про відкриття провадження в адміністративній справі
20 грудня 2018 р. Справа № 480/4672/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соколов В.М., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Київська, 105/31, м. Охтирка, Сумська область, 42700) до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Незалежності, 23, м. Охтирка, Сумська область, 42700) про визнання дій протиправними та дискримінаційними, зобов'язання вчинити дії,-
17 грудня 2018 року позивач, ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій просить:
1. Визнати протиправним дії Охтирського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
2. Зобов'язати Охтирське об'єднане управління пенсійного фонду України Сумської області відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснити з 01.10.2017 перерахунок ОСОБА_1 пенсії з інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку.
3. Визнати дії Охтирського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області при вирішенні звернення ОСОБА_1 як дискримінаційні щодо перерахунку пенсії, яке було подане 07.09.2018 до Охтирського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України. З огляду на зазначене, перешкоди для прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі Сумським окружним адміністративним судом відсутні.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, при цьому суд вказує, що відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" позивач відноситься до категорії осіб (громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи), що звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Крім цього, позивач заявив клопотання про визначення даної справи як типової та звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд такої справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 249 КАС України якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Враховуючи зазначене, суд не вбачає законних підстав для направлення до Верховного Суду цієї справи як типової, оскільки кількість справ за спорами з аналогічних підстав, у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги, які перебувають в провадженні суду, не є достатньою для звернення до Верховного Суду з поданням.
Крім того, позивачем заявлено клопотання про залучення до участі у справі Пенсійний Фонд України та Кабінет Міністрів України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, однак не зазначено, які саме права та інтереси будуть порушені.
Тому, суд вважає, що рішення суду не може вплинути на їх права чи обов'язки, а тому немає необхідності у залученні Пенсійного Фонду України та Кабінету Міністрів України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Щодо клопотання позивача про прийняття окремої ухвали і направлення її до Пенсійного фонду України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та допущення дискримінаційних дій з боку посадових осіб відповідача, ці вимоги також не підлягають задоволенню, оскільки така ухвала може бути винесена у випадку виявлення порушення закону. При цьому, в даному випадку відсутня очевидність протиправності дій відповідача, це є предметом розгляду справи та суд не може наперед вживати заходи щодо усунення причин та умов, що їм могли сприяти.
Щодо клопотання позивача про залучення до участі у справі експерта в галузі права з питань визначення дискримінаційних дій, суд зазначає, що не має потреби залучення особи, що володіє спеціальними знаннями у даній галузі.
Враховуючи незначну складність справи, обсяг та характер наданих доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд на підставі ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України вважає необхідним розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), надавши відповідачу строк для подання заперечень щодо розгляду справи за такими правилами.
Керуючись ст.ст. 160, 171, 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.
У задоволенні клопотань ОСОБА_1 про визначення даної справи як типової та звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд такої справи, про залучення до участі у справі Пенсійний Фонд України та Кабінет Міністрів України в якості третіх осіб, прийняття окремої ухвали і направлення її до Пенсійного фонду України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та допущення дискримінаційних дій з боку посадових осіб відповідача, залучення до участі у справі експерта в галузі права з питань визначення дискримінаційних дій - відмовити.
2. Відкрити провадження в адміністративній справі №480/4672/18 за позовом ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та дискримінаційними, зобов'язання вчинити дії (Номер категорії справи 10.3.2).
3. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
4. Згідно з ч. 1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України встановити відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, та 5-денний строк для подання заперечень щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, з дня вручення йому копії ухвали про відкриття провадження у справі.
5. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
6. Роз'яснити сторонам, що інформацію у справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України на веб-сторінці http://adm.su.court.gov.ua/sud1870/.
7. Ухвала набирає законної сили в момент винесення і оскарженню не підлягає.
Суддя В.М. Соколов