Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
19 грудня 2018 р. Справа № 520/10101/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій (бездіяльності) протиправною та зобов'язати вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому з урахуванням уточнень (Вх. № 01-26/65900/18 від 08.12.2018 року), просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням розміру та складових видів грошового забезпечення відповідно до довідки Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149 та здійснити виплату недоотриманої частини пенсії після її перерахунку з 01.01.2018 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області встановленого зразка довідку про розміри та складові видів грошового забезпечення позивача з урахуванням таких показників в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що вважає дії (бездіяльність) відповідача щодо не проведення йому перерахунку пенсії на підставі довідки Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії неправомірними, такими що порушують його право на належне пенсійне забезпечення та потребують захисту в судовому порядку. Стверджує, що має право на здійснення перерахунку своєї пенсії, яке закріплено у ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідки Харківського ПГЗ - ДКАУ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 14 лютого 2018 року № 149 зі збереженням складових пенсії, зазначених в даній довідці з 01.01.2018 року без урахування положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року. А з моменту набуття чинності постанови Кабінету Міністрів України № 103 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області мало застосувати положення ч.4 ст. 63 даного Закону № 2262, згідно якої у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Не визначення Кабінетом Міністрів України у постанові від 28 грудня 2016 року № 1037 умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій не може бути правовою підставою для позбавлення його закріпленого у ст. 46 Конституції України права на соціальний захист та перерахунок йому пенсії з урахуванням грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 19.11.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) та запропоновано відповідачам надати відзив на позов.
Копії ухвал про відкриття спрощеного провадження та витребування доказів надіслані відповідачам та отримані представником ГУПФУ у Харківській області 23.11.2018 року та представником ІНФОРМАЦІЯ_3 26.11.2018 року, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником Харківського ОВК було надано до канцелярії суду відзив на позов від 28.11.2018 року (Вх. № 01-26/63933/18), в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на необґрунтованість зазначивши, що позивач проходив військову службу на посаді провідного інженера фінансово-економічної групи філії № 1 Харківського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України. Харківське представництво генерального замовника - НКАУ складало довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії та за вихідним від 14.02.2018 року направило її до ІНФОРМАЦІЯ_4 , в свою чергу, направив вищезазначену довідку до ГУПФУ в Харківській області, яку ГУПФУ в Харківській області повернуло без виконання. 02.04.2018 року Харківське представництво генерального замовника - НКАУ звернулось до військкомату з проханням повернути довідки, які останнім 10.04.2018 року повернуті. Таким чином, вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_3 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У відповіді на відзив Харківського ОВК від 08.12.2018 року (№ 01-26/65900/18) позивач підтримав свою правову позицію зазначивши, що формулювання позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_3 у такий спосіб обґрунтовано виключно існуючим порядком подачі документів для перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". В свою чергу, по суті позовних вимог ІНФОРМАЦІЯ_4 не зазначає жодного аргументу на їх спростування. Таким чином, позивач просив задовольнити вимоги позовної заяви у повному обсязі.
Відзиву на позов від представника ГУПФУ у Харківській області у встановлений судом строк до канцелярії суду не надходило, причин поважності його неподання не повідомлено.
Згідно положень ч.4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши доводи, викладені в заявах по суті сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) № 563 від 01.10.2002 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) був відряджений наказом до Національного космічного агентства України (далі - НКАУ), із залишенням на військовій службі (а.с. 13).
Наказами Генерального директора НКАУ від 16.10.2002 №28-ко та начальника філіалу 1 Харківського представництва генерального замовника - НКАУ № 3 від 17.10.2002 року, позивач зарахований до НКАУ та призначений до філії Харківського представництва Генерального замовника - НКАУ на посаду провідного інженера фінансово - економічної групи, ВОС - 7101023 (а.с. 14 - 15).
Наказом Міністра оборони України від 27.10.2016 року № 984 ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за станом здоров'я з правом носіння військової форми одягу (а.с. 18).
Згідно витягу з наказу ДКАУ по особовому складу від 09.11.2016 року № 18-оф, підполковника ОСОБА_1 , начальника групи внутрішнього аудиту відділу фінансово - економічної роботи Харківського представництва Генерального замовника - ДКАУ звільнено від займаної посади (а.с. 19).
Згідно витягу з наказу начальника Харківського представництва Генерального замовника - ДКАУ від 10.11.2016 року № 30-ос, на підставі витягу з наказу МО України від 27.10.2016 року № 984, витягу із наказу ДКА від 09.11.2016 року № 18-оф та витягу з послужного списку підполковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу Харківського ПГЗ-ДКАУ і направлено для зарахування на військовий облік до Московського РВК м. Харкова (а.с. 20).
Згідно протоколу ГУ ПФУ у Харківській області від 06.01.2017 року, позивачу з 01.12.2016 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб'' (пенсійна справа 2001022535 (Міноборони), виплату якої здійснює Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області (а.с. 21).
Як свідчать матеріали адміністративної справи, на підставі довідок Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України, які Харківський обласний військовий комісаріат подавав до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, проводився перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із зміною посадових окладів військовослужбовців, відряджених для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, в тому числі, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери".
Харківське ПГЗ-ДКАУ направило супровідним листом за вих. № 126 від 14.02.2018 року до Харківського обласного військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій військовослужбовців, які відряджалися до Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України для виконання службових обов'язків та були звільнені із військової служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували у Харківському ПГЗ - ДКАУ, в тому числі довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 14.02.2018 року № 149 на ім'я позивача (а.с. 27 - 29).
Супровідним листом Харківського ОВК від 21.02.2018 року № ФХ-430/ВСЗ було направлено на адресу ГУ ПФУ у Харківській області 56 довідок Харківського ПГЗ-ДКАУ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 року згідно листа Харківського ПГЗ-ДКАУ № 126 від 14.02.2018 року (а.с. 26).
Згідно зазначеної вище довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 14.02.2018 року № 149 з 01.01.2018 року розмір грошового забезпечення за посадою начальника групи Харківського представництва генерального замовника - Національного космічного агентства України складається з: посадовий оклад - 4916,00 гри., оклад за військовим званням - 130,00 грн., надбавка за вислугу років (40% від ПО та ОВЗ) - 2018,40 грн., надбавка за виконання особливо важливої роботи (50% від ПО) відповідно до постанови КМУ від 30.08.2002 року №1298 - 2458,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10% від ПО) - 491,60 грн., премія (191,8% від ПО) - 9 398,41 грн. Всього - 19 412,41 грн., для обчислення пенсії - 19412,41 грн. (а.с. 29).
Учасниками справи не оспорюється, що на підставі цієї довідки перерахунок пенсії не проводився.
Як свідчить копія листа ГУПФУ у Харківській області від 28.02.2018 року № 5736-14/20, направлені до пенсійного органу супровідним листом Харківського ОВК від 21.02.2018 року № ФХ-430/ВСЗ року 58 довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, серед яких довідка ОСОБА_1 від 14.02.2018 року № 149, було повернуто ГУПФУ у Харківській області до Харківського ОВК без виконання, оскільки з 01.01.2017 року Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року № 1774-УШ внесено зміни в частину четверту статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яким передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1037 “Про оплату праці в працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери” не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій (а.с. 30).
05.11.2018 року позивач звернувся до ГУПФУ у Харківській області із заявою про видачу довідки про розмір пенсії за вислугу років.
Згідно довідки ГУПФУ у Харківській області № 6899 від 05.11.2018 року визначено розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.11.2018 року підсумок пенсії (з надбавками) станом на складає 7949,90 грн. виходячи з 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) (а.с. 25).
З даної довідки вбачається, що не враховані нові розміри грошового забезпечення, які встановлені з 01.01.2018 року по посаді, яку ОСОБА_1 займав перед звільненням в Харківському ПГЗ-ДКАУ та які зазначені в довідці Харківського ПГЗ -ДКАУ №149 від 14.02.2018 року.
Не погоджуючись із бездіяльністю Головного Управління ПФУ у Харківській області щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі направленої Харківським обласним військовим комісаріатом довідки Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149 відповідно до пункту п.3 Постанови КМУ № 45, вважаючи таку бездіяльність неправомірною, такою що порушують право на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду.
Надаючи правові оцінку обставинам справи, суд враховує таке нормативно - правове обґрунтування спірних правовідносин.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини третьої (четвертої) статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, вказана норма не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Водночас, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України" (набрання чинності з 01.01.2017).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (в редакції Закону № 1774-VIII від 06.12.2016).
Отож, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, проведена виключно на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1037 "Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (надалі - Постанова № 1037) примітку 1 до додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року №1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" після абзацу другого доповнено новим абзацом такого змісту: "Посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) з 1 січня 2017 року розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року".
Керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери забезпечити: встановлення з 1 січня 2017 року в штатному розписі нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), визначених виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року; диференціацію заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної у межах фонду оплати праці, шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.
Отже, постановою № 1037 внесено зміни, якими щорічно було збільшено посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі і Державного космічного агентства України, з 01 січня 2017 року та з 01 січня 2018 року, що є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Як зазначено в позовній заяві позивачем, що ГУ ПФУ у Харківській області в останнє проводило черговий перерахунок пенсії позивача з урахуванням змін розмірів грошового забезпечення з 01.01.2017 року, коли вже діяли постанова КМУ № 1037 від 28.12.2016 року та Закон України № 1774-УШ від 06.12.2016 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким були внесені зміни до п. 4 ст. 63 Закону України №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 13.02.2017 року.
Вказане не спростоване ГУ ПФУ у Харківській області.
Отже, відповідач в добровільному порядку вже після набрання чинності змін до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції від 06.12.2016 № 1774-VII) визнав, що позивач з 01.01.2017 року має право на здійснення перерахунку його пенсії на підставі довідки Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії .
Водночас, на підставі довідки Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149 з 01.01.2018 року відмовляє у перерахунку пенсії зазначаючи при цьому в листі від 28.02.20-18 року № 5736-14/20 про повернення відповідних довідок без виконання, що постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1037 “Про оплату праці в працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери” не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій (а.с. 30).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в установі, до якої він був відряджений, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців та на момент звільнення зі служби він перебував у статусі відрядженого до зазначеного підприємства і отримував вказане грошове утримання, що, у свою чергу, дає право позивачу на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу станом на 01.01.2018.
Таким чином доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії є необґрунтованими.
Щодо зробленого ГУПФУ у Харківській області з квітня 2018 р. перерахунку пенсії позивача на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону №2262-Х11, постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", суд зазначає таке.
Урядовим рішенням передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 р. постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ.
Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (надалі - Постанова № 103) передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.
Позивач у позовній заяві зазначає, що ГУ ПФУ у Харківській області протиправно на підставі Постанови КМУ від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було проведено у 2018 році перерахунок його пенсії згідно п. 1 цієї Постанови, яка набула чинності 24.02.2018 року, довідку про новий розмір грошового забезпечення за посадою з 01.01.2018 року ГУ ПФУ в Харківській області отримало 22.02.2018 року, тому право на перерахунок виникло з 01.01.2018 року. Позивач вважає, що має право на здійснення перерахунку своєї пенсії, яке закріплено у ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки Харківського ПГЗ - ДКАУ про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 14.02.2018 року № 149 зі збереженням складових пенсії, зазначених в даній довідці з 01.01.2018 року без урахування положень постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.
Такі доводи позивача суд вважає доречними, з огляду на те, що зазначена вище Постанова № 103, на підставі якої відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії, набула чинності тільки 24.02.2018 року, а тому позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки Харківського ПГЗ - ДКАУ № 149 від 14.02.2018 року, яка надійшла раніше до моменту прийняття зазначеної вище Постанови № 103 та перерахунку пенсії на підставі цієї постанови.
Отже, після перерахунку пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки Харківського ПГЗ - ДКАУ № 149 від 14.02.2018 року з моменту набуття чинності постанови № 103 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області мало провести перерахунок пенсії з урахуванням нової довідки, але із застосуванням положення частини 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме здійснювати доплату до пенсії, яка визначена за новим порядком її нарахування за зазначеною Постановою № 103 до того розміру пенсії, яку позивач мав отримувати з урахуванням складових та розміру, зазначених в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149.
Крім того, у листі від 28.02.2018 року № 5736-14/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області посилається на те, що Постанова №1037 не містить положень про умови, порядок та розміри перерахунку пенсії у зв'язку із встановленням нових розмірів посадових окладів, у зв'язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача і на даний час Кабінетом Міністрів України не визначено умови, порядок і розміри перерахунку пенсії відповідно до вказаної постанови (а.с. 30).
Суд зазначає, що не визначення Кабінетом Міністрів України у постанові №1037 умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій не може бути правовою підставою для позбавлення позивача закріпленого у ст. 46 Конституції України права на соціальний захист та перерахунок йому пенсії з урахуванням грошового забезпечення, згідно наданої довідки.
В свою чергу, відповідний Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Отже, твердження ГУ ПФУ у Харківській області щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивача згідно довідки Харківського ПГЗ - ДКАУ № 149 від 14.02.2018 року є необґрунтованим та суперечить нормам чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини.
З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області у здійсненні перерахунку пенсії позивача є протиправною та наявні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149 з 01.01.2018 року, з проведенням відповідних виплат з урахуванням виплачених сум.
Щодо строку звернення позивача до суду, суд зауважує на таке.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ ( в редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 1037 не проведений з 01.01.2018 року саме з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, а тому право позивача з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 закону України № 2262-ХІІ.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022), ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ 08166355, адреса: вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052) про визнання дій (бездіяльності) протиправною та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням розміру та складових видів грошового забезпечення відповідно до довідки Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149 з 01.01.2018 року, з проведенням відповідних виплат з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат повторно подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області встановленого зразка довідку про розміри та складові видів грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням таких показників в довідці Харківського ПГЗ-ДКАУ від 14.02.2018 року № 149.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.