Рішення від 17.12.2018 по справі 540/2191/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2018 р.м. ХерсонСправа № 540/2191/18

15 год. 00 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морської Г.М.,

при секретарі: Кованій В.А.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,

встановив:

ОСОБА_4 (далі - позивач) звернулась до суду із адміністративним позовом до Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування розпорядження № 72-ос від 10.10.2018 р. "Про дисциплінарне стягнення".

Ухвалою від 30.10.2018рю відкрите спрощене провадження у справі, судове засідання призначене на 19.11.2018р.

Судове засідання 19.11.2018р. не відбулось через перебування судді на лікарняному, сторони у судове засідання викликані на 05.12.2018р.

Ухвалою від 05.12.2018р. у судовому засіданні оголошено перерву для надання сторонами додаткових доказів до 17.12.2018р.

У судовому засіданні 17.12.2018р. проголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що з 12 листопада 2010 року ОСОБА_4 очолює управління праці та соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації. Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 10.10.2018 № 72-ос позивачу оголошено догану за фактом неналежного виконання своїх посадових обов'язків. Позивач вважає спірне розпорядження протиправним, прийнятим з порушенням положень ст.ст. 64, 65, 73, 74 Закону України «Про державну службу» та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Згідно Подання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ, невиконання або неналежне виконання позивачем посадових обов'язків, як начальника управління, полягає в тому, що при складанні бюджетних запитів на 2016-2018 роки управлінням соціального захисту райдержадміністрації не було включено видатки на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку окремим категоріям громадян, що у свою чергу призвело до виникнення заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання ПАТ „Укртелеком" громадянам телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за послуги зв'язку.

Позивач зазначає, що Законом України від 25 грудня 2015 року № 928-УІІІ "Про Державний бюджет України на 2016 рік" не було передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг. Листами управління соціального захисту населення районної держадміністрації повідомляло Херсонську філію ПАТ «Укртелеком» про відсутність планових призначень на 2016 рік на покриття видатків за надані пільги з послуг зв'язку та не можливість приймати звіти за надані послуги, проводити звірки та складати акти звіряння.

Після прийняття Закону № 1789-УІІІ від 20.12.2016 р. управління соціального захисту населення райдержадміністрації звернулося до голови районної державної адміністрації та голови районної ради з питанням щодо можливості відшкодування з районного бюджету витрат з послуг зв'язку, наданих Херсонською філією ПАТ „Укртелеком" у січні 2017 року на суму 4358,31 грн. та розрахункові витрати на послуги зв'язку на рік в сумі приблизно 55,0 тис. грн.

Упродовж бюджетного року рішення про внесення змін до рішення дванадцятої сесії VII скликання Бериславської районної ради Херсонської області від 22.12.2016 № 149 „Про районний бюджет на 2017 рік" щодо видатків районного бюджету за кодом 3032 ТПКВКМБ/ ТКВКБМС - надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв'язку не приймалися, зміни до районного бюджету не вносилися.

Як наслідок звернень управління соцзахисту населення, лише рішенням двадцять шостої сесії VII скликання Бериславської районної ради Херсонської області від 11.09.2018 № 324 внесено зміни до рішення 20 сесії районної ради VII скликання від 21 грудня 2017 року №262 «Про районний бюджет на 2018 рік» та збільшено видатки районного бюджету за кодом 3030 ТПКВКМБ/ТКВКБМС - надання пільг з оплати послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг окремим категоріям громадян та компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян та кодом 3032 ТПКВКМБ/ТКВКБМС - надання пільг окремим категоріям громадян з оплати послуг зв'язку на загальну суму 78 521,31 грн.

Також, відсутні підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача за неподання бюджетного запиту на 2018 рік, так як встановлені дисциплінарною комісією „факти порушень” спростовуються рішенням двадцять шостої сесії VII скликання Бериславської районної ради Херсонської області від 11.09.2018 року № 324, враховуючи нарешті листи УСЗН №202/01-15-181/0/2018/602-202 від 07.02.2018 року, №202/01-15-203/0/2018/602-202 від 08.02.2018 року та від 06.07.2018р. № 01-10/02-2281/18 саме з цього питання.

Згідно Подання дисциплінарної комісії, до обставин, що обтяжують відповідальність віднесено зокрема „вчинення дисциплінарного проступку повторно, до зняття в установленому порядку попереднього стягнення (розпорядженням голови Бериславської районної державної адміністрації від 23 березня 2018 року № 58-ос ОСОБА_4 оголошено дисциплінарне стягнення у вигляді догани)".

При цьому, дисциплінарна комісія не взяла до уваги, що дане розпорядження голови районної державної адміністрації оскаржене в судовому порядку і апеляційна скарга на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21.06.2018 року (справа № 821/668/18) знаходиться у провадженні П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Також позивач стверджує, що відповідачем під час винесення спірного розпорядження порушений строк притягнення до дисциплінарної відповідальності, визначений частиною третьою статті 65 Закону України «Про державну службу», оскільки факт неподання бюджетних запитів були відомі голові РДА, що підтверджується Публічним звітом голови районної державної адміністрації за 2017 рік, розміщеному на офіційному сайті Бериславської районної державної адміністрації.

У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити.

Відповідач надіслав суду відзив, із змісту якого слідує, що він заперечує проти позову із наступних підстав.

Спірне розпорядження є правомірним та прийнятим у межах визначених Законом «Про державну службу» строків за неналежне виконання позивачем посадових обов'язків, як начальника управління.

Стверджує, що доводи, викладені у позовній заяві на обґрунтування позову, є безпідставними та не можуть слугувати підставою для задоволення позову.

Так позивачем у позовній заяві заявляється про відсутність надходжень по субвенціях з Державного бюджету України на 2016 року в рахунок покриття послуг телекомунікаційного зв'язку, наданих пільговій категорії населення, у зв'язку з чим управління не приймало звіти за надані послуги, не проводило звірки й не складало акти звіряння з Херсонською філією ПАТ „Укртелеком".

Законодавством не передбачена залежність відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, чи випадки повного або часткового звільнення від обов'язку здійснення розрахунків з постачальниками послуг на пільгових умовах, оскільки надання пільг певним категоріям населення відбувається не внаслідок власної недбалості, чи власного бажання, а у відповідності до вимог Законів України.

Притягнення ОСОБА_4 до дисциплінарної відповідальності здійснено саме за неналежне виконання нею, як начальником управління, своїх посадових обов'язків за не сформування бюджетних запитів, складання списків пільговиків та актів звіряння рахунків за наданні телекомунікаційні послуги та розрахунки видатків за формою “2-пільга”.

У матеріалах дисциплінарної справи наявний лист управління соціального захисту населення райдержадміністрації від 08 лютого 2018 року №202/01-15- 203/0/2018/602-202. Також в матеріалах справи наявна і відповідь фінансового управління райдержадміністрації від 26 лютого 2018 року №001/441/0-2018/24/602- 203-706 на зазначений лист. Який теж не залишився поза увагою дисциплінарної комісії. У листі фінуправління райдержадміністрації зазначено, що при складанні бюджетних запитів на 2016 - 2018 роки до їх складу управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації не включено видатки на відшкодування витрат за наданні пільги з послуг зв'язку.

Стверджує, що оскарження у судовому порядку розпорядженням голови Бериславської районної державної адміністрації від 23 березня 2018 року № 58-ос, яким ОСОБА_4 оголошено ще одне дисциплінарне стягнення у вигляді догани не є перешкодою для визнання даної обставини обтяжуючою, оскільки це розпорядження чинне та не скасоване. У зв'язку із чим, дисциплінарна комісія правомірно зазначила у висновку про наявність у ОСОБА_4 догани, яка обтяжує її відповідальність.

Щодо строків застосування дисциплінарного стягнення зазначає, що факт не складання бюджетних запитів, не складання списків пільговиків, актів звіряння рахунків за наданні телекомунікаційні послуги та розрахунки видатків за формою “2-пільга” став відомий керівництву районної державної адміністрації після набрання 13 червня 2018 року законної сили рішення господарського суду Херсонської області від 12 квітня 2018 року по справі №923/1136/17, у зв'язку із чим, вважає, що термін притягнення ОСОБА_4 до дисциплінарної відповідальності не порушено у розумінні частини 5 статті 74 Закону.

Розглянувши надані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначено Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ (далі-Закон № 889-VІІІ).

Відповідно до частини першої статті 64 Закону № 889-VІІІ за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов'язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення (ч. 1 ст. 65 Закону № 889-VІІІ).

Дисциплінарним проступком відповідно до пункту 5 частини другої статті 65 Закону № 889-VІІІ є невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.

За приписами частини першої статті 66 Закону № 889-VІІІ до державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення: 1) зауваження; 2) догана; 3) попередження про неповну службову відповідність; 4) звільнення з посади державної служби.

У разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4, 5, 12 та 15 частини другої статті 65 цього Закону, суб'єктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану (ч. 3 ст. 66 Закону № 889-VІІІ).

Дисциплінарні стягнення, передбачені пунктами 2 - 4 частини першої цієї статті, накладаються виключно за пропозицією Комісії, поданням дисциплінарної комісії (ч. 6 ст. 66 Закону № 889-VІІІ).

Для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарних справ (далі - Дисциплінарна комісія) (ч. 1 ст. 69 Закону №889-VІІІ).

Дисциплінарна комісія розглядає дисциплінарну справу державного службовця, сформовану в установленому цим Законом порядку (ч. 9 ст. 69 Закону №889-VІІІ).

З метою збору інформації про обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, для визначення дисциплінарною комісією ступеня вини, характеру і тяжкості цього дисциплінарного проступку Комісією, дисциплінарною комісією формується дисциплінарна справа (ч. 1 ст. 73 Закону № 889-VІІІ).

Результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиції Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі, які мають рекомендаційний характер для суб'єкта призначення (ч. 3 ст. 73 Закону № 889-VІІІ).

Державний службовець має право на ознайомлення з матеріалами дисциплінарної справи та на оскарження застосованого до нього дисциплінарного стягнення у визначеному цим Законом порядку (ч. 6 ст. 74 Закону № 889-VІІІ).

Відповідно до статті 75 Закону № 889-VІІІ перед накладенням дисциплінарного стягнення суб'єкт призначення повинен отримати від державного службовця, який притягається до дисциплінарної відповідальності, письмове пояснення. Пояснення державного службовця має відображати час, місце, обставини та причини вчинення ним дисциплінарного проступку, його усвідомлення чи заперечення провини, а також інші питання, які мають значення у справі.

Статтею 76 Закону № 889-VІІІ передбачено, що державний службовець має право на ознайомлення з усіма матеріалами дисциплінарної справи перед прийняттям рішення про накладення на нього дисциплінарного стягнення.

За результатами ознайомлення державний службовець має право вносити зауваження до висновку, клопотання про вжиття додаткових заходів для встановлення обставин, які мають значення для справи, надавати додаткові пояснення та додаткові документи і матеріали, що стосуються зазначених обставин, які долучаються до справи.

Відповідно до частини першої статті 77 Закону № 889-VІІІ рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб'єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб'єкта призначення.

З 12 листопада 2010 року ОСОБА_4, очолює управління праці та соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації.

Відповідно до посадової інструкції, затвердженої заступником голови районної державної адміністрації від 03.04.2017 № 19/03 на начальника управління покладено обов'язок забезпечення реалізації державної соціальної політики на відповідній території у сфері соціального захисту населення.

Першим заступником голови Бериславської районної державної адміністрації ОСОБА_5, яка відповідальна за реалізацію державної політики у сфері соціального захисту у районі відповідно до розподілу обов'язків, на ім'я голови районної державної адміністрації у липні 2018 року складена доповідна записка, у якій зазначено, що начальником управління соціального захисту райдержадміністрації в порушення “Інструкції з підготовки бюджетних запитів”, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 06 червня 2012 року №687, не здійснено подання бюджетних запитів, що призвело до виникнення заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за послуги зв'язку.

За результатами розгляду даної доповідної записки розпорядженням голови Бериславської районної державної адміністрації від 17 липня 2018 року №61-ОС відкрито дисциплінарне провадження стосовно ОСОБА_4 за фактом неналежного виконання нею своїх посадових обов'язків.

Розгляд дисциплінарної справи доручено дисциплінарній комісії.

Розпорядженням голови Бериславської районної державної адміністрації від 13.01.2017 року №10, утворено дисциплінарну комісію з розгляду дисциплінарних справ у Бериславській районній державній адміністрації стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорій “Б” та “В”, призначення та звільнення яких здійснюється головою Бериславської районної державної адміністрації.

Розпорядженням голови Бериславської районної державної адміністрації від 02.02.2018 року оновлено склад вищезазначеної дисциплінарної комісії.

Протоколом №1 від 15 червня 2017 року обрано голову дисциплінарної комісії та секретаря.

Першим заступником голови Бериславської районної державної адміністрації, яка відповідальна за реалізацію державної політики у сфері соціального захисту у районі відповідно до розподілу обов'язків ОСОБА_5, на ім'я голови районної державної адміністрації складена доповідна записка, у якій зазначено що начальником управління соціального захисту райдержадміністрації в порушення “Інструкції з підготовки бюджетних запитів”, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 06 червня 2012 № 687, не здійснено подання бюджетних запитів, що призвело до виникнення заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за послуги зв'язку.

Розпорядженням голови Бериславської районної державної адміністрації від 17.07.2018 р. № 61-ос, на підставі зазначеної доповідної записки відкрите дисциплінарне провадження за фактом неналежного виконання посадових обов'язків начальником управління соціального захисту населення районної державної адміністрації ОСОБА_4

У висновку дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ у Бериславській районній державній адміністрації від 01.10.2018р. комісією встановлено: «…Начальником управління соціального захисту населення райдержадміністрації ОСОБА_4 в порушення Інструкції з підготовки бюджетних запитів, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 06 червня 2012 року за №687, при складанні бюджетних запитів на 2016 - 2018 роки не було включено видатки на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку окремим категоріям громадян, що у свою чергу призвело до виникнення заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання ПАТ “Укртелеком” громадянам телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за послуги зв'язку.

Згідно з листа директора Херсонської філії ПАТ “Укртелеком” ОСОБА_6 від 31 липня 2018 року за №658-вих-Н8-65С000-2018 у якому зазначено, що акти звіряння рахунків за наданні телекомунікаційні послуги та розрахунки видатків за формою “2-пільга” направлялись оператором телекомунікаційних послуг (попри те що це обов'язок управління соціального захисту населення райдержадміністрації) на адресу управління соціального захисту населення Бериславської райдержадміністрації щомісячно впродовж всього запитуваного періоду (2016-2018 року)…

…Підписаних актів звіряння розрахунків, зауважень до нарахувань, оновлених списків пільговиків від управління соціального захисту населення Бериславської райдержадміністрації з 2016 року Херсонська філія ПАТ “Укртелеком” жодного разу не отримувала.

У свою чергу, ПАТ “Укртелеком” в особі Херсонської філії ПАТ “Укртелеком” звернулося до суду з вимогами про стягнення з Управління соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації 52698 грн. 98коп. на відшкодування вартості послуг, наданих Херсонською філією ПАТ “Укртелеком” пільговим категоріям абонентів у період з 01.01.2016по 31.12.2016 роки…

ОСОБА_7 не з'явилася на суд особисто та не забезпечила участь у судовому засіданні представника. Про час та місце розгляду справи повідомлялась судом належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 14.03.2018року. Заяв, клопотань від представника відповідача до суду не надходило…

…Рішенням господарського суду Херсонської області від 12 квітня 2018 року по справі №923/1136/17 (яке набрало законної сили 13 червня 2018 року) з Управління на користь ПАТ “Укртелеком” стягнуто коштів на суму 52698 (п'ятдесят дві тисячі шістсот дев'яносто вісім) грн. 98 (дев'яносто вісім) коп.., заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання громадянам телекомунікаційних послуг на пільгових умовах та 1600 (одна тисяча шістсот) грн., на відшкодування витрат по сплаті судового збору...

…Неналежне виконання ОСОБА_4, як начальником управління,своїх посадових обов'язків та вимог законодавства,призвело до того, що при складанні бюджетних запитів на 2016 - 2018 роки управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації не було включено видатки на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку окремим категоріям громадян, що у свою чергу призвело до виникнення заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання ПАТ “Укртелеком” громадянам телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за послуги зв'язку…».

Також дисциплінарною комісією внесене голові Бериславської райдержадміністрації подання від 01.10.2018р., відповідно до якого дисциплінарна комісія пропонувала у 10-ти денний термін розглянути питання притягнення ОСОБА_4 до дисциплінарної відповідальності за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень, передбаченого пунктом 5 частини другої статті 65 Закону України “Про державну службу” застосувавши дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

На підставі подання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ у Бериславській районній державній адміністрації стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорій „Б" та „В" від 01 жовтня 2018 року, розпорядженням голови районної державної адміністрації від 10.10.2018 № 72-ос ОСОБА_4, начальнику управління соціального захисту населення районної державної адміністрації оголошено догану за вчинення дисциплінарного проступку у вигляді невиконання або неналежного виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, виданих у межах їхніх повноважень, що підтверджуються матеріалами дисциплінарної справи, а саме: в порушення Інструкції з підготовки бюджетних запитів, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 06 червня 2012 року за №687 управлінням соціального захисту населення районної державної адміністрації при складанні бюджетних запитів на 2016 - 2018 роки не було включено видатки на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку - окремим категоріям громадян, що у свою чергу призвело до виникнення заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання ПАТ "Укртелеком” громадянам телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.

Не погодившись із цим розпорядженням позивач звернулась до суду.

Надаючи оцінку позиціям сторін, суд застосовує наступні положення законодавства.

Судом встановлено, що дисциплінарне стягнення накладене на позивача за неналежне виконання посадових обов'язків начальника управління соціального захисту населення районної державної адміністрації, а саме: при складанні бюджетних запитів на 2016 - 2018 роки не було включено видатки на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку - окремим категоріям громадян, що у свою чергу призвело до виникнення заборгованості по витратах, понесених внаслідок надання ПАТ "Укртелеком” громадянам телекомунікаційних послуг на пільгових умовах.

Посадові обов'язки позивача встановлені посадовою інструкцією начальника управління соціального захисту населення районної державної адміністрації, затвердженою заступником голови Бериславської РДА ОСОБА_5 03.04.2017р., відповідно до яких начальник управління: 2.1 здійснює керівництво управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці в управлінні; 2.21 здійснює інші повноваження, визначені законом.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”.

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України “Про телекомунікації-”, пункту 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 року №295 споживачам, які мають встановлені законодавством України пільги з їх оплати, телекомунікаційні послуги надаються операторами, провайдерами телекомунікації відповідно до законодавства України.

Соціальні пільги на отримання телекомунікаційних послуг для ряду категорій громадян встановлено такими Законами України: “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про жертви нацистських переслідувань”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Про охорону дитинства”.

Норми вказаних законів, зокрема, закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов'язку оператора телекомунікацій надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

За змістом статей 89, 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг з послуг зв'язку за рахунок субвенцій з державного бюджету визначено постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04 березня 2002 року “Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету”.

Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Отже, розпорядником коштів бюджетного фінансування вказаних соціальних пільг на території м. Берислав та Бериславського району Херсонської області є управління соціального захисту населення Бериславської районної державної адміністрації, а відшкодування витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг, здійснюється управлінням за рахунок державних субвенцій.

Відповідно до п. 18 ст. 2 Бюджетного кодексу України головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.

Для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України).

Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: 1) за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників …. 3) за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради (п. 1, 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України).

Відповідно до ст. 35 Бюджетного Кодексу України головні розпорядники бюджетних коштів забезпечують складання бюджетних запитів для подання Міністерству фінансів України відповідно до вимог інструкції з підготовки бюджетних запитів, з урахуванням звітів про виконання паспортів бюджетних програм, а також висновків про результати контрольних заходів, проведених органами, уповноваженими на здійснення контролю за дотриманням бюджетного законодавства, у терміни та порядку, встановлені Міністерством фінансів України.

Головні розпорядники бюджетних коштів забезпечують включення до бюджетних запитів показників за бюджетними програмами, які забезпечують протягом декількох років виконання інвестиційних проектів, у разі їх схвалення або відбору у встановленому законодавством порядку та на підставі розрахунків обсягу витрат і вигод щодо реалізації таких інвестиційних проектів та обсягів довгострокових зобов'язань за енергосервісом на відповідні бюджетні періоди.

Головні розпорядники бюджетних коштів забезпечують своєчасність, достовірність та зміст поданих Міністерству фінансів України бюджетних запитів, які мають містити всю інформацію, необхідну для аналізу показників проекту Державного бюджету України, індикативних прогнозних показників Державного бюджету України на наступні за плановим два бюджетні періоди, згідно з вимогами Міністерства фінансів України.

Якщо бюджетний запит передбачає надання державної допомоги суб'єктам господарювання за рахунок державного бюджету у будь-якій формі, головні розпорядники бюджетних коштів додають до бюджетного запиту копію рішення Уповноваженого органу з питань державної допомоги, прийнятого за результатами розгляду повідомлення про нову державну допомогу або справи про державну допомогу відповідно до Закону України "Про державну допомогу суб'єктам господарювання", або письмово повідомляють про їх звільнення від обов'язку повідомлення про нову державну допомогу з посиланням на положення зазначеного Закону та нормативно-правові акти, якими встановлені відповідні умови для звільнення.

Інструкція з підготовки бюджетних запитів затверджена наказом Міністерства фінансів України 06 червня 2012 року за № 687.

Отже судом встановлено, що позивач є начальником управління соціального захисту населення Бериславської РДА, розпорядником бюджетних коштів щодо фінансування соціальних пільг на території Бериславського району Херсонської області та зобов'язана складати бюджетні запити та подавати їх до фінансового управління.

Також судом встановлено, що, при позивачем до бюджетних запитів на 2016 - 2018 роки не були включено видатки на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку окремим категоріям громадян, що є порушенням посадових обов'язків.

Суд не приймає до уваги твердження позивача проте, що до бюджетного запиту на 2016 рік не включені зазначені видатки через відсутність їх у Державному бюджеті на 2016 рік, оскільки законодавством не передбачена залежність відшкодування від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Разом із тим, суд вважає протиправним спірний наказ про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності з огляду на наступне.

Відповідно до листа фінансового управління Бериславської РДА від 17.12.2018р. № 02-14/913 бюджетні запити на 2017 - 2018 роки управлінням соціального захисту населення Бериславської РДА подані до фінансового управління у строк до 20 грудня, що передує року, на який складено бюджетний запит.

Представник відповідача у судовому засідання пояснила, що для створення проекту бюджету району розпорядженням голови РДА утворюється робоча група, до складу якої у тому числі входить заступник голови РДА та спеціалісти фінансового управління, зазначена група розглядає бюджетні запити розпорядників коштів. Підготовлений проект бюджету на відповідний рік затверджується колегією РДА, яку очолює голова РДА.

Увесь цей процес має бути завершений до 20 грудня, що передує року, на який складений бюджет.

Дане твердження не заперечувалось представником позивача.

Відповідач стверджує, що про факт не складання бюджетних запитів, не складання списків пільговиків, актів звіряння рахунків за наданні телекомунікаційні послуги та розрахунки видатків за формою “2-пільга” став відомий керівництву районної державної адміністрації після набрання 13 червня 2018 року законної сили рішення господарського суду Херсонської області від 12 квітня 2018 року по справі №923/1136/17.

ПАТ “Укртелеком” подав позовну заяву до господарського суду Херсонської області щодо невиконання управлінням соціального захисту населення РДА, як головним розпорядником коштів місцевих бюджетів, обов'язку з відшкодування вартості послуг, наданих ПАТ “Укртелеком” у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року пільговим категоріям абонентів, які проживають на території Бериславського району.

Також, ПАТ “Укртелеком” подав новий позов до господарського суду Херсонської області щодо невиконання управлінням соціального захисту населення РДА, як головним розпорядником коштів місцевих бюджетів, обов'язку з відшкодування вартості послуг, наданих ПАТ “Укртелеком” у період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року пільговим категоріям абонентів, які проживають на території Бериславського району. Ухвалою від 09 жовтня 2018 року справа №923/785/18 господарським судом Херсонської області справу призначено до судового розгляду. Як і в попередньому випадку управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації не сформовано своєчасно відповідні бюджетні запити.

Суд не погоджується із такою позицією відповідача, оскільки, як встановлено у судовому засіданні бюджетні запити були складені позивачем та подані до фінансового управління РДА, розглядались робочою групою, до складу якої входив заступник голови РДА, крім того проект бюджету району за відповідний період розглядався на колегії РДА, яку очолює голова РДА,

Тобто суд вважає, що про відсутність у бюджетних запитах запланованих видатків на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку окремим категоріям громадян, відповідач мав би дізнатись під час розгляду бюджетних запитів, поданих до 20 грудня року, що передує бюджетному.

Також обізнаність відповідача про відсутність у бюджетних запитах позивача на 2016 - 2018 роки запланованих видатків на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку окремим категоріям громадян, підтверджується наступними доказами:

- листом управління соціального захисту населення Бериславської РДА до голови Бериславської РДА від 14.03.2017р. № 01-15/04-411/17, у якому зазначено: «Херсонською філією ПАТ «Укртелеком» у січні 2017 року надано пільг послуг зв'язку окремим категоріям громадян, які мають право на пільги на суму 4358.31 грн. На рік ця сума буде складати приблизно 55.0 тис. грн. Просимо розглянути питання щодо можливості відшкодування даних витрат районного бюджету. Надаємо розрахунок видатків на відшкодування витрат з послуг зв'язку розрахунку надані пільги.»;

- листом управління соціального захисту населення Бериславської РДА до голови Бериславської РДА від 08.02.2018р. № 202/01-15-203/0/2018/602-202, у якому зазначено: «…Просимо розглянути питання щодо можливості надання пільг з послуг зв'язку у 2018 році з районного бюджету, заклавши суму витрат, відповідно до суми 2017 року в розмірі 54,0 тис. грн. Херсонською філією ПАТ ”Укргелеком” у 2017 році надано пільг послуг зв'язку окремим категоріям громадян, які мають право на пільги на суму 53,9 тис.грн., які не відшкодовано підприємству у зв'язку з відсутністю коштів….»;

- листом голови Бериславської РДА до управління соціального захисту населення Бериславської РДА від 08.02.2018р. № 202/01-15-203/0/2018/602-202, у якому зазначено: «…На даний час відсутні підстави для проведення відшкодування витрат за надані пільги з послуг зв'язку так, як станом на 01 січня 2018 року, за даними управління Державної казначейської служби України у Бериславському районі, кредиторська заборгованість - відсутня. Крім того, при складанні бюджетних запитів на 2016-2018 роки Вами (управлінням соціального захисту населення районної державної адміністрації) не включено до їх складу відповідні видатки….».

Тобто голова Бериславської РДА у зазначеному листі від 08.02.2018р. підтверджує, що йому відомо про не включення до бюджетних запитів управлінням соціального захисту населення відповідних видатків на фінансування відшкодування витрат за надані пільги з послуг зв'язку.

Також суд вважає помилковим твердження відповідача про встановлення факту не включення позивачем до бюджетних запитів за 2016-2018 роки відповідних видатків на фінансування відшкодування витрат за надані пільги з послуг зв'язку 13.06.2018р. - із дати набрання законної сили рішення господарського суду Херсонської області від 12 квітня 2018 року по справі №923/1136/17, оскільки провадження у даній справі порушене ухвалою від 14.12.2017р.

Крім того листом управління соціального захисту населення Бериславської РДА до голови Бериславської РДА від 20.03.2017р. №01-15/16-443/17 повідомлено: «На даний час в управлінні склалася ситуація щодо блокування руху коштів по незахищеним статтям витрат в зв'язку з процедурою примусового виконання рішення господарського суду Херсонської області від 09 лютого 2017 року справа № 923/1295/16 про стягнення з управління соціального захисту населення районної державної адміністрації на користь ПАТ-«Укртелеком» борг в;сумі 21357,15 грн. та судовий збір в сумі 1378,00 грн. …Управління соціального захисту просить розглянути можливість виділення коштів на зазначені видатки із відповідного бюджету.».

Відповідно до частини третьої статті 65 Закону України «Про державну службу» державний службовець не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо минуло шість місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався або мав дізнатися про вчинення дисциплінарного проступку, не враховуючи час тимчасової непрацездатності державного службовця чи перебування його у відпустці, або якщо минув один рік після його вчинення.

Із аналізу даної статті слідує, що державний службовець може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності за умови дотримання двох обставин:

- минуло менше шести місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався або мав дізнатися про вчинення дисциплінарного проступку;

- минуло менше одного року після вчинення дисциплінарного проступку.

Даний період обраховується без урахування часу тимчасової непрацездатності державного службовця чи перебування його у відпустці.

Відтак із часу вчинення позивачем порушення щодо не включення до бюджетного запиту на 2016 рік та 2017 рік видатків на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку окремим категоріям громадян до дати прийняття розпорядження голови РДА про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності минуло більше одного року, що виключає можливість притягнення особи до відповідальності в силу ст. 65 Закону України «Про державну службу».

Із часу вчинення позивачем порушення щодо не включення до бюджетного запиту на 2018 рік видатків на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку окремим категоріям громадян (грудень 2017 року) до дати прийняття розпорядження голови РДА про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності (жовтень 2018 року) минуло менше одного року, проте, із часу, коли суб'єкт призначення мав дізнатись про вчинення порушення (грудень 2017 року) до дати прийняття розпорядження голови РДА про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності (жовтень 2018 року) минуло більше шести місяців, що також виключає можливість притягнення особи до відповідальності в силу ст. 65 Закону України «Про державну службу».

Судом врахований час перебування позивача на лікарняних та у відпустці на підставі довідки відповідача, наданої на вимогу суду.

Таким чином судом встановлено, що позивач допустила дисциплінарний проступок у вигляді неналежного виконання посадових обов'язків: щодо не включення до бюджетних запитів на 2016 - 2018 роки видатків на погашення заборгованості та відшкодування на оплату за послуги зв'язку окремим категоріям громадян, проте при притягненні позивача до дисциплінарної відповідальності суб'єкт призначення перевищив строк застосування дисциплінарного стягнення.

Отже суд приходить до висновку про задоволення позову.

Частиною 1 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області № 72-ос від 10.10.2018 р. "Про дисциплінарне стягнення", яким оголошено дисциплінарне стягнення у вигляді догани начальнику управління соціального захисту населення районної державної адміністрації ОСОБА_4.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області (код ЄДРПОУ 04059987) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80 грн. на користь ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_1)..

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19 грудня 2018 р.

Суддя Морська Г.М.

кат. 12.3