12 грудня 2018 року м. Дніпросправа № 804/4710/18
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,
за участю секретаря судового засідання Сонник А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.10.2018 року (суддя Єфанова О.В., м. Дніпро)
у справі № 804/4710/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
У червні 2018 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії позивача як особі, на яку розповсюджується дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у складі грошового забезпечення надбавки в розмірі 15% від розміру посадового окладу за роботу з таємними виробами, носіями, документами; 50% підвищення за особливо важливі завдання від розміру суми посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткового збільшення за вислугу років; премії 10% від розміру посадового окладу, з 01.01.2018 року;
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу недоплачену суму державної пенсії як особі, на яку розповсюджується дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", враховуючи у складі грошового забезпечення: надбавки 15% від розміру посадового окладу за роботу з таємними виробами, носіями, документами; 50% підвищення за особливо важливі завдання від розміру суми посадового окладу, окладу за військове звання, відсоткового збільшення за вислугу років; премії 10% від розміру посадового окладу, з 01.01.2018 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.10.2018 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено. Рішення мотивоване необґрунтованістю позовних вимог позивача.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі скаржник посилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права. Зазначає, що висновки суду першої інстанції щодо правомірності виплати пенсії порушують принцип, встановлений ст. ст. 22, 58 Конституції України про незворотність законів та інших правових актів в часі, а також положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визначають, що зміна встановленого розміру пенсії можлива виключно при встановлені нових видів виплат та надбавок. При цьому, скасування вже встановлених надбавок вказаним законом не передбачено.
Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове - про задоволення позову.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги позивача заперечував.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, що не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ОСОБА_1 є інвалідом війни 3-ої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого Верхньодніпровським Управлінням соціального захисту населення Дніпропетровської області 20.05.2009 року.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, призначену за вислугу років, як офіцер запасу, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З 01.01.2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки, виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом.
За результатом проведеного перерахунку розмір пенсії позивача склав 6486,88 грн.
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років, пенсія позивача була обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4930,00 грн.; оклад за військове звання - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3205,00 грн.; премія 0% - 0,00 грн.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача по неврахуванню інших надбавок та премій при перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами, суд першої інстанції дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог позивача з огляду на те, що головне управління не наділено повноваженням визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, а відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з п. 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2018 року №45, пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі- списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Приписами п.4 вказаного Порядку визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
В свою чергу, відповідно до п. 2.1 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 937 від 31.12.2014 року, робота із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється зокрема обласними військовими комісаріатами.
Відповідно до приписів абзаців 4, 5 п. 2.8 Інструкції № 937 від 31.12.2014 року, на обласні військові комісаріати покладається визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року N 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою; складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що перерахунок пенсії пенсіонерам (звільненим з військової служби), пенсії яких були призначені на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється пенсійним органом на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, обов'язок по формуванню яких покладається на обласні військові комісаріати.
Отже, складові грошового забезпечення, які відображаються в довідках для перерахунку пенсії визначаються обласними військовими комісаріатами, що свідчить про відсутність у пенсійних органів повноважень по їх зміні чи коригуванню.
Вказані правові висновки також відповідають висновкам Верховного Суду України, який в постанові від 25.11.2014 року у справі № 21-322а14 зазначив, що органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
Як свідчать встановлені обставини справи, перерахунок пенсії позивача був здійсненний пенсійним органом на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, від 08.03.2018 року № ФД97624, виданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом. Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення за посадою Військовий комісар Верхньодніпровського ОРВК становить 9615,00 грн., з яких: посадовий оклад - 4930,00 грн.; оклад за військовим званням - 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 3205,00 грн. (а.с.31).
В свою чергу, як вбачається з наданої відповідачем довідки про перерахунок пенсії, саме вказані складові грошового забезпечення були враховані при перерахунку пенсії позивача (а.с. 30).
Відтак, колегія суддів апеляційного суду вважає, що відповідач при визначенні складових грошового забезпечення, необхідних для перерахунку пенсії позивача, та проведенні на їх підставі такого перерахунку діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, та ухвалив судове рішення без порушення норм матеріального і процесуального права; доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 241-245, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.10.2018 року у справі № 804/4710/18 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених частиною 5 статті 291, пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 17.12.2018 року.
Головуючий суддя О.М. Панченко
Суддя В.Є. Чередниченко
Суддя С.М. Іванов