Рішення від 10.12.2018 по справі 824/1022/18-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/1022/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кушнір В.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Кіщук О.І.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Капітела" до Головного управління ДФС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Капітела" (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області (далі - відповідач), оформлене наказом №575 від 14.09.2018р. "Про проведення документальної планової перевірки ТОВ "Капітела".

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що відповідачем видано наказ №575 від 14.09.2018р., на підставі якого планується провести планову перевірку ТОВ "Капітела" з 28.09.2018р. тривалістю 20 робочих днів відповідно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок.

Такий наказ, на думку позивача, видано з порушенням вимог чинного податкового законодавства, відповідно до яких документальна планова перевірка проводиться згідно з планом-графіком перевірок на поточний рік, який має бути оприлюднений на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. В плані - графіку на поточний 2018 рік (додаткові матеріали Розділ 1) позивач серед юридичних осіб, зазначених в таблиці, не значиться, відтак підстави, указані в наказі №575 від 14.09.2018 р. відсутні. У зв'язку з наведеними обставинами, позивач вважає, що оскаржуваний наказ є безпідставним та підлягає скасуванню.

Позивачем в ході розгляду справи подано відповідь на відзив, а в подальшому і додаткові пояснення, у яких зазначено, що обставини щодо віднесення позивача до категорії платників податків з високим ступенем ризику передували прийняттю оскаржуваного рішення відповідачем про призначення перевірки. Позивач вважає, що розгляд питань щодо внесення платників податків до переліку ризикових платників податків згідно вимог Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, затвердженого Наказом ДФС від 21.03.2018р. №144, забезпечується на засіданні комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС. При цьому, як зауважив позивач, відповідач не повідомляв ТОВ "Капітела" про засідання комісії щодо внесення його до переліку ризикових платників податків, не надавав протоколів засідання комісій та інших матеріалів, на підставі яких позивача віднесено до такого переліку, а також зазначено, що податковим органом не наведено обґрунтувань того, ким та у який спосіб вирішувалось питання віднесення позивача до категорії платників податків з високим ступенем ризику.

Відповідач у поданому до суду відзиві зазначив про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення. Вказував, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний.

Відповідач зазначив, що відповідно до Порядку формування плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 02.06.2015р. №524, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.06.2015р. за №751/27196 (далі - Порядок) оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України. Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС. Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи "Управління документами" плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка. При коригуванні плану-графіка враховуються показники за останній податковий (звітний) період. При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.

Таким чином, відповідач пояснив, що станом на дату оприлюднення плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, позивач у категорії ризикових не перебував. Однак, враховуючи подану звітність підприємством, у зв'язку із встановленням критеріїв ризику, відповідно до інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС, ТОВ "Капітела" включено до проекту коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на квітень 2018 року. Враховуючи указані обставини, на думку відповідача, Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області правомірно прийнято рішення, оформлене Наказом №575 від 14.09.2018р. "Про проведення документальної планової перевірки ТзОВ "Капітела".

В свою чергу в поданих до суду запереченнях на відповідь на відзив та письмових поясненнях, відповідач зазначав, що проведеним аналізом податкової звітності за результатами господарської діяльності ТОВ "Капітела" за 2017 рік, Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області було сформовано інформаційно-аналітичну довідку, яку разом із проектом коригування плану-графіка направлено на ДФС України з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС, тобто в електронному вигляді. Отже, відповідно до інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС, ТОВ "Капітела" включено до проекту коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на квітень 2018 року, а ДФС України затверджено коригування плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків у квітні 2018 року та розміщено його на сайті ДФС.

Ухвалою суду від 25.10.2018р. відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.

У судовому засіданні представник позивач виступив із вступним словом, в якому підтримав позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову в повному обсязі.

У вступному слові представник відповідача зазначила, що Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області при винесенні оскаржуваного наказу дотримано всіх вимог чинного податкового законодавства, у зв'язку з чим просила відмовити у задоволенні позову.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Капітела" (код ЄДРПОУ 41367879) зареєстровано як суб'єкт господарювання Чернівецькою міською радою 31.05.2017р., з 01.06.2017р. перебуває на обліку в Чернівецькій ОДПІ Головного управління ДФС у Чернівецькій області (а.с.145).

Листом від 30.03.2018р. №552/8/24-13-14-06-07 на доручення ДФС України №9025/7/99-99-14-03-01-17 від 27.03.2018р. щодо коригування плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на квітень 2018р. Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області направлено Департаменту аудиту ДФС України проект коригування до такого плану-графіка згідно додатку (а.с.146).

Згідно указаного проекту коригування до переліку платників податків для проведення перевірки на квітень 2018р. включено ТОВ "Капітела", причина: наявність оперативної інформації про ухилення від оподаткування, за результатами господарської діяльності платник податків має ризики несплати до бюджету (а.с.152).

У відповідності до листа ДФС України від 13.04.2018р. №11230/7/99-99-14-03-01-17, затверджено коригування плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків у квітні 2018 року (а.с.147). Крім того, указаний план-графік розміщено на офіційному сайті ДФС (http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/plani-ta-zviti-roboti) (а.с.153).

У зв'язку з цим, Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області видано наказ №575 від 14.09.2018р. "Про проведення документальної планової перевірки ТОВ "Капітела", згідно якого, керуючись п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1, п.77.4 ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України, відповідно до плану-графіка проведення документальних перевірок та п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08.07.2010р.№2462-VІ, вирішено провести документальну планову перевірку ТОВ "Капітела" (код ЄДРПОУ 41367879) з 28.09.2018р. тривалістю 20 робочих днів за період діяльності з 01.06.2017р. по 30.06.2018р. з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства (а.с.8).

Також, Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області складено повідомлення №130 від 14.09.2018р. із зазначенням дати початку проведення перевірки, яке разом із наказом №575 від 14.09.2018р. надіслані ТОВ "Капітела" листом №4702/10/24-13-14-01 від 14.09.2018р. (а.с.149-151).

Таким чином, ТОВ "Капітела" включено до плану-графіка документальних перевірок платників податків на 2018 рік з урахуванням коригування І та ІІ розділи (а.с.154).

Позивач вважає безпідставним включення його до плану-графіка документальних перевірок платників податків на 2018 рік, вважає протиправним наказ Головного управління ДФС у Чернівецькій області №575 від 14.09.2018р., у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп.19-1.1.1 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, як: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.

Згідно з п.п.20.1.4. п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Відповідно до п.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Пунктом 77.2 статті 77 ПК України передбачено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно пп.14.1.164 п. 14.1 ст. 14 ПК України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.

Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015р. №524 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - Порядок №524).

Згідно з п.1 розділу І Порядку №524 річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу II Податкового кодексу України. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Відповідно до п.3 розділу І Порядку №524 проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Згідно з п.81.1 ст.81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.

В судовому засіданні було встановлено, що спірним наказом призначено з 28.09.2018р. проведення документальної планової перевірки позивача, однак відповідача не було допущено до її проведення, оскільки в переліку платників податків щодо яких плануються документальні перевірки у 2018 році ТОВ "Капітела" не значиться.

Дійсно в ході розгляду справи було підтверджено, що ТОВ "Капітела" не було включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, який був оприлюднений на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України, як того вимагає ст.77 ПК України (даний факт не заперечувався представником відповідача). Натомість позивач був включений до зазначеного плану-графіка лише у квітні 2018 року у зв"язку з його коригуванням, яке було затверджено в.о. Голови Державної фіскальної служби України ОСОБА_3 13.04.2018р.

Проаналізувавши зазначені норми законодавства, суд зауважує, що з абзацу другого ст.77.1 ПК України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року № 1797-VIII) слідує, що план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Наведена стаття є імперативною нормою публічного нормативно-правового акту, та розширеному тлумаченню не підлягає.

За таких обставин, суд звертає увагу, що Податковий кодекс України не передбачає прав органів Державної фіскальної служби здійснювати корегування шляхом включення нових платників податків такого плану-графіку.

Більше того Порядком №524, яким при призначені перевірки керувався відповідач, також не передбачено можливості коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників.

Крім того, таке "коригування" суперечить положенням про планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю), що врегульовані Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до ч.1 ст.5 якого внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб"єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Таким чином, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на приписи Порядку №524 в частині права корегувати план-графік проведення перевірок, оскільки таке право не надано відповідачу нормами Податкового кодексу України.

З урахуванням наведеної вище правової позиції, судом не надається оцінка аргументам відповідача щодо критеріїв ризику позивача відповідно до інформаційно-аналітичної довідки, оскільки наведені аргументи в даному випадку не є достатньою підставою для прийняття спірного рішення, якщо таке рішення прийняте з порушенням норм податкового законодавства.

Отже, суд вважає, що спірний наказ є таким, що не ґрунтується на нормах податкового законодавства та підлягає скасуванню.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач довів суду правомірність заявлених вимог, в той час як відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав належні, допустимі та достовірні докази правомірності свого рішення.

Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, а відтак позов підлягає задоволенню повністю.

У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1762грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Чернівецькій області.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області, оформлене наказом №575 від 14.09.2018 р. "Про проведення документальної планової перевірки ТОВ "Капітела".

3. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Капітела" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн., сплачений відповідно до квитанції №54 від 12.10.2018р.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20 грудня 2018 р.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Капітела" (код ЄДРПОУ 41367879, вул.Я.Мудрого, 76, м. Чернівці, 58000).

Відповідач - Головне управління ДФС у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 39392513, вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013)

Суддя В.О. Кушнір