - без змін.

2. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

........................

........................

...........................

В.П.Юрченко

І.А.Васильєва

С.С.Пасічник

Судді Верховного Суду