Справа № 909/826/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
10.12.2018 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк Олександри Вікторівни
секретар судового засідання Клапків Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ліквідатора житлово-експлуатаційної організації № 6 арбітражного керуючого ОСОБА_1 № 16/03 від 16.03.18 (вх. №4304/18) про солідарне стягнення з Івано-Франківської міської ради та виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ЖЕО № 6 грошових коштів в сумі 4556251 грн 19 коп у справі
за заявою: Державного міського підприємства "Івано-Франківськтеплокомуненерго",
вул. Б. Хмельницького, 59-а, м. Івано-Франківськ, 76007,
про банкрутство житлово-експлуатаційної організації №6
вул. Незалежності ,161, м. Івано-Франківськ,76000,
учасники у справі про банкрутство:
від Івано-Франківської міської ради: ОСОБА_2
від Житлово-експлуатаційної організації №6: ОСОБА_1
від кредитора - ДПІ у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області: ОСОБА_3
від ініціюючого кредитора - ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго": ОСОБА_4
від кредитора - КП "Івано-Франківськводоекотехпром": ОСОБА_5
ВСТАНОВИВ: в провадженні Господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа про банкрутство житлово-експлуатаційної організації № 6.
Згідно з постановою Господарського суду Івано-Франківської області від 16.02.2016, суд визнав ЖЕО № 6 банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру та призначив ліквідатором ЖЕО № 6 арбітражного керуючого ОСОБА_6.
Згідно ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 24.01.2017, суд звільнив арбітражного керуючого ОСОБА_6 від виконання повноважень ліквідатора ЖЕО № 6 та призначив ліквідатором ЖЕО № 6 арбітражного керуючого ОСОБА_1 (свідоцтво № 1335).
16.03.2018 до господарського суду від ліквідатора ЖЕО № 6 арбітражного керуючого ОСОБА_1 надійшла заява № 16/03 від 16.03.2018 (вх№ 4304/18) про покладення субсидіарної відповідальності шляхом солідарного стягнення з Івано-Франківської міської ради та виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ЖЕО № 6 грошових коштів в сумі 4556251 грн 19 коп., яку, згідно з ухвалою від 02.04.2018, суд призначив до розгляду в судовому засіданні на 24.04.2018 (після усунення недоліків).
17.04.2018 до господарського суду від Івано-Франківської міської ради надійшли письмові пояснення по справі № 328/11.1-03/14в від 11.04.2018 (вх. №6097/18).
В судовому засіданні 24.04.2018 суд оголосив перерву до 23.05.2018.
23.05.2018 до господарського суду від Івано-Франківської міської ради надійшли письмові пояснення по справі від 23.05.2018 (вх№ 8154/18).
В судовому засіданні 23.05.2018 суд оголосив перерву до 07.06.2018.
В судовому засіданні 07.06.2018 представником Івано-Франківської міської ради подано клопотання (вх. №8926/18) про долучення доказів до матеріалів справи.
В судовому засіданні 07.06.2018 суд оголосив перерву до 03.07.2018.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 05.07.2018, суд призначив розгляд заяви ліквідатора на 09.08.2018.
В судовому засіданні 09.08.18 суд оголосив перерву до 06.09.2018.
09.08.2018 від Івано-Франківської міської ради надійшло клопотання (вх.№ 12111/18) про долучення доказів до матеріалів справи.
04.09.2018 до господарського суду від ліквідатора ЖЕО № 6 арбітражного керуючого ОСОБА_1 надійшло клопотання № 04/09 від 04.09.18 (вх.№ 13038/18) про витребування доказів.
05.09.2018 від Івано-Франківської міської ради надійшов відзив по справі № 887/11.1-05/14в від 04.09.18 (вх№ 13452/18).
В судовому засіданні 06.09.2018 суд оголосив перерву до 01.10.2018.
01.10.2018 від ліквідатора ЖЕО № 6 арбітражного керуючого ОСОБА_1 надійшло клопотання від 28.09.18 (вх№ 14909/18) про витребування доказів.
В судовому засіданні 01.10.2018 суд оголосив перерву до 25.10.2018 та постановив ухвалу, згідно якої, зобов'язав КП "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" надати суду акти приймання-передачі між ЖЕО № 6 та КП "Єдиний розрахунковий центр" нерухомого майна (в тому числі житлового фонду), що перебувало на балансах ЖЕО № 6на баланс КП "Єдиний розрахунковий центр", інформацію щодо зарахування та руху коштів, які поступали на рахунок КП "Єдиний розрахунковий центр" після 2011 року за зобов'язаннями боржників ЖЕО № 6 (до 2011 року).
19.10.2018 до господарського суду від КП "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" надійшло клопотання № 01-02/1927 від 17.10.18 (вх. №16185/18) про долучення документів до матеріалів справи.
23.10.2018 від Івано-Франківської міської ради надійшло клопотання № 1116/11.1-04/14в від 22.10.18 (вх.№ 16369/18) про долучення документів до матеріалів справи.
24.10.2018 від ліквідатора ЖЕО №6 арбітражного керуючого ОСОБА_1 надійшло клопотання (вх.№ 16492/18) про відкладення розгляду заяви.
25.10.2018 господарський суд Івано-Франківської області постановив ухвалу про відкладення розгляду заяви ліквідатора на 14.11.2018.
13.11.2018 від ліквідатора ЖЕО № 6 арбітражного керуючого ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив від 06.11.18 (вх№ 17663/18).
14.11.2018 господарський суд Івано-Франківської області постановив ухвалу про відкладення розгляду заяви ліквідатора на 10.12.2018.
В судовому засіданні 20.12.2018 ліквідатор ЖЕО №6 арбітражний керуючий ОСОБА_1 заяву про покладення на Івано-Франківську міську раду та виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради субсидіарної відповідальності підтримав; зазначив, що виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради як розпорядник бюджетних коштів та Івано-Франківська міська рада як засновник боржника, повинні нести субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника, оскільки Івано-Франківська міська рада не вжила заходів для запобігання банкрутству боржника, а навпаки, своїми діями та рішеннями створила умови за яких боржник став неплатоспроможним.
Івано-Франківська міська рада проти задоволення поданої ліквідатором заперечувала з посиланням на те, що ЖЕО № 6 є неприбутковою організацією, якій міська рада протягом багатьох років виділяла фінансову допомогу. З метою покращення якості житлово-комунальних послуг Івано-Франківською міською радою створено КП "Єдиний розрахунковий центр", якій передано на баланс житловий фонд, який обслуговував ЖЕО № 6. Однак, жодних активів з ЖЕО № 6 Івано-Франківською міською радою виведено не було в зв'язку з їх відсутністю.
Присутні в судовому засіданні представники кредиторів подану ліквідатором заяву підтримали.
Розглянувши матеріали справи та подану ліквідатором заяву, заслухавши пояснення учасників у справі про банкрутство, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.
Згідно статуту житлово-експлуатаційної організації № 6, організація утворена на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська і входить до сфери управління Івано-Франківської міської ради; засновником ЖЕО є територіальна громада міста Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради. ЖЕО є самостійною господарською одиницею, набуває прав та обов'язків юридичної особи від дня її державної реєстрації, має поточні та інші (в тому числі й валютні) рахунки в установах банків, круглу печатку, штампи, бланки зі своїм найменуванням, знаки для товарів і послуг, а також інші атрибути юридичної особи відповідно до законодавства України.
Згідно п.1.6 Статуту ЖЕО не несе відповідальності за зобовя'заннями засновника та виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
В п.3.1 Статуту зазначено, що метою створення і діяльності ЖЕО є самостійна, ініціативна, систематична діяльність, спрямована на надання якісних житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п.5.1 та п.5.2 Статуту майно ЖЕО складається із виробничих та невиробничих фондів, а також інших коштів, вартість яких відображається в самостійному балансі ЖЕО і є виключно його власністю. Майно ЖЕО є власністю територіальної громади міста Івано-Франківська і закріплюється за ним на праві оперативного управління. Здійснюючи право оперативного управління, ЖЕО володіє, користується, розпоряджається зазначеним майном згідно з чинним законодавством та цим Статутом та відповідно до обмежень, встановлених засновником.
24.02.2011 Івано-Франківською міською радою прийнято рішення "Про комплексну програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Івано-Франківська на 2010-2015 роки "Реформи, порядок, розвиток".
Зазначена програма розроблена відповідно до Законів України: "Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2004-2010 роки", "Про житлово-комунальні послуги", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водостачання", "Про міський електричний транспорт", "Про благоустрій населених пунктів", "Про відходи", "Про автомобільні дороги", "Про комплексну реконструкцію кварталів (міськрайонів) застарілого житлового фонду", "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", "Про приватизацію державного житлового фонду", Постанов Кабінету Міністрів України: "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій", "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг", "Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами", "Про впровадження системи збирання, сортування, транспортування, переробки та утилізації відходів як вторинної сировини", "Про затвердження Державної програми розвитку міського електротранспорту на 2007-2015 роки", "Про затвердження приміщеннями житлових будинків", "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" і т.д.
В п.1.2 Програми зазначено, що система управління житловим фондом в місті Івано-Франківську є неефективною, а тому іcнує необхідність реформування системи управління житловим фондом міста. Про це, зокрема, свідчать і показники фінансово-господарської діяльності ЖЕО 1 - 9 та послуги, які попри зростання тарифу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, залишаються низької якості. Накопичена за останні роки дебіторська заборгованість не покриває кредиторської, залишаються непогашеними значні суми до Пенсійного фонду, фондів соціального страхування, по сплаті ПДВ та інших податків і платежів.
Рішенням Івано-Франківської міської ради № 212-10 від 02.06.11 "Про організацію та забезпечення роботи комунального підприємства "Єдиний розрахунковий центр" вирішено визначити з 01.11.11 для житлового фонду комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська комунальне підприємство "Єдиний розрахунковий центр" виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків; з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; з ремонту приміщень, будинків, споруд.
Також зазначеним рішенням внесено зміни до п.3 рішення Івано-Франківської міської ради "Про комплексну програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Івано-Франківська на 2010-2015 роки "Реформи, порядок, розвиток" від 24.02.11, виклавши його у наступній редакції:
"Управлінню житлово-комунального господарства, Фонду комунальної власності, керівникам житлово-експлуатаційних організацій № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, директору КП "Івано-Франківськліфт" здійснити передачу нерухомого майна (в тому числі житлового фонду), що перебуває на балансі ЖЕО та КП "Івано-Франківськліфт" на баланс КП "Єдиний розрахунковий центр" у строк до 01.11.11. Директору КП "Єдиний розрахунковий центр" прийняти відповідне нерухоме майно на баланс.
Рішенням Івано-Франківської міської ради № 617-21 від 28.02.12 "Про припинення комунальних організацій" вирішено припинити, зокрема, комунальну організацію "ЖЕО № 6", яка знаходиться за адресою: м.Івано-Франківськ, вул.Незалежності, 161 шляхом ліквідації та створити ліквідаційну комісії. Доручено ліквідаційній комісії здійснити заходи щодо ліквідації підприємства не пізніше 6-ти місяців з моменту опублікування повідомлення про ліквідацію, подати на затвердження сесії міської ради ліквідаційні баланси. Встановлено строк заявлення кредиторами своїх вимог - три місяці з дня публікації повідомлення про ліквідацію.
Рішенням Івано-Франківської міської ради № 210 від 16.04.15 "Про заходи щодо ліквідації житлово-експлуатаційних організацій" вирішено доручити ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" звернутися до господарського суду Івано-Франківської області з заявами про порушення справи про банкрутство житлово-експлуатаційних організацій № 1, 5, 6, 7.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 10.09.15, суд порушив провадження у справі про банкрутство ЖЕО №6 за заявою ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго".
Відповідно до ч.1 ст.619 Цивільного кодексу України договором або законом може бути передбачена поряд із відповідальністю боржника додаткова (субсидіарна) відповідальність іншої особи.
Згідно ч.1 ст.215 Господарського кодексу України у випадках, передбачених законом, суб'єкт підприємництва - боржник, його засновники (учасники), власник майна, а також інші особи несуть юридичну відповідальність за порушення вимог законодавства про банкрутство, зокрема фіктивне банкрутство, приховування банкрутства або умисне доведення до банкрутства.
Умисним банкрутством визнається стійка неплатоспроможність суб'єкта підприємництва, викликана цілеспрямованими діями власника майна або посадової особи суб'єкта підприємництва, якщо це завдало істотної матеріальної шкоди інтересам держави, суспільства або інтересам кредиторів, що охороняються законом (ч.3 ст.215 ГК України).
В ч.5 ст.41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою.
Разом з тим, слід зазначити, що пред'являючи позов про покладення субсидіарної відповідальності за зобов'язаннями боржника, ліквідатор повинен довести, що саме дії особи, до якої пред'явлено позов, призвели до неплатоспроможності боржника.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою (а.с.180, том 9) протягом 2007-2014 років з місцевого бюджету Івано-Франківська на фінансову підтримку ЖЕО № 6 було виділено 1256000 грн, а розмір видатків на утримання об'єктів соціальної сфери, що передані у комунальну власність ЖЕО № 6, склав 247110 грн.
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відсутні відомості про наявність у власності ЖЕО № 6 будь-якого нерухомого майна.
Подані КП "Муніципальна інвестиційна управляюча компанія" акти приймання-перадачі об'єктів свідчать про те, що з управління ЖЕО № 6 в управління КП "Єдиний розрахунковий центр" було передано лише житловий фонд. Нежитлові приміщення перебували в ЖЕО № 6 на праві оренди, про що свідчать наявні в матеріалах справи договори оренди нежитлових приміщень та акти приймання-передачі в оренду (а.с.215 - 227, том 10).
Ліквідатором ЖЕО № 6 арбітражним керуючим ОСОБА_1 не подано жодних доказів, які б свідчили про перебування у власності чи в господарському віданні ЖЕО № 6 будь-якого іншого, ніж житловий фонд, майна, а тому його доводи про виведення, незважаючи на наявність накладеного на майно арешт, Івано-Франківською міською радою активів з ЖЕО № 6, що призвело до його неплатоспроможності, суд вважає такими, що не відповідають дійсності.
Як визначено в ч.6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України та ст.9 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно ст.7 та ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах рівності та змагальності сторін.
Відповідно до ст.ст.74, 76, 77, 78, 79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами.
В порушення зазначених правових норм, ліквідатором ЖЕО № 6 арбітражним керуючим ОСОБА_1 не доведено фактів вчинення Івано-Франківською міською радою умисних дій, що призвели до банкрутства ЖЕО № 6, а тому правові підстави для покладення на засновника боржника субсидіарної відповідальності відсутні.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні заяви ліквідатора житлово-експлуатаційної організації № 6 арбітражного керуючого ОСОБА_1 №16/03 від 16.03.18 (вх. №4304/18) слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2, 9, 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ч.6 ст.12, ст.234 Господарського процесуального кодексу України, суд
в задоволенні заяви ліквідатора житлово-експлуатаційної організації № 6 арбітражного керуючого ОСОБА_1 № 16/03 від 16.03.18 (вх. №4304/18) відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена до апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 17.12.2018
Суддя О.В. Рочняк
Копію ухвали направити учасникам у справі про банкрутство ЖЕО №6.