вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
20 грудня 2018 р. Справа № 480/3828/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1І.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить, з урахуванням уточнення позовних вимог:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району Сумської області, викладену у листі від 14.08.2018 № Б--9135-3880/21-18;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 (42800, Сумська область, смт. Велика Писарівка, вул. Горького 68, РНОКПП НОМЕР_1) від 12.07.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог норм Земельного кодексу України з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що листом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 14.08.2018 № Б--9135-3880/21-18 позивачу було відмовлено в надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району Сумської області пославшись при цьому на підстави, котрі не зазначені в ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України. Таким чином, позивач вважає, що відмова Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у задоволенні її заяви є безпідставною, необгрунтованою та не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що Головне управління Держгеокадастру у Сумській листом від 14.08.2018 № Б--9135-3880/21-18 повідомило позивача про неможливість задоволення його заяви, оскільки відповідно до інформаційної довідки, наданої Міжрайонним управлінням у Великописарівському та Краснопільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській від 08.08.2018 № 852/413-18 землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки частково відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення шифр рядка 19 (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), форма власності - приватна. Землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки, знаходяться у приватній власності інших громадян. Водночас було повідомлено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом (частина п'ята статті 116 Земельного кодексу України) (а.с. 32-34).
Згодом позивачем було надано відповідь на відзив, в якому зазначено, що при проведенні перевірки наявності прав власності на нерухоме майно у ОСОБА_2 за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна було встановлено, що ОСОБА_2 є власником 1/3 частки земельної ділянки площею 4,3009 га. з кадастровим номером 5921281300:14:003:0093 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Інших прав власності на нерухоме майно вказана особа не має. Також при проведенні звірки вказаної інформації з даними Публічної кадастрової карти України було встановлено, що вказана земельна ділянка з кадастровим номером 5921281300:14:003:0093, ні в якій мірі не накладається і навіть не межує з місцем розташування земельної ділянки бажаної для відведення у власність ОСОБА_1 на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району(а.с. 45-48).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у червні 2018 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 гектара у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дмитрівської сільської ради Великописарівьского району Сумської області.
Листом від 20.07.2018 № Б--8159-3521/21-18 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повідомило позивача про неможливість задоволення його заяви, оскільки з метою недопущення земельних спорів, порушення прав та (або) законних інтересів третіх осіб, на виконання розпоряджень Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 № 333-р та від 22.09.2016 року № 688-р та керуючись рішенням колегії Держземагенства України від 14.10.2014 № 2/1, Головним управлінням був направлений відповідний запит до органу місцевого самоврядування щодо висловлення позиції на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. Обґрунтованої та мотивованої відповіді щодо погодження або непогодження зазначеного землевідведення Дмитрівська сільська рада не надала (а.с. 15).
Згодом ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з клопотанням від 12.07.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 гектара у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дмитрівської сільської ради Великописарівьского району Сумської області (а.с. 36).
Листом від 14.08.2018 № Б--9135-3880/21-18 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно повідомило позивача про неможливість задоволення його заяви, оскільки відповідно до інформаційної довідки, наданої Міжрайонним управлінням Великописарівському та Краснопільському районі Головного управління від 08.08.2018 № 852/413-18 землі за рахунок яких планується формування земельної ділянки відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення шифр рядка 19 (для ведення товарного сільськогоського виробництва), форма власності - приватна. Землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки знаходяться у приватній власності громадян. Також Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повідомило, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом (частина п'ята статті 116 Земельного кодексу України) (а.с. 14).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 Земельного кодексу України.
Згідно з ч. ч. 6, 7 ст. 118 вказаного Кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України).
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
З листа Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 14.08.2018 № Б--9135-3880/21-18, суд вбачає, що відмова позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність мотивована тим, що землі за рахунок яких планується формування земельної ділянки відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення шифр рядка 19 (для ведення товарного сільськогоського виробництва), форма власності - приватна. Землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки знаходяться у приватній власності громадян (а.с. 14).
Крім того відповідно до інформаційної довідки Відділу Великописарівського району Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, земельна ділянка, яка планується для надання у власність для ведення особистого селянського господарства накладається на земельні ділянки надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ОСОБА_2 (а.с. 39).
Так, відповідно до ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Проте суд зазначає, що відповідачем не було надано суду доказів, що бажана земельна ділянка перебуває у приватній власності іншої особи.
Разом з тим, з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником 1/3 частки земельної ділянки площею 4,3009 га. з кадастровим номером 5921281300:14:003:0093 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Інших прав власності на нерухоме майно, зокрема земельну ділянку, вказана особа не має (а.с. 50-51).
Також, згідно з графічними матеріалами розташування земельних ділянок з Публічної кадастрової карти України (54-55), встановлено, що вказана земельна ділянка з кадастровим номером 5921281300:14:003:0093 не межує з місцем розташування бажаної для відведення у власність ОСОБА_1 земельною ділянкою на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району, та не накладається на неї.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в загальному розмірі 1 409,60 грн., сплаченого згідно з квитанціями від 08.10.2018 № 12534 та № 12545 (а.с. 5-6).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) у наданні дозволу ОСОБА_1 (вул. Горького, 68, смт. Велика Писарівка, Сумська область, 42800, РНОКПП НОМЕР_1) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району Сумської області, викладену у листі від 14.08.2018 № Б--9135-3880/21-18;
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 (вул. Горького, 68, смт. Велика Писарівка, Сумська область, 42800, РНОКПП НОМЕР_1) від 12.07.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог норм Земельного кодексу України з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Горького, 68, смт. Велика Писарівка, Сумська область, 42800, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в загальному розмірі 1 409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 60 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек