Рішення від 21.12.2018 по справі 480/4336/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2018 р. справа №480/4336/18

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій щодо обмеження максимальним (граничним) розміром пенсії при проведенні її перерахунку, на виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018 по справі №592/13582/17 починаючи з 01.01.2016; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, згідно з рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018 по справі №592/13582/17 без обмеження її граничним (максимальним) розміром, починаючи з 01.01.2016, здійснивши виплату заборгованості. Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Пенсія позивачу була призначена з урахуванням 26 років вислуги в розмірі 68% грошового забезпечення з грудня 1998 року. На виконання рішення Ковпаківського районного суду м.Суми від 19.01.2018 у справі №592/13582/17, ліквідаційною комісією управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області 31.10.2018 видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивач зазначає, що з 01.01.2016 розмір грошового забезпечення становить 22061,25 грн., а тому розмір його пенсії повинен складати 68% від цієї суми, що становить 15001,65 грн. Проте, відповідач перераховував та виплатив пенсію виходячи з розміру 10740грн., а в подальшому її обмежує 10 прожитковими мінімумами для осіб, що втратили працездатність. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо обмеження максимальним розміром пенсії під час її перерахунку, оскільки пенсія йому була призначена в грудні 1998 року, тому обмеження, зазначені в пункті 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», на нього не поширюються. Крім того, позивач посилається на рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, справа №1-38/2016, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, а саме частина сьома статті 43 Закону.

Ухвалою суду від 23.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у відзиві на позов заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до суду, при цьому будь-яких доказів наявності об'єктивних причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду з відповідним позовом про захист свого порушеного права, позивач не надав, тоді як наголошує на порушенні своїх прав з 01.01.2016. Крім того, відповідач зазначає, що положеннями статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зі змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» №1774-УІІІ від 06.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн; з 01.01.2018 - 13730 грн., з 01.07.2018 - 1433350 грн., з 01.12.2018 - 14970 грн. Норми цієї статті є діючими, рішенням Конституційного Суду України чи іншим законом скасовані не були. Відтак у відповідача були відсутні підстави для не застосування обмеження розміру нарахованої позивачу пенсії.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Пенсія позивачу була призначена з урахуванням 26 років вислуги в розмірі 68% грошового забезпечення.

Рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 19.01.2018 у справі №592/13582/17 позов ОСОБА_1 був задоволений, а саме: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розмірів грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області провести з 01.01.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розмірів грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та виплатити створену заборгованість (а.с.10-12).

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2018 рішення Ковпаківського районного суду м. Суми залишено без змін. Вказане рішення набрало законної сили (а.с.13-15).

На виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018 по справі №592/13582/17, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Сумській області 31.10.2018 видано довідку для перерахунку пенсії та направлено її до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

З 01.01.2016 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розмірів грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (а.с.17).

Згідно перерахунку пенсії, сума грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 становить 22061,25 грн. Основний розмір пенсії 68% грошового забезпечення, що у грошовому виразі становить 15001,65 грн. Проте, з урахуванням максимального розміру пенсії позивачу призначено пенсію у розмірі 10740 грн (а.с.17).

Одночасно, листом від 14.11.2018 №2400/Є-11 Головне управління ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що при перерахунку пенсії її розмір становить 15001,65грн. Проте, враховуючи положення абз. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів установлених для осіб, що втратили працездатність: з 01.01.2016 - 10740 грн., з 01.01.2018 - 13730 грн., з 01.07.2018 - 14350 грн., з 01.12.2018 - 14970,00 грн. (а.с.19).

Позивач вважає, що дії відповідача щодо обмеження максимальним розміром пенсії під час її перерахунку є протиправними.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, зокрема службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частина 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

В подальшому, Рішенням Конституційного суду від 20.12.2016 №7-рп/2016 було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Конституційний Суд України в даному Рішенні зазначив, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. Також Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом N2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Разом з тим, пунктом 10 Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у частині сьомій статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (набув чинності з 01.01.2017) слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» було замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Отже, суд зазначає, що фактично зміни були внесені у норму, яка визнана такою, що не відповідає Конституції України. Зазначені зміни стосувалися лише періоду та сам зміст вказаної норми законодавства не змінювався.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем перерахунок призначеної раніше позивачу пенсії був здійснений в листопаді 2018 року за період з 01.01.2016.

При цьому, в обґрунтування правомірності обмеження максимального розміру зазначеної пенсійної виплати відповідач посилається лише на норми ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка була визнана неконституційною Рішенням Конституційного суду від 20.12.2016 №7-рп/2016.

Крім того, ОСОБА_1 пенсія була призначена з грудня 1998 року, а з 01.01.2016 в нього виникло лише право на її перерахунок відповідно до законодавства.

Враховуючи, що дія положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року, суд погоджується із твердженням позивача про те, що вказані норми на нього не розповсюджуються.

Суд зазначає, що правовідносини призначення та перерахунку пенсії мають різне правове навантаження та регулювання відносин в сфері пенсійного забезпечення, а тому призначення та перерахунок пенсій регулюється різними розділами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а стаття 43 вище названого Закону визначає заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій при її призначенні.

Таким чином, призначення органами Пенсійного фонду України особі пенсії та проведення її перерахунку є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення.

Отже, виходячи з викладеного та враховуючи висновки Конституційного суду України, викладені в рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016, суд вважає, що відповідач протиправно обмежив максимальним розміром в 10740 гривень пенсію позивачу при перерахунку за 2016-2017 роки, як і безпідставно обмежив максимальним розміром в 13730,00 грн. при виплаті її в січні-травні 2018р., а також розміром 14350,00 грн. за період з липня 2018 по листопад 2018 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності обмеження максимальним розміром пенсії при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1

Щодо посилання відповідача на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, яка діє з 01.01.2016 перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Дана норма набрала чинності з 01.01.2016, а отже, саме з цієї дати позивач має право на перерахунок та виплату пенсії.

Судом встановлено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії була видана ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області 31.10.2018 на виконання рішення Ковпаківського районного суду м.Суми від 19.01.2018, яка залишена без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2018.

Також на виконання вказаних судових рішень, позивачу в листопаді 2018 року було проведено перерахунок пенсії та застосовано відповідачем її обмеження максимальним розміром.

Отже, про порушення своїх прав позивач фактично дізнався лише в листопаді 2018 року після здійснення відповідачем перерахунку пенсії та її виплати.

Тому, суд вважає, що позивачем було подано даний позов до суду в межах строку звернення, визначених ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження максимальним (граничним) розміром пенсії ОСОБА_1 при проведенні її перерахунку, на виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018 по справі №592/13582/17, починаючи з 01.01.2016 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії, згідно з рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018 по справі №592/13582/17 без обмеження її граничним (максимальним) розміром, починаючи з 01.01.2016, здійснивши виплату утвореної заборгованості.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області 704,80 грн. судових витрат у вигляді судового збору, сплаченого при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) щодо обмеження максимальним (граничним) розміром пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) при проведенні її перерахунку, на виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018 по справі №592/13582/17, починаючи з 01.01.2016.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок пенсії, згідно з рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.01.2018 по справі №592/13582/17 без обмеження її граничним (максимальним) розміром, починаючи з 01.01.2016, здійснивши виплату утвореної заборгованості.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір в сумі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар