20 грудня 2018 р. № 400/2878/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_2
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною відмови щодо непроведення з 01.01.2017 р. перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 53% грошового забезпечення з 01.01.2018 р. з урахуванням збільшених розмірів: посадового окладу - 2020,00 грн, окладу за спеціальним званням - 130,00 грн, надбавки за вислугу років (стаж служби) у розмірі 30%, що становить - 645,00 грн, надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%), що становить - 1397,50 грн, надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 40%, що становить - 808,00 грн, премія (250%), що становить 6987,50 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відмова відповідача в перерахунку пенсії безпідставна. Відповідач не врахував довідку з місця служби про новий розмір складових грошового забезпечення. На думку позивача, відповідач має перерахувати розмір його пенсії на підставі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262) та постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 р. № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294" (далі - Постанова № 1036).
11.12.2018 р. відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що Постановою № 1036 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій відповідних категорій осіб, до того ж вона втратила чинність з 01.01.2018 р. До відповідача не надходило повідомлення від Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій на підставі Постанови № 1036. Водночас умови, порядок та розмір перерахунку пенсій відповідних категорій осіб визначено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103). На виконання Постанови № 103 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 р. Щодо застосування для перерахунку пенсії довідки з місця служби, відповідач вважає її виданою неуповноваженим органом. Уповноваженим органом для подання необхідних документів для перерахунку пенсій є Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. Саме на підставі довідки останнього позивачу перераховано пенсію з 01.01.2018 р.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходив службу в установах Державної пенітенціарної служби України та з 2010 р. отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262.
У лютому та жовтні 2018 р. позивач звертався до відповідача з заявами про перерахунок його пенсії. Листами від 21.02.2018 р. і від 12.11.2018 р. відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі Постанови № 1036 та здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. на підставі Постанови № 103, відповідно до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 05.03.2018 р.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою № 1036, на яку посилається позивач, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 в частині схеми окладів службовців системи Державної пенітенціарної служби України та її управлінь. Умови, порядок та розміри перерахунку пенсій постановою № 1036 не визначалися.
З огляду на викладене, позиція відповідача щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі постанови № 1036 є обґрунтованою.
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 р. прийнято постанову № 103, яка набрала законної сили 24.02.2018 р. та якою визначено умови, порядок та розмір перерахунку пенсій відповідних категорій осіб.
На вимогу суду представником відповідача надано для огляду пенсійну справу позивача, з якої встановлено, що відповідачем на виконання Постанови № 103 та з урахуванням довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 05.03.2018 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 р.
Водночас позивач надав суду довідку державної установи "Арбузинська виправна колонія (№ 83)" від 20.03.2018 р. № 129, в якій наведено дані про складові грошового забезпечення, які відрізняються від даних у довідці Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 05.03.2018 р.
Позицію позивача щодо необхідності перерахунку пенсії саме на підставі довідки державної установи "Арбузинська виправна колонія (№ 83)" від 20.03.2018 р. № 129 суд вважає хибною з огляду на таке:
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45).
Згідно з п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
З аналізу п. 3 Порядку № 45 вбачається, що головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсій відповідним категоріям осіб на підставі довідок, виданих державним органом, з якого особи були звільнені із служби. При цьому, для позивача таким органом є Мін'юст та його територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2016 р. № 348 "Про ліквідацію територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби та утворення територіальних органів Міністерства юстиції" управління Державної пенітенціарної служби в Миколаївській області та ряд інших управлінь реорганізовано в Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (м. Одеса).
Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції зареєстроване як юридична особа 30.09.2016 р. і є саме тим органом, який уповноважений видавати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача.
Таким чином, довідка державної установи "Арбузинська виправна колонія (№ 83)" від 20.03.2018 р. № 129 правомірно не взята відповідачем до уваги при перерахунку пенсії позивача.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність своїх дій щодо відмови в перерахунку пенсії позивача з 01.01.2017 р., що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 55001, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправною відмови щодо непроведення з 01.01.2017 р. перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 20.12.2018 р.
Суддя Н. В. Лісовська