Постанова від 19.12.2018 по справі 758/17008/17

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 758/17008/17 Суддя (судді) першої інстанції: Кузьменко В.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2018 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І.

за участю секретаря Муханькової Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року №900, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», від 18 листопада 2015 року №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» та довідки від 17 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУ НП МВС України в Київській області, а також грошового атестату №296 від 31 березня 2005 року, виданого ДФРЕ МВС України згідно якого мені встановлені: надбавка за вислугу років (40%), надбавка за особливі умови служби (50%), надбавка за роботу в УБОЗ (50%), премія (33,3%), які були враховані при призначенні пенсії у 2005 році; зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року №900, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», від 18 листопада 2015 року №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» та довідки від 17 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУ НП МВС України в Київській області, а також грошового атестату №296 від 31 березня 2005 року, виданого ДФРЕ МВС України згідно якого мені встановлені: надбавка за вислугу років (40%), надбавка за особливі умови служби (50%), надбавка за роботу в УБОЗ (50%), премія (33,3%), які були враховані при призначенні пенсії у 2005 році.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2018 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. На думку апелянта, судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Висновки апелянта обґрунтовані тим, що перерахунок пенсії має проводитись за документами, що є у пенсійній справі: грошовий атестат, розрахунок пенсії при її призначенні, довідки ГУ МВС України у Київській області про зміну грошового забезпечення за відповідною посадою та додатково наданою ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Київській області довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 17.05.2017 року №8586 за нормами, чинними на 01.01.2016 року, виготовленої у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що законодавством гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Позиція відповідача обґрунтована тим, що до спірних правовідносин не можна застосовувати зразкове рішення Верховного Суду від 15 лютого 2018 року №Пз/9901/8/18 820/6514/17, оскільки на момент розгляду спору змінилось правове регулювання спірних правовідносин, а саме постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 визначено порядок здійснення перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб.

Судове засідання проведено без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду необхідно залишити без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок пенсії.

За результатами розгляду вищевказаної заяви відповідач у листі від 01 серпня 2017 року №9971/Б-11 повідомив про надходження до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідки для перерахунку пенсії від 17 травня 2017 року №К-8586 і, що перерахунок пенсії буде проведений після надходження коштів з Державного бюджету України.

Відповідно до копії довідки Головного управління МВС України в Київській області від 17 травня 2017 року №К-8586 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою ст. опер в особл. важл. справах 2-го відд. упр. вп. безп. з операт. осблуг. орг. вн. спр. в К/о прирівняна до посади ст. оперуповноважений в ОВС апарат ГУНП (в м. Києві) становить: посадовий оклад 2800,00 грн; оклад за військовими (спеціальним) званням полковник поліції 2400,00 грн; надбавка за стаж служби 50% 2600,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 420,00 грн, премія 2,28% - 187,42 грн, усього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії, складає 8407,42 грн.

Відповідач у листі від 20 лютого 2018 року №428/Б-01 повідомив позивача про проведення перерахунку пенсії після надходження коштів з Державного бюджету України.

Разом із тим, відповідач зазначає про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 30 березня 2018 року, посилаючись на оновлену довідку Головного управління МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно з якою грошове забезпечення становить: посадовий оклад 2800,00 грн; оклад за військовими (спеціальним) званням 2400,00 грн; надбавка за вислугу років 50% 2600,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 420,00 грн, премія 4% - 328,80 грн, усього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії, складає 8548,80 грн.

Відповідно до роздруківки розпорядження про перерахунок пенсії від 30 березня 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, виходячи із наступного грошового забезпечення: посадовий оклад 2800,00 грн; оклад за військовими (спеціальним) званням 2400,00 грн; надбавка за вислугу років 50% 2600,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 420,00 грн, премія 4% - 328,80 грн, усього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії, складає 8548,80 грн, а також з урахування доплати до пенсії, а саме: збільшення основного розміру пенсії (25%), надбавка інвалід війни 2 групи, 1 категорія ЧАЕС, всього розмір перерахованої пенсії складає 11696,40 грн.

Разом із тим, позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області не включено до розрахунку пенсії надбавку за особливі умови служби (50%), надбавку за роботу в УБОЗ (50%), надбавку за оперативно-розшукову діяльність (18%) та неправомірно зменшено розмір премії з 33,3% до 4%.

Не погодившись з такою бездіяльністю та рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, дійшов висновку щодо відсутності правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, оскільки чинним законодавством підстави для такого перерахунку не передбачені.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015 року).

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, то, як вірно зазначив суд першої інстанції, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Разом із тим, надбавка за особливі умови служби, надбавка за роботу в УБОЗ та надбавка за оперативно-розшукову діяльність виплачувалися особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до 06 листопада 2015 року включно, тобто до моменту введення в дію Закону України «Про Національну поліцію».

В той же час Постановою №988 та Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» зазначені додаткові види грошового забезпечення для поліцейських не передбачені, відповідно, і не визначені розміри зазначених надбавок.

Пунктом 4 Постанови №988 встановлено, що керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право установлювати, зокрема здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Премія не є обов'язковою, її встановлення є правом керівника поліції, реалізація якого залежить від асигнувань на грошове забезпечення; а конкретний розмір премії Постановою №988 не визначений.

На виконання Постанови №988 Міністерством внутрішніх справ України 06 квітня 2016 року прийнято наказ №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», який визначає критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції.

Відповідно до абзацу другого пункту 4 розділу ІІ Наказу №260 розмір надбавки та премії встановлюється кожному поліцейському індивідуально, залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01 січня 2016 року такі виплати, як надбавка за особливі умови служби, надбавка за роботу в УБОЗ, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не виплачувались, підстави для включення цих доплат до розрахунку грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутні.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 4% замість 33,3%.

Відповідно до абзацу п'ятого п. 5 Порядку №45 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

З вищевикладеного вбачається, що вказаний розмір премії 4% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 33,3%, яку отримував позивач, немає.

Вказана правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій адміністративній справі №Пз/9901/1/18 №802/2196/17-а.

Згідно висновків Верховного суду зазначено, якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог з огляду на правомірність дій відповідача в частині не включення надбавки за вислугу років (40%), надбавки за особливі умови служби (50%), надбавки за роботу в УБОЗ (50%), премії (33,3%), які були враховані при призначенні пенсії у 2005 році, оскільки чинне законодавства вчинення таких дій з боку відповідача не передбачає, натомість відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі наявної довідки, у належному розмірі та у відповідності до чинних нормативно-правових актів.

Доводи апеляційної скарги не дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і не підлягає скасуванню.

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.

Головуючий суддя: Є.В. Чаку

Судді: В.В. Файдюк

Є.І. Мєзєнцев