11 грудня 2018 року справа № 2340/4171/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання: Пруднікової В.О.,
представника позивача - ОСОБА_1 (за договором),
представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
12 жовтня 2018 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (19640, Черкаська область, Черкаський район, с. Леськи, вул. Василини, 76, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235), в якому просить:
1) податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 17.05.2018 року №000704057, відповідно до якого до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 підприємця застосовані штрафні санкції в розмірі б 800,00 грн;
2) податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 17.05.2018 №000674057, відповідно до якого до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовані штрафні санкції в розмірі 6 800,00 грн;
3) податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 17.05.2018 №000614057, відповідно до якого до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовані штрафні санкції в розмірі 6 800,00 грн;
4) податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 17.05.2018 №000794057, відповідно до якого до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовані штрафні санкції в розмірі 6 800,00 грн.;
5) податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 17.05.2018 №000774057, відповідно до якого до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовані штрафні санкції в розмірі 6 800,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення прийняті при неповному з'ясуванні усіх обставин та не у відповідності до вимог чинного законодавства та є такими, що підлягають скасуванню.
В письмовому відзиві на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що перевіркою встановлено відсутність у позивача документів, які підтверджують узгодження його статусу суб?єкта господарювання ресторанного господарства. Будь-які документи, які б свідчили про звернення позивача до уповноважених органів з метою отримання такого узгодження позивачем в процесі перевірки надані не були, як і на додано таких доказів до позову.
29 жовтня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у адміністративній праві, прийнято рішення про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
06 грудня 2018 року усною ухвалою, занесеною в протокол судових засідань, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 11 грудня 2018 року.
У судовому засіданні представник позивача просив адміністративний позов задовольнити повністю, а представник відповідача - відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідачем у період з 05 квітня 2018 року по 13 квітня 2018 року проведено фактичну перевірку позивача щодо додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами у господарській одиниці кафе «Бістро», які знаходиться за адресою:
1) перехрестя вулиць Припортова - Гагаріна, місто Черкаси;
2) бульвар Шевченка, зупинка площа 700-річчя, місто Черкаси;
3) бульвар Шевченка, 401, місто Черкаси;
4) вулиця Смілянська, зупинка «Вокзали», місто Черкаси;
5) вулиця Припортова, зупинка «Черемушки», місто Черкаси.
За результатами проведеної перевірки складено акти від 16.04.2018:
1) №23/23-00-40-0224/НОМЕР_1, в якому зазначено про реалізацію у господарській одиниці алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці (придбання перевіряючими 0,05 л горілки);
2) №23/24-00-40-0224/НОМЕР_1, в якому про реалізацію у господарській одиниці алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці (придбання перевіряючими 0,01 л горілки)
3) №23/26-00-40-0224/НОМЕР_1, в якому зазначено про реалізацію у господарській одиниці алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці (придбання перевіряючими 0,05 л горілки);
4) №23/27-00-40-0224/НОМЕР_1, в якому зазначено про реалізацію у господарській одиниці алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці (придбання перевіряючими 2*0,1л горілки);
5) №23/30-00-40-0224/НОМЕР_1, в якому зазначено про реалізацію у господарській одиниці алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці (придбання перевіряючими 2*0,1л горілки).
За висновками актів перевірки, позивачем порушено вимоги ч. 6 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», оскільки, на думку посадових осіб контролюючого органу, продаж алкогольних напоїв для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання «ресторанного господарства» та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єкта господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Не погоджуючись із висновками даних актів, позивач подав відповідачу заперечення від 26.04.2018 №2, №4, №5, №6, №7, які залишено без задоволення (лист Головного управління ДФС у Черкаській області від 08.05.2018 №20052/23-00-40-0219).
На підставі вищезазначених актів перевірки від 16.04.2018 Головне управління ДФС у Черкаській області прийняло оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 17.05.2018 №000704057, №000674057, №000614057, №000794057, №000774057, відповідно до яких до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 6 800,00 грн (по кожному рішенню).
Не погоджуючись із даними податковими повідомленням-рішенням ФОП ОСОБА_3 подав скаргу до ДФС України від 07.06.2018.
Рішенням ДФС України від 08.08.2018 №11688/0/99-99-11-03-01-25, скаргу позивача залишено без задоволення, а оскаржувані рішення відповідача - без змін.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до пп. 21.1.1 - пп. 21.1.5 п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; коректно та уважно ставитися до платників податків, їх представників та інших учасників відносин, що виникають під час реалізації норм цього Кодексу та інших законів, не принижувати їх честі та гідності.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, визначені Законом №481/95-BP.
Згідно абзацу 13 ст. 1 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Відповідно до абзацу 14 ст. 1 Закону № 481/95-ВР місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Відповідно до абзацу 7 ст. 1 Закону № 481/95-ВР алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.
Статтею 15 Закону № 481/95-ВР встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
При цьому, обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів закріплені в ст. 15-3 Закону №481/95-BP.
Так, згідно з ч. 6 ст. 15-3, ч. 1, абз. 9 ч. 2, ч. 4 ст. 17 Закону №481/95-BP, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим (далі - алкогольні напої) визначаються Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 854 від 30 липня 1996 року (далі - Правила).
Згідно із п. 2 Правил роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.
Пунктом 22 Правил встановлено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Згідно із п. 2.2 розділу ІІ Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 24.10.2005 № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.11.2005 за № 1350/11630, ресторанне господарство це вид економічної діяльності суб'єктів господарювання щодо надання послуг із задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього в закладах (об'єктах) ресторанного господарства.
Об'єкт (заклад) ресторанного господарства - місцева одиниця (структурний підрозділ) суб'єкта господарювання, яка розміщується в окремій будівлі або приміщенні, має, як правило, обладнаний столами та стільцями для споживання їжі зал і необхідні виробничі та побутові приміщення в якій здійснюється продаж продукції власного виготовлення і купованих товарів, переважно для споживання на місці (п. 2.4 розділу ІІ Інструкції).
Крім того, основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України “Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства” від 24.07.2002 № 219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.08.2002 за № 680/6968 (далі - Наказ № 219).
Визначення терміна «підприємство громадського харчування» наведено в Правилах роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.02 №219 (далі - Правила № 219), із змінами та доповненнями.
Згідно з наказом Міністерства економіки України від 09.10.06 №309 «Про внесення змін до деяких наказів» поняття «підприємство громадського харчування» було змінено на поняття "підприємство ресторанного господарства (далі РГ)".
Пунктом 1.4 Правил №219 визначено, що суб'єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері РГ після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) РГ здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій.
Згідно з пунктами 1.5 та 1.6 Правил № 219 заклади (підприємства) РГ поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) РГ та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України. Суб'єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції. Вимоги, що пред'являються до виробничих, торговельних та побутових приміщень закладів (підприємств) ресторанного господарства, обладнання, інвентарю, переліку послуг, технологічних режимів виробництва продукції, встановлюються законодавством України.
Крім того, відповідно до Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 24.10.05 №327 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.11.05 за №1350/11630), ресторанне господарство - вид економічної діяльності суб'єктів господарювання щодо надання послуг із задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього в закладах (об'єктах) РГ (коди згідно з КВЕД-2005 - 55.3, 55.4, 55.5; згідно з КВЕД-2010 - 56:1, 56.2, 56.3). А об'єкт (заклад) РГ - місцева одиниця (структурний підрозділ) суб'єкта господарювання, що розміщується в окремій будівлі або приміщенні, має, як правило, обладнаний столами та стільцями для споживання їжі зал і необхідні виробничі та побутові приміщення, у якій здійснюється продаж продукції власного виготовлення і купованих товарів переважно для споживання на місці.
Отже, діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування належить до коду 56.1 Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010 (далі - КВЕД-2010), зокрема: «Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування» (КВЕД-2010: 56.10); «Обслуговування напоями» (КВЕД 2010:56.30). Зазначений клас включає приготування й обслуговування напоями для негайного споживання на місці, а також діяльність барів, таверн, закусочних, дискотек (з переважним споживанням напоїв), пивних, кафе, ларьків з продажу фруктових соків, пересувних кіосків з продажу напоїв.
Системний аналіз наведених норм, дає підстави вважати, що право здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив має виключно підприємство ресторанного господарства або спеціалізований відділ, що має статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів за умови наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та зареєстрованими видами економічної діяльності за кодами класифікації КВЕД-2010: - 56.10 та 56.30.
Судом встановлено, що основними видами підприємницької діяльності позивача є:
- код КВЕД 82.99 «Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у.»;
- код КВЕД 47.11 «Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами»;
- код КВЕД 47.19 «Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах» (основний);
- код КВЕД 56.10 «Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування»;
- код КВЕД 56.30 «Обслуговування напоями»;
- код КВЕД 63.99 «Надання інших інформаційних послуг, н. в. і. у.»;
- код КВЕД 73.20 «Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки».
Господарська діяльність здійснюється підприємцем у орендованих приміщеннях, що визначені орендодавцем як кафе «Бістро».
На підставі документів, які засвідчують право користування (оренди) приміщень, позивач отримав ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на всі господарські одиниці зазначені в актах перевірок і на підставі яких прийняті оскаржувані рішення відповідача:
- від 04.12.2017 №172324-64-б264 на право роздрібної торгівлі в господарській одиниці кафе «Бістро», яка знаходиться за адресою: перехрестя вулиць Припортова - Гагаріна, місто Черкаси (термін дії до 26.12.2018);
- від 04.12.2017 №172324-64-6262 на право роздрібної торгівлі в господарській одиниці кафе «Бістро», яка знаходиться за адресою: бульвар Шевченка, зупинка «Площа 700-річчя», місто Черкаси;
- від 04.12.2017 №172324-64-6260 на право роздрібної торгівлі в господарській одиниці кафе «Бістро», яка знаходиться за адресою: бульвар Шевченка, 401, місто Черкаси;
- від 04.12.2017 №172324-64-6266 на право роздрібної торгівлі в господарській одиниці кафе «Бістро», яка знаходиться за адресою: вулиця Смілянська, зупинка «Вокзали», місто Черкаси;
- від 04.12.2017 №172324-64-6254 на право роздрібної торгівлі в господарській одиниці кафе «Бістро», яка знаходиться за адресою: вулиця Припортова, зупинка «Черемушки», місто Черкаси.
На час проведення фактичних перевірок і на даний час, зазначені ліцензії є діючими.
Крім того, у додатках до вказаних ліцензій вказані наступні реєстратори розрахункових операцій (далі РРО), які зареєстровані за зазначеними господарськими одиницями:
- «МІНІ 500.02 МЕ», заводський №ПБ57521088, (реєстраційне посвідчення №3000012092 від 05.12.2016 додається) про реєстрацію РРО за господарською одиницею кафе «Бістро», яка знаходиться за адресою: перехрестя вулиць Припортова - Гагаріна, місто Черкаси;
- «МІНІ 500.02 МЕ», заводський №ПБ5752130б (довідка про скасування реєстрації РРО від 24.05.2018 додається), якою підтверджується факт реєстрації РРО на момент перевірки за господарською одиницею кафе «Бістро», яка знаходиться за адресою: бульвар Шевченка, зупинка площа 700-річчя, місто Черкаси;
- «МІНІ 500.02 МЕ», заводський №ПБ57521305, довідка про скасування реєстрації РРО від 24.05.2018 додається, якою підтверджується факт реєстрації РРО на момент перевірки за господарською одиницею кафе «Бістро», яка знаходиться за адресою: бульвар Шевченка, 401, місто Черкаси;
- «МІНІ 500.02 МЕ», заводський №ПБ57520554, довідка про скасування реєстрації РРО від 25.09.2018 додається, якою підтверджується факт реєстрації РРО на момент перевірки за господарською одиницею кафе «Бістро», яка знаходиться за адресою: вулиця Смілянська, зупинка «Вокзали», місто Черкаси;
- «МІНІ 500.02 МЕ», заводський №ПБ57520544, довідка про скасування реєстрації РРО від 25.09.2018 додається, якою підтверджується факт реєстрації РРО на момент перевірки за господарською одиницею кафе «Бістро», яка знаходиться за адресою: вулиця Припортова, зупинка «Черемушки», місто Черкаси.
Щодо посилань представника відповідача на те, що під час проведення перевірки у позивача були відсутні документи, які підтверджують узгодження його статусу суб?єкта господарювання ресторанного господарства. Позивачем не надано будь-яких документів, які б свідчили про звернення позивача до уповноважених органів з метою отримання такого узгодження, суд зазначає таке.
Спеціальним законодавчим актом, який визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів є Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ст. 1 цього Закону документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права па провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт , господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Статтею 4 цього Закону визначено, що виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються:
- необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види;
- дозвільний орган, уповноважений видавати документ дозвільного характеру;
- платність або безоплатність видачі (переоформлення, анулювання) документа дозвільного характеру;
- строк видачі документа дозвільного характеру або відмови у його видачі;
- вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, і переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру;
- строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа;
- перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності;
- перелік та вимоги до документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.
Органом місцевого самоврядування - Черкаською міською радою не встановлено обмежень щодо заборон здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на розлив у таких закладах, як кафе.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що позивач має право здійснювати діяльність з роздрібного продажу алкогольних напоїв, в т.ч. на розлив для споживання на місці, у господарських одиницях, які мають кваліфікацію «Кафе», а отже і відносяться до закладів ресторанного господарства (громадського харчування) та підприємства з універсальним продажем товарів, не припустився порушень вимог ч. 6 ст.15-3 Закону №481, а тому і безпідставним є застосування до нього штрафних санкцій.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 14, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255 КАС України, суд
вирішив:
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 17.05.2018: №000704057, №000674057, №000614057, №000794057, №000774057.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (19640, Черкаська область, Черкаський район, с. Леськи, вул. Василини, 76, ІПН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 3524 (три тисячі п?ятсот двадцять чотири) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 20.12.2018.
Суддя В.П. Тимошенко