і м е н е м У к р а їн и
29 листопада 2018 року м. Дніпросправа № 1140/1947/18
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпро
апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року (суддя Т.М. Кармазина)
у справі № 1140/1947/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 08 липня 2018 року звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року з врахуванням проведених виплат на підставі п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23 листопада 2011 року з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у серпні 1988 року був призваний на військові збори як військовослужбовець та виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки особа, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи як військовослужбовець, відноситься до категорії осіб, які мають право на отримання пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру, мінімальної заробітної плати.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року у справі № 1140/1947/18 у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Ухвалюючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що підстави для застосування статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а для цілей вказаної норми участь у ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи під час дійсної строкової військової служби та участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час виконання військового обов'язку не є тотожними поняттями.
Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року у справі № 1140/1947/18 та прийняти нове, яким позов задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що частина 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає призначення та виплату пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи виключно військовослужбовцям строкової служби.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, з огляду на наступне.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи (інвалід III групи).
Згідно з посвідченням серії А № НОМЕР_1 ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Листом за № 392/К-11 від 23.06.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, оскільки за документами пенсійної справи останній проходив строкову військову службу у період з 05.05.1971 по 20.11.1973, участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС приймав у 1988 році, тобто не в період проходження дійсної строкової служби, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Вважаючи таку відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до статті 59 цього Закону пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Аналіз наведеної норми права дає можливість дійти висновку, що закон виокремлює військовослужбовців, яким встановлено інвалідність у зв'язку з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї та осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Згідно з приписами статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» видами військової служби є: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.
Строкову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.
Виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.
Відповідно до приписів Закону СРСР «О всеобщей воинской обязанности», чинного на території колишньої УРСР під час ліквідації наслідків на ЧАЕС, військова служба складається з дійсної служби та служби в запасі Військових Сил СРСР.
Громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а в запасі - військовозобов'язаними.
Солдати, матроси, сержанти и старшини, що проходять дійсну військову службу в строк, встановлений Законом, вважаються такими, що перебувають на дійсній військовій службі.
Таким чином, норми вказаного закону кореспондуються з нормами Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Судом першої інстанції встановлено, сторонами не заперечується, що у період з 05 травня 1971 року по 20 листопада 1973 року ОСОБА_1 проходив дійсну строкову службу в Радянській армії.
Як вбачається з військового квитка, архівної довідки № 24915 від 24.01.2014 та довідки № 174 від 19.06.2018 позивач приймав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС у період з 19.08.1988 по 12.10.1988.
Таким чином, враховуючи, що під час виконання урядового завдання щодо ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 не перебував на дійсній строковій службі, підстави для перерахунку пенсії із застосуванням ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні, що свідчить про правомірність відмови відповідача.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року у справі № 1140/1947/18 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року у справі № 1140/1947/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст. 329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко