20 грудня 2018 року справа №1240/2757/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Сіваченка І.В., Шишова О.О., при секретарі судового засідання Романченко Г.О., за участю представника відповідача - Сагадієвої Н.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 року (повний текст складено 13 листопада 2018 року в м. Сєвєродонецьк) у справі № 1240/2757/18 (суддя І інстанції - Секірська А.Г.) за позовом за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
13.09.2018 ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області (далі - відповідач, УПСЗН Лисичанської міської ради) у якому просила суд: - визнати дії відповідача щодо відмови у прийнятті заяви на отримання допомоги при народженні дитини незаконними; - визнати причини пропуску поважними та поновити позивачу строк для подання заяви до УПСЗН Лисичанської міської ради на отримання допомоги при народженні дитини; - зобов'язати відповідача зробити призначення та відповідну виплату допомоги при народженні дитини.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 у справі № 1240/275/18 відмовлено у задоволені позову.
Позивач не погодилась з рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій, просить оскаржене рішення суду скасувати, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що з початком проведення антитерористичної операції позивач була вимушена виїхати з України до АР Крим до рідних. Перебуваючи на тимчасово окупованій території у м. Севастополь АР Крим Україна, позивач ІНФОРМАЦІЯ_2 народила сина ОСОБА_3. Цей факт був підтверджений медичним свідоцтвом про народження, виданим ГБУЗС ГБ ЦОЗ Пологовий будинок № 1 м. Севастополь, батьком дитини є громадянин України ОСОБА_4. У листопаді 2017 року позивач разом з чоловіком та сином повернулася додому у м. Лисичанськ, після чого звернулась до Відділу ДРАЦС реєстраційної служби Лисичанського міського управління юстиції з заявою про видачу свідоцтва про народження дитини українського зразка, де позивачу було роз'яснено необхідність звернення до суду для встановлення факту народження. 14.11.2017 позивач звернулася до Лисичанського міського суду з заявою про встановлення факту народження дитини. Після винесення рішення суду 05.12.2017 позивач отримала свідоцтво про народження дитини. Після отримання свідоцтва про народження дитини позивач декілька разів зверталася з заявою стосовно призначення допомоги при народженні дитини до УПСЗН Лисичанської міської ради, а відповідач постійно відмовляв у прийнятті та розгляді заяви. Лише 13.06.2018 позивач отримала від відповідача повідомлення за № 6437, в якому зазначалося, що заява про отримання допомоги при народженні дитини розгляду не підлягає, оскільки звернення за призначенням допомоги надійшло пізніше ніж 12 календарних місяців після народження дитини. Також було рекомендовано звернутись до суду з приводу вирішення цього питання.
Відповідачем надано відзив на апеляційну скаргу.
У судовому засіданні представник відповідача заперечував поти доводів апеляційної скарги, просив залишити рішення суду першої інстанції без змін., Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла наступного висновку.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину ОСОБА_3, про що 30.12.2017 отримала свідоцтво про народження (державна реєстрація з пропуском строку) НОМЕР_2 (арк.спр. 8).
Той факт, що державна реєстрація народження гр. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, відбулась 05.12.2017 за актовим записом № 30 по міському відділу на підставі рішення Лисичанського міського суду Луганської області про встановлення факту народження від 28.11.2017 № 415/7229/17, підтверджується довідкою Кадіївського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Луганській області від 05.12.2017 № 30.
16.02.2018 до відповідача надійшла заява ОСОБА_2 від 17.01.2018, викладена у довільній формі, в якій зазначено прохання виплатити допомогу у зв'язку з народженням другої дитини, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Севастополі. Маючи малолітню дитину та за відсутності можливості приїхати на територію України, тому не могла звернутися за допомогою раніше. Станом на теперішній час знаходиться на території окупованого Криму, тому відповідь просила направити за місцем проживання матері ОСОБА_5 До заяви додано ксерокопії паспортів батьків дитини, свідоцтва про народження та довідки відділу юстиції від 05.12.2017 № 30 (арк.спр. 25).
Листом від 27.02.2017 за № 2338 УПСЗН Лисичанської міської ради надало відповідь на лист від 16.02.2018, зазначивши, зокрема, таке. Відповідно до п.11 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим ПКМУ від 27.12.2001 № 1751, для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу). Заява може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема, з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника.
Також зазначено, що відповідно до абзацу 6 статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. З огляду на те, що у встановлений законодавством термін не було подано вищезазначені документи, призначити допомогу при народженні дитини на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, не вважається можливим з підстав, визначених діючим законодавством (арк.спр. 34).
У відповіді УПСЗН Лисичанської міської ради від 13.06.2018 № 6437 на звернення ОСОБА_5 від 05.06.2018 № 7916, в якій зазначено про те, що відповідно до статті 6 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. Згідно статті 11 Закону допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини (арк.спр. 9).
Своє рішення про відмову у задоволенні позову суд першої інстанції мотивував тим, що оскільки ОСОБА_2 не зверталася до УПСЗН Лисичанської міської ради з заявою про призначення виплати допомоги, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики, тому в суду відсутні підставі для визнання дій відповідача щодо відмови у прийнятті від позивача заяви на отримання допомоги при народженні дитини незаконними та зобов'язання УПСЗН Лисичанської міської ради зробити призначення та відповідну виплату допомоги при народженні дитини.
З зазначеним висновком суду не погоджується колегія суддів з огляду на наступне.
Статтею 19 Основного Закону України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 6 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.
Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Згідно зі статтею 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.
Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Умови призначення і виплати видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 (далі - Порядок).
Умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини визначено пунктами 10-16 Порядку.
Відповідно до пункту 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається:
1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).
Заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.
Пунктом 13 Порядку, окрім іншого, передбачено, що виплата допомоги поновлюється у випадках, передбачених абзацами двадцятим - двадцять сьомим, двадцять дев'ятим і тридцятим цього пункту, у разі, коли особа, що фактично здійснює догляд за дитиною (один з батьків дитини, опікун), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 затверджено Інструкцію щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги (далі - Інструкція), визначає порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги в управліннях праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, структурних підрозділах з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради (далі - Управління), які працюють в умовах як централізованої, так і децентралізованої виплати коштів призначеної соціальної допомоги, пільг та компенсацій.
Пунктом 2.2 Інструкції, зокрема, визначено, що форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 21 квітня 2015 року № 441, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2015 року за № 475/26920.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено що 16.02.2018 ОСОБА_2 від 17.01.2018 звернулась до відповідача з заявою, викладеною у довільній формі, в якій зазначено прохання виплатити допомогу у зв'язку з народженням другої дитини, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Севастополі. Маючи малолітню дитину та за відсутності можливості приїхати на територію України, тому не могла звернутися за допомогою раніше. Станом на теперішній час знаходиться на території окупованого Криму, тому відповідь просила направити за місцем проживання матері ОСОБА_5 До заяви додано ксерокопії паспортів батьків дитини, свідоцтва про народження та довідки відділу юстиції від 05.12.2017 № 30.
Листом від 27.02.2017 за № 2338 УПСЗН Лисичанської міської ради позивачу надано відповідь на лист від 16.02.2018 у якому як підставу відмови у задоволенні заяви зазначено, що відповідно до абзацу 6 статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. З огляду на те, що у встановлений законодавством термін не було подано вищезазначені документи, призначити допомогу при народженні дитини на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, не вважається можливим з підстав, визначених діючим законодавством.
Колегія суддів зазначає, що підставою відмови у задоволенні заяви позивача відповідачем зазначено те, що у встановлений законодавством термін не було подано вищезазначені документи, для призначення допомогу при народженні дитини на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Згідно пункту 45 Порядку орган, що призначає і виплачує державну допомогу сім'ям з дітьми, повинен давати роз'яснення з питань її призначення і виплати та надавати заявнику допомогу в одержанні необхідних документів.
В матеріалах справи відступні докази того, що відповідач при розгляді заяви позивача від 17.01.2017 року діяв у відповідності до приписів пункту 45 Порядку.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що не можна визнати правомірними дії відповідача щодо розгляду заяви позивача про призначення виплатити допомогу у зв'язку з народженням дитини, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2.
Щодо доводів відповідача, викладених у відповіді на звернення ОСОБА_2 та у відзиві на позов, про те, що позивачем не дотримано строки звернення за призначенням допомоги, які є пресічними та поновленню не підлягають, суд першої інстанції зазначив наступне.
Згідно вимогами статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини та за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Судом першої інстанції установлено, що дитина позивача народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території АРК, проте свідоцтво про народження дитини отримано лише 05.12.2017 на підставі судового рішення.
У постанові Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 591/610/16-а зроблено висновок, що факт отримання позивачем свідоцтва про народження дитини лише понад рік після народження не залежав від волі позивача та зумовлений обставинами, які об'єктивно завадили отримати свідоцтво раніше. Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. В даному випадку неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини. Тому, беручи до уваги необхідність захисту інтересів малолітньої дитини, враховуючи ту обставину, що позивач всупереч своїй волі змушена була змінити місце проживання внаслідок проведення на сході України бойових дій (що мало наслідком неможливість своєчасного оформлення відповідних документів та звернення за отриманням допомоги), виходячи із завдань адміністративного судочинства, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача призначити позивачу соціальну допомогу при народженні дитини.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем заявлений позов фактично в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.
Зазначений висновок узгоджується з висновком Верховного Суду викладеним у постанові від 14 лютого 2018 року у справі №591/610/16-а (К/9901/12622/18). Верховний Суд, крім іншого, зазначив, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.
Згідно наявних в матеріалах доказів убачається, що ОСОБА_2, зареєстрована у АДРЕСА_1, звернулась до позивача 17.01.2018 з заявою про виплату допомогу у зв'язку з народженням другої дитини, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Севастополі. До заяви додано ксерокопії паспортів батьків дитини, свідоцтва про народження та довідки відділу юстиції від 05.12.2017 № 30. Єдиною підставою для відмови у призначенні допомога при народженні дитини відповідачем зазначено порушення встановленого законодавством терміну подано вищезазначених документів.
З огляду на викладене, а також враховуючи, що звернення позивача з заявою про призначення допомоги при народженні дитини з порушенням встановленого законом 12-місячного строку було обумовлене об'єктивною неможливістю дотримання такого строку внаслідок народження дитини на тимчасово окупованій території України, на якій не діяли органи державної влади України, суд вважає що адміністративний позов підлягає задоволенню, шляхом: - визнання протиправним дій Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про відмову в призначенні допомоги ОСОБА_2 при народженні сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2; - зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради призначити та виплатити громадянці ОСОБА_2 одноразову допомогу при народжені сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Щодо позовної вимоги про визнання причини пропуску поважними та поновлення позивачу строку для подання заяви до УПСЗН Лисичанської міської ради на отримання допомоги при народженні дитини, суд першої інстанції правомірно відмовив з огляду на наступне.
Статтею 5 КАС України визначено способи захисту порушених прав, свобод або законних інтересів.
Виходячи з положень статті 121 КАС України, повноваження адміністративного суду щодо поновлення строків обмежуються виключно процесуальними строками, встановленими законом, для вчинення процесуальних дій в суді, тому суд не може поновлювати строки, визначені законом, для вчинення окремих не процесуальних дій.
Пунктом 4 частини 1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.139, ч.5 ст.250, п.3 ч.1 ст.311, п.2 ч.1 ст.315, п.3 ч.1, ч.2, ч.4 ст.317, ст. 321, ст.322, ч.1 ст.325, ч.1, ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 року у справі № 1240/2757/18 - скасувати.
Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним дій Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради про відмову в призначенні допомоги ОСОБА_2 при народженні сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради призначити та виплатити громадянці ОСОБА_2 одноразову допомогу при народжені сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради ( код 24205528 Луганська область ,93100 м. Лисичанськ вул. Малиновського, буд.22а) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 20 грудня 2018 року.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді І.В. Сіваченко
О.О. Шишов