18 грудня 2018 року справа № 823/1440/18
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ротмистрівської сільської ради Смілянського району Черкаської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Ротмистрівської сільської ради Смілянського району Черкаської області (далі - відповідач), в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить зобов'язати Ротмистрівську сільську раду Смілянського району Черкаської області повторно переглянути на сесії заяву позивача про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення селянського господарства орієнтованою площею 0,73 га.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він 02.10.2017 звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення селянського господарства орієнтованою площею 0,73 га. Ротмистрівська сільська рада Смілянського району Черкаської області повідомила позивача, що рішенням від 08.11.2017 №5-11/VII йому надано дозвіл виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення селянського господарства площею лише 0,33 га, оскільки на інший розмір цієї земельної ділянки також претендували гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 На думку позивача, відповідач протиправно відмовив йому в наданні відповідного дозволу, оскільки вищезгадана відмова надана відповідачем з підстави, яка не передбачена ч. 3 ст. 118 Земельного кодексу України. Позивач просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача позов визнав, проти його задоволення щодо повторного перегляду на сесії заяви позивача про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення селянського господарства орієнтованою площею 0,73 га не заперечив, просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 02.10.2017 звернувся до Ротмистрівської сільської ради Смілянського району Черкаської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення селянського господарства орієнтованою площею 0,73 га, яка розташована у АДРЕСА_1
Рішенням Ротмистрівської сільської ради Смілянського району Черкаської області від 08.11.2017 №5-11/VII позивачу надано дозвіл виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення селянського господарства площею лише 0,33 га, оскільки на інший розмір цієї земельної ділянки також претендували гр. ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що земельні відносини в Україні відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України від 24.10.2001 №2768-ІІІ (далі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень на підставі ч. 2 ст. 116 ЗК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Згідно з ч .7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як встановлено судом із матеріалів справи, відповідач фактично відмовлено позивачу в задоволенні його клопотання у повному обсязі (надано дозвіл на 0,33 га замість 0,73 га), оскільки на інший розмір цієї земельної ділянки також претендували гр. ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що наведена підстава відмови позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не узгоджується з викладеними нормами законодавства (ч .7 ст. 118 ЗК України).
Суд звернув увагу, що відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 183 КАС України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, примирення сторін проводиться в порядку, встановленому статтями 189, 190 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 189 КАС України, у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Враховуючи вищенаведене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, визнання відповідачем позову та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 77, 242, 243, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти визнання позову Ротмистрівською сільською радою Смілянського району Черкаської області.
Позов задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Ротмистрівську сільську раду Смілянського району Черкаської області повторно переглянути на черговій сесії заяву ОСОБА_1 від 02.10.2017 (вхідний номер 105 від 02.10.2017) про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення селянського господарства орієнтованою площею 0,73 га в АДРЕСА_1
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ротмистрівської сільської ради Смілянського району Черкаської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення складено у повному обсязі 21.12.2018.