Рішення від 18.12.2018 по справі 761/45644/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

18 грудня 2018 року справа №761/45644/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.)

до1. Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач 1, Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА) 2. Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі по тексту - відповідач 2)

про1) визнання незаконними дій Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА щодо відмови у призначенні державної допомоги при народженні дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які народилися ІНФОРМАЦІЯ_1; 2) зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА призначити та виплатити допомогу при народженні дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які народилися ІНФОРМАЦІЯ_1; 3) зобов'язання Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити допомогу при народженні дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які народилися ІНФОРМАЦІЯ_1

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки вважає протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА щодо відмови у призначенні допомоги при народженні дітей, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що у відповідача відсутні правові підстави для відмови у призначенні допомоги, у зв'язку з тим, що постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 28 серпня 2017 року у справі №761/19401/17 йому поновлено строк для звернення до відповідача 1 із заявою про призначення допомоги при народженні дітей.

Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 18 січня 2018 року у справі №761/45644/17 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 березня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №761/45644/17 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.

Відповідачем 1 подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивачем пропущено дванадцятимісячний строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, а чинним законодавством не передбачено можливості поновлення строку звернення за призначенням допомоги при народженні дитини у випадку пропуску його з поважних причин.

Відповідач 2 у письмовому відзиві на позов посилаючись на відсутність протиправних дій зі своєї сторони зазначив, що пропущений строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини не може бути поновлений.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи та є матір'ю малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які народилися ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Сімферополі Автономної Республіки Крим.

У зв'язку з тимчасовою окупацією Автономної Республіки Крим та відсутністю на момент народження дітей на її території відповідних компетентних органів державної реєстрації актів цивільного стану, свідоцтва про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3 видано Оболонським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві 26 квітня 2016 року.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 27 березня 2017 року про призначення допомоги при народженні дітей, Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА листом від 29 березня 2017 року відмовлено у призначенні допомоги, у зв'язку із зверненням за призначенням допомоги після спливу дванадцятимісячного строку з моменту народження дитини.

Постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 28 серпня 2017 року у справі №761/19401/17 задоволено позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА, поновлено ОСОБА_1 строк для звернення із заявою про призначення допомоги при народженні дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які народилися ІНФОРМАЦІЯ_1.

Матеріали справи підтверджують, що 20 вересня 2017 року, ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА із заявою про призначення допомоги при народженні дітей.

26 вересня 2017 року відповідачем 1 направлено особову справу позивача, разом з рішенням про призначення йому допомоги при народженні дітей до Відділу контролю за правильністю призначення соціальних виплат Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

У свою чергу, 28 вересня 2017 року Відділом контролю за правильністю призначення соціальних виплат Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат повернуто особову справу позивача разом з рішенням про призначення допомоги при народженні дітей для виконання резолютивної частини постанови Шевченківського районного суду міста Києва від 28 серпня 2017 року до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА.

Листом від 07 листопада 2017 року №10/35-7996 Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА відмовлено ОСОБА_1 у призначенні допомоги, посилаючись на роз'яснення Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 02 листопада 2017 року, в якому зазначається, що постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 28 серпня 2017 року ОСОБА_1 поновлено строк для звернення до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА із заявою про призначення допомоги при народженні дітей, однак враховуючи, що судом не прийнято рішення щодо призначення допомоги при народженні дитини, то призначити таку допомогу ОСОБА_1 не вбачається за можливе.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, виходить з наступних мотивів.

Частиною першою статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно частини першої статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Частиною першою статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Статтею 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зокрема передбачено, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.

Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Даний перелік документів є вичерпним.

Орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

У разі народження (встановлення опіки) двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Суд звертає увагу, що за своєю правовою природою допомога при народженні дитини є допомогою самій дитині, а не її батькам.

Відповідно статті 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради Української РСР від 27 лютого 1991 року №789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров'я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 не мала можливості вчасно звернутися до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА з повним пакетом документів, необхідних для призначення допомоги при народженні дітей, внаслідок відсутності на момент народження дітей на території Автономної Республіки Крим відповідних компетентних органів державної реєстрації актів цивільного стану, тобто обставин, які не залежали від її волі.

Разом з тим, постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 28 серпня 2017 року у справі №761/19401/17 ОСОБА_1 поновлено строк для звернення до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА із заявою про призначення допомоги при народженні дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які народилися ІНФОРМАЦІЯ_1.

Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За таких обставин суд приходить до висновку про протиправність дій Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації щодо відмови у призначенні позивачу допомоги при народженні дітей, внаслідок чого право позивача на отримання зазначеної допомоги підлягає поновленню.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 14 лютого 2018 року у справі №591/610/16-а.

Умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначаються Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (далі по тексту - Порядок).

Згідно пункту 10 Порядку встановлено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.

Пунктом 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

Особи, що звернулися за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей (народжених до 30 червня 2014 р.), подають копії свідоцтв про народження кожної дитини, яка враховується під час визначення розміру допомоги.

Абзацами п'ятим та шостим пункту 2 Порядку встановлено, що призначення і виплата державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання заявника.

Допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.

Відповідно до підпункту 16 пункту 5 Положення про Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 31 січня 2018 року №41, Управління відповідно до визначених повноважень, з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення здійснює призначення державної допомоги сім'ям з дітьми.

Враховуючи, що судом встановлено наявність підстав для призначення та виплати допомоги при народженні дітей позивачу, суд вважає за необхідне зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які народилися ІНФОРМАЦІЯ_1.

У свою чергу, відповідно до пункту 4.2 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року №65 (далі по тексту - Положення) Центр відповідно до покладених на нього завдань, перевіряє правильність визначення управліннями праці та соціального захисту населення районних в місті Києві державних адміністрацій права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат.

Пунктом 4.3 Положення встановлено, що Центр відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів на виплату соціальної допомоги, інших грошових виплат і відправлення управлінням праці та соціального захисту населення районних в місті Києві державних адміністрацій відповідно до узгоджених графіків.

З наведеного вбачається, що до повноважень Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відноситься перевірка правильності визначення права на призначення соціальної допомоги, оформлення виплатних документів на виплату соціальної допомоги та відправлення управлінням праці та соціального захисту населення районних в місті Києві державних адміністрацій, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити допомогу при народженні дітей задоволенню не підлягають, оскільки нормативно не підтверджуються.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської РДА призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дітей є достатнім способом захисту прав позивача.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачами не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які народились ІНФОРМАЦІЯ_1.

3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які народились ІНФОРМАЦІЯ_1.

4. В іншій частині адміністративного позову відмовити.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1);

Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (01135, м. Київ, просп. Перемоги, буд. 5; ідентифікаційний код 37470057);

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, просп. Комарова, буд. 7; ідентифікаційний код 22886300).

Суддя В.А. Кузьменко