Ухвала від 21.12.2018 по справі 809/1620/17

УХВАЛА

21 грудня 2018 року

Київ

справа №809/1620/17

провадження №К/9901/68093/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Стрелець Т. Г.,

суддів - Білоуса О. В., Желтобрюх І.Л.,

перевіривши матеріали касаційної скарги Приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.02.2018 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2018 у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» до Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську, Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

ПАТ «Прикарпаттяобленерго» звернулося до суду з позовом до Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську, Державної казначейської служби України, в якому просило визнати протиправними дії щодо невиконання наказу суду та зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області виконати наказ Господарського суду Івано-Франківської області №630 від 28.05.2013, зобов'язати Державну казначейську службу України відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» нарахувати та виплатити АТ «Прикарпаттяобленерго» компенсацію в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми, починаючи з 29.07.2014, зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області та Державну казначейську службу України подати до суду Звіт про виконання судового рішення у даній справі протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.02.2018, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2018, в задоволенні позову відмовлено.

Івано-Франківським окружним адміністративним судом дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

У поданій касаційній скарзі позивач, з посиланням на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення.

Проаналізувавши доводи касаційної скарги та додані до неї матеріали, колегія суддів дійшла висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження з таких підстав.

Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Згідно з частиною першою статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Водночас пунктом 2 частини п'ятої цієї ж норми процесуального закону обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

У свою чергу, за змістом пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема, справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з частиною четвертою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:

1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;

2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;

4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судом першої інстанції вказану справу відповідно до статті 12 КАС України віднесено до справ незначної складності, що в свою чергу підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Предметом оскарження у цій справі є визнання протиправними дій щодо невиконання наказу суду та зобов'язання Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області виконати наказ Господарського суду Івано-Франківської області №630 від 28.05.2013, зобов'язати Державну казначейську службу України відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» нарахувати та виплатити АТ «Прикарпаттяобленерго» компенсацію в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми, починаючи з 29.07.2014, зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області та Державну казначейську службу України подати до суду Звіт про виконання судового рішення у даній справі протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили.

Враховуючи наведене, колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду дійшла висновків, що дана справа в розумінні КАС України є такою, що може бути віднесена судом до категорії справ незначної складності та розглянута в порядку спрощеного провадження.

Доводи касаційної скарги Приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" не містять підстав і відповідних обґрунтувань щодо наявності обставин, наведених у підпунктах "а"-"г" пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

За такого правового врегулювання та обставин справи підстави для відкриття касаційного провадження відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 328, 333 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.02.2018 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2018 у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Прикарпаттяобленерго» до Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську, Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Т. Г. Стрелець

Судді О. В. Білоус

І.Л. Желтобрюх