Справа № 509/5897/18
21 грудня 2018 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Козирського Є.С.,
при секретарі Сірман Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Овідіополь цивільну справу за заявою ОСОБА_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, заінтересована особа Овідіопольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, який розташований за адресою: Одеська область, смт.Овідіополь, вул.Суворова, 2а, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,-
17.12.2018 року до Овідіопольського районного суду Одеської області надійшла заява ОСОБА_1, заінтересована особа Овідіопольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, в обґрунтування якої заявник зазначив, що 23 жовтня 2018 року в м. Донецьк, Куйбишевського району, у Донецькій Народній республіці помер ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. Померлий є свекром заявника.
Єдиними наявними документами, що підтверджують факт смерті (померлого) на території, непідконтрольній державній владі України є лікарське свідоцтво про смерть № 82 від 23 жовтня 2018 року, свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 відділу запису актів цивільного стану міста Донецьк Державної Реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, що знаходиться на території, непідконтрольній державній владі України, довідка на організацію та проведення поховання, відмова відділу державної реєстрації актів цивільного стану у проведенні державної реєстрації смерті.
Отримати документи, що підтверджують факт смерті за зразками законодавства України, здійснити реєстрацію факту смерті та отримати відповідне свідоцтво про смерть не є можливим. Встановлення факту смерті в судовому порядку необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.
В зв'язку з викладеним вона просить суд: встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця Російської федерації, Тюменської області, м.Тюмень, який помер 23 жовтня 2018 року в м. Донецьк, Куйбишевського району, Донецької Народної республіки.
Відповідно до ч.2 ст.317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, в зв'язку з чим заява розглянута за відсутності учасників процесу.
Ознайомившись з заявою, дослідивши надані суду письмові докази, суд вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується письмовими доказами по справі, 23 жовтня 2018 року в м. Донецьк, Куйбишевського району, Донецької Народної республіки помер свекор заявника - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, про що ОСОБА_3 відділом запису актів цивільного стану міста Донецьк Державної Реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки видане свідоцтво про смерть від 23 жовтня 2018 року, актовий запис № 1074..
В сукупності документів наданих заявником слідує, що померлий ОСОБА_2 є свекром заявника, а саме копії паспортів заявника та її чоловіка який є рідним сином померлого, їх свідоцтвом про одруження а також свідоцтвом про народження її чоловіка, де в графі батько записано ОСОБА_2.
Факт смерті ОСОБА_2 23.10.2018 року в м. Донецьк, Куйбишевського району підтверджується:
- мовою оригіналу «врачебное свидетельство о смерти № 82 от 23.10.2018 года»
- мовою оригіналу «Свидетельство о смерти от 23 октября 2018 года»;
-копією договору про поховання (мовою оригіналу «договор - заказ на организацию и проведение захоронения» 033538, акт приема передачи предоставленых услуг №371 от 24.10.2018 года г.Донецк).
Згідно ст.1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме:
1) сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей;
2) внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини;
3) надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями.
Законом України № 1680-УІІ «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» від 16 вересня 2014 року за № 1680, надано особливий статус територій, які не контролюють сили АТО.
Згідно з цим законом в окремих районах Донецької та Луганської областей на період дії особливого порядку місцевого самоврядування діє з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ст. 2). Перелік районів і населених пунктів, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, визначений постановою Верховної Ради України. Відповідна постанова була прийнята 17.03.2015 року за № 252-УІІ. Так, відповідно до зазначеного, м. Донецьк Куйбишевського району є тимчасово окупованою територією, що не підконтрольна органам державної влади України.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в Інформаційному листі судам нижчих рівнів про окремі питання застосування Закону України від 4 лютого 2016 р. № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження - або смерті особи на тимчасово окупованій території України від 15.01.2016 р. № 9-1130/0/4-16 виклав рекомендації щодо окремих питань визнання належними та допустимими доказів на підтвердження факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, звернувши увагу, що документи, видані органами та установами на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.
Встановлення факту смерті в судовому порядку необхідно заявнику для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.
З огляду на викладене суд вважає доведеним факт смерті ОСОБА_2, 23.10.2018. в м. Донецьк, в зв'язку з чим задовольняє заяву.
Керуючись ст.317 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця Російської Федерації, Тюменської області м.Тюмень, який помер 23 жовтня 2018 року в м. Донецьк, Куйбишевського району, Донецької Народної республіки.
Згідно з ч.4 ст.317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Копію рішення негайно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації смерті.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі безпосередньо до апеляційного суду Одеської області протягом 30 днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: ОСОБА_4