Справа № 2240/3271/18
іменем України
11 грудня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агропром-2008" , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - товариство з обмеженою відповідальністю "АІК Трейдінг" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ТОВ "Агропром-2008" звернулось до суду з позовом до ДФС України про скасування рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 22.12.2017 №475314/35582636 та зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ "Агропром-2008" від 30.11.2017 №56.
Ухвалою від 04.10.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 05.10.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд залучив в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - ТОВ "АІК Трейдінг".
На підставі розпорядження керівника апарату Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.10.2018 №485, у зв'язку з тривалою відсутністю судді Салюка П.І., що має наслідком неможливість продовження ним розгляду справи, проведений повторний автоматизований розподіл справи №2240/3271/18. За результатами повторного автоматичного розподілу, справа №2240/3271/18 передана на розгляд судді Ковальчук О.К.
Ухвалою від 17.10.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв до свого провадження адміністративну справу №2240/3271/18 за позовом ТОВ "Агропром-2008" до ДФС України, призначив підготовче засідання на 06.11.2018.
Ухвалою від 06.11.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд повторно призначив підготовче засідання на 20.11.2018.
Ухвалою від 20.11.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження у адміністративній справі №2240/3271/18, призначив справу до судового розгляду на 04.12.2018.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що ДФС України безпідставно відмовила в реєстрації податкової накладної від 30.11.2017 №56, оскільки ТОВ "Агропром-2008" надало усі необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення поставки насіння соняшнику ТОВ "АІК Трейдінг" відповідно до договору купівлі-продажу від 29.10.2017 №АК-17-216. Вказує, що всупереч вимогам Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, контролюючий орган не зазначив, копії яких документів необхідно надати для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та не вказав, які документи складені з порушенням законодавства. Разом з тим, згідно з повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена, від 16.12.2017 №1 позивач надав пояснення та копії документів, які підтверджують реальність господарської операції. Тому, оскаржуване рішення прийняте з порушенням Податкового кодексу України та Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив суд задовольнити позовні вимоги. Додатково пояснив, що відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України відповідач зобов'язаний зареєструвати податкову накладну у Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України не заважають ідентифікувати здійснену операцію та не можуть бути причиною неприйняття податкової накладної в електронному вигляді.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що надані позивачем документи до податкової накладної від 30.11.2017 №56 не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та складені з порушення законодавства, яке полягає у невідповідності сум, відображених платником у видаткових накладних, сумі, зазначеній у податковій накладній. Позивач не надав пояснення та документи щодо вказаної розбіжності.
Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник третьої особи в судовому засіданні не заперечив проти задоволення позовних вимог ТОВ "Агропром-2008".
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з зазначених нижче підстав.
ТОВ "Агропром-2008" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 18.03.2008.
ТОВ "Агропром-2008" та ТОВ "АІК Трейдінг" уклали договір купівлі-продажу від 29.10.2017 №АК-17-216 відповідно до якого ТОВ "Агропром-2008" зобов'язалось продати у власність ТОВ "АІК Трейдінг" насіння соняшнику.
На виконання умов договору купівлі продажу від 29.10.2017 №АК-17-216 позивач здійснив поставку насіння соняшнику у кількості 152800,00 кг ТОВ "АІК Трейдінг", що підтверджується видатковими накладними від 01.11.2017 №41, №42, №43, від 02.11.2017 №45, №46, №47, від 03.11.2017 №49, №50 та товарно-транспортними накладними від 01.11.2017 №13, 14, 15, від 02.11.2017 №15, №16, №18, від 03.11.2018 №19, №20.
Вказану операцію з постачання насіння соняшника ТОВ "Агропром-2008" оформило податковою накладною від 30.11.2017 №56, яку надіслало для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ДФС України надіслала позивачу квитанцію від 13.12.2017 №1 про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної, вказавши, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена, у зв'язку з невідповідністю обсягів постачання обсягам придбання по товарах з УТК ЗЕД 1206 та запропонувала надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлений наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом цього наказу.
16.12.2017 позивач направив відповідачу повідомлення щодо подачі документів на підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій у реєстрації податкової накладної та скановані копії договіру купівлі-продажу від 29.10.2017 №АК-17-2016, видаткових накладних, товаро-транспортних накладних.
Рішенням від 22.12.2017 №475314/35582636 відповідач відмовив позивачу у реєстрації податкової накладної від 30.11.2017 №56, у зв'язку з розбіжністю суми, відображеній у видаткових накладних, сумі, зазначеній у податковій накладній
Листом від 31.08.2018 №28227/6/99-99-07-05-0215 ДФС України повідомила ТОВ "Агропром-2008" про причини відмови у реєстрації вказаної податкової накладної, зазначивши, що товариство надало копії документів, складені з порушенням законодавства та ці документи не є достатніми для прийняття комісією ДФС України рішення про реєстрацію ПН/РК.
Позивач, вважаючи рішення відповідача протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246).
Згідно з пунктами 12, 13 та 14 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 (далі Порядок №117).
Згідно з пунктами 5, 6 Порядку №117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 13 Порядку №117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" (чинною на момент прийняття спірного рішення), (далі - Постанова №190) передбачено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
У квитанції від 13.12.2017 відповідач зазначив, що ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлена невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах з УТК ЗЕД 1206. Запропонувала надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлений наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом цього наказу.
На виконання вимог контролюючого органу, позивач надав пояснення та договір купівлі-продажу від 29.10.2017 №АК-17-2016, довіреність від 01.11.2017 №255, звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01.11.2017, звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду, видаткові накладні від 01.11.2017 №41, 42, 43, від 02.11.2017 №45, 46, 47, від 03.11.2017 №49, 50, товарно-транспортні накладні від 01.11.2017 №13, 14, 15, від 02.11.2017 №15, 16, 18, від 03.11.2017 №19, 20, платіжні доручення від 02.11.2017 №4178, від 06.11.2017 №4202.
Відповідно до зазначених документів обсяги та вартість проданого товару у податковій накладній не відповідає обсягу та вартості товару, придбаного та сплаченого ТОВ "АІК Трейдінг".
Отже, ТОВ "Агропром-2008" надало документи, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Пояснення щодо розбіжності суми, відображеної у видаткових накладних, сумі, зазначеній у податковій накладній, у розмірі 5050,63 грн позивач до ДФС України не надав.
При цьому, позивач в судовому засіданні не заперечив факт розбіжності суми, відображеної у видаткових накладних, сумі, зазначеній у податковій накладній.
Згідно з вимогами Податкового кодексу України, Порядку №117 та Постанови №190, чинної на час прийняття спірного рішення, надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної є підставою для зупинення та відмови у реєстрації такої податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. Тому, відповідач правомірно відмовив позивачу у реєстрації вищевказаної податкової накладної.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, відповідно до якого помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України не заважають ідентифікувати здійснену операцію та не можуть бути причиною неприйняття податкової накладної в електронному вигляді. Розбіжність між обсягами та вартістю товару, зазначених у податковій накладній, загальним обсягам та вартості товару, вказаних у видаткових накладних, не дає можливість ідентифікувати здійснену позивачем операцію з поставки насіння соняшнику ТОВ "АІК Трейдінг" та є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду податковий орган довів правомірність спірного рішення, у зв'язку з чим, у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Враховуючи відмову у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Агропром 2008" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 21 грудня 2018 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Агропром 2008" (вул. Грушевського, 163, Красилів, Хмельницька область, 31000 , код ЄДРПОУ - 35582636)
Відповідач:Державна фіскальна служба України (Львівська площа, 8, Київ 53, 04053 , код ЄДРПОУ - 39292197)
Третя особа:Товариство з обмеженою відповідальністю "АІК Трейдінг"
Головуючий суддя ОСОБА_3