21 грудня 2018 року
Київ
справа №353/762/18
провадження №К/9901/67965/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стрелець Т. Г.,
суддів - Білоуса О. В., Желтобрюх І.Л.,
перевіривши матеріали касаційної скарги ОСОБА_2 на рішення Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 29.08.2018 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2018 у справі за позовом ОСОБА_2 до інспектора СРПП №2 Тлумацького відділу поліції лейтената поліції Павлюка Василя Михайловича, про скасування постанови та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до інспектора СРПП №2 Тлумацького відділу поліції лейтената поліції Павлюка В.М., в якому просив скасувати постанову серії НК №052273 від 11.07.2018 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП з накладенням штрафу у розмірі 425 грн. та закрити провадження у справі за відсутності в діях позивача події і складу адміністративного правопорушення.
Рішенням Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 29.08.2018, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2018, в задоволенні позову відмовлено.
У поданій касаційній скарзі позивач, з посиланням на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення.
Стаття 272 КАС України встановлює особливості апеляційного та касаційного оскарження судових рішень в окремих категоріях адміністративних справ.
Згідно з частиною третьою статті 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Зокрема, статтею 286 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже, нормами КАС України не передбачено можливості оскарження в касаційному порядку судових рішень суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За таких обставин у відкритті касаційного провадження за даною касаційною скаргою необхідно відмовити.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою ОСОБА_2 на рішення Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 29.08.2018 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2018 у справі за позовом ОСОБА_2 до інспектора СРПП №2 Тлумацького відділу поліції лейтената поліції Павлюка Василя Михайловича, про скасування постанови та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Копію цієї ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Т. Г. Стрелець
Судді О. В. Білоус
І.Л. Желтобрюх