20 грудня 2018 року Чернігів Справа № 620/3705/18
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1В.) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ у Чернігівській області), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 та довідки №101/02614, №2503009147 від 03.08.2018 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Чернігівській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки №101/02614, №2503009147 від 03.08.2018 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Чернігівській області, починаючи з 01.01.2016.
Позов мотивовано тим, що на виконання рішення Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 29.01.2018 у справі №740/4406/17 була виготовлена довідка від 03.08.2018 №101/02614 №2503009147 та передана до ГУ ПФУ у Чернігівській області. Позивач вважає, що з моменту отримання вказаної довідки, відповідач повинен був невідкладно провести йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 та розпочати виплату, втім, останній цього не зробив, мотивувавши свою відмову тим, що по вказаній справі №740/4406/17 співвідповідачем не виступав, і відповідно рішенням суду не зобов'язувався проводити перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.11.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-ти денний термін, з дня отримання копії ухвали від 26.11.2018 для подання відзиву на позов.
Представником відповідача подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що довідка від 03.08.2018 видана на виконання рішення суду та не була подана за спеціальною процедурою, що визначена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії. У зв'язку з зазначеним, вказана довідка не може бути підставою для перерахунку пенсії.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку у відповідача, та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262).
Рішенням Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 29.01.2018 у справі № 740/4406/17, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2018 було зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Чернігівській області виготовити та направити до головного управління довідку про розмір грошового забезпечення позивача іншу довідку із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад -3 250 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням п/полковник міліції 2 200 грн; надбавка за вислугу років (40%);- 2 180 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань (30%) - 2 289 грн; премія (204%) - 20 234 грн 76 коп.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 9 351:24 - 389 грн 63 коп., всього 31 171 грн 97 коп. з дати виникнення права на перерахунок (а.с.25).
На виконання вказаного рішення, Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області направила до Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 для перерахунку пенсії позивачу від 03.08.2018 №101/02614 №2503009147 з вказаними вище складовими (а.с.22).
Позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою, у відповідь на яку, листом від 31.08.2018 №3925/03/Ш-29 відповідач відмовив позивачу в здійсненні перерахунку пенсії на підставі надісланої довідки Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області. Зазначена відмова мотивована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не є відповідачем по справі № 740/4406/17, а рішення суду не передбачає обов'язку органу Пенсійного фонду здійснити такий перерахунок (а.с.19, 20).
Вважаючи зазначену відповідь протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
В силу ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.
У відповідності до ст.63 вказаного Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) було визначені складові грошового забезпечення поліцейських, а також їх розмір.
З 29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", яким ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Згідно з ч.2 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Довідки про грошове забезпечення, необхідні для проведення перерахунку пенсії, органи Пенсійного фонду України отримують за спеціальною процедурою, що визначена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
У відповідності до п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Так, 24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), у період дії якої позивач звернувся до суду з позовом, що розглядається у даній справі.
Зазначеною постановою було внесено зміни, зокрема і до п.1 Порядку №45, який викладено у новій редакції: "Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України”.
Пунктом 3 Постанови №103 Кабінетом Міністрів України вирішено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;
- з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином, абз.1 п.3 Постанови №103 Кабінетом Міністрів України фактично більш чітко врегульовано питання перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, яке було предметом розгляду Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17.
При цьому, суд звертає увагу на те, що Постанова №103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови №988 та права на виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018, а лише визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 01.01.2016 по 31.12.2017 (включно) у зв'язку із таким перерахунком.
На цьому ж наголосив Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі №818/1076/18, зазначивши, що Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону №2262-XII та Постанови №988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
З матеріалів справи встановлено, що станом на дату звернення позивача до суду з даним позовом та розгляду справи в суді відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу згідно Постанови №103 на підставі іншої довідки та виплачено 21 543,20 грн за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 (а.с.50). Зазначених відомостей позивачем не спростовано.
Враховуючи, що такі дії були вчинені, суд приходить до висновку, що станом на момент розгляду справи відповідачем виконано його обов'язок стосовно здійснення перерахунку пенсії позивачу з підстав, визначених Законом України від 23.12.2015 №900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", які передбачають право позивача на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з змінами грошового забезпечення військовослужбовця.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що перерахунок пенсії в даному випадку було здійснено на підставі довідки, яка була видана Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області на підставі ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 №260 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2016.
Достовірність та повнота відомостей, відображених у цій довідці позивачем не спростовувалось.
В свою чергу Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області первинно надана довідка не відкликалася та не визнана такою, що не відповідає вимогам закону.
Стосовно ж врахування при обрахунку пенсії відомостей, що вказані у довідці Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 03.08.2018, яка надана позивачу з метою виконання рішення Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 29.01.2018, та здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі відомостей зазначеної довідки починаючи з 01.01.2016 з урахуванням вимог законодавства про необхідність здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з зміною грошового забезпечення, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
З тексту довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 03.08.2018, вбачається, що зазначена довідка видана з метою виконання судового рішення по справі №740/4406/17.
Відповідно, дана довідка не була подана за спеціальною процедурою, що визначена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1. У зв'язку з чим, суд вважає, що дана довідка не є підставою для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з прийняттям відповідної постанови Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення.
У відповідності до ст.63 Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У контексті наведеної правової норми суд вважає за необхідне зазначити, що з моменту видачі первинної довідки та станом на дату видачі нової довідки Кабінетом Міністрів України не приймалось будь яких рішень про зміну грошового забезпечення.
Крім того, правомірність видання Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області довідки, на підставі якої було проведено перерахунок, та достовірність і повнота відомостей, зазначених у ній фактично не спростовані ні позивачем, ні іншими учасниками справи.
Суд вважає, що відповідачем виконано його обов'язок стосовно перерахунку пенсії позивача на підставі ст.63 Закону №2262-ХІІ у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
Водночас, ст.63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем підставами для звернення позивача до пенсійного органу слугувала неправомірна, на думку позивача, відповідь ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, якою відповідач відмовив позивачу в здійсненні перерахунку пенсії на підставі надісланої довідки Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернігівській області. Зазначена відмова мотивована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не є відповідачем по справі №740/4406/17, а рішення суду не передбачає обов'язку органу Пенсійного фонду здійснити такий перерахунок.
Вказані вище обставини свідчать про правомірність дій відповідача стосовно не здійснення перерахунку пенсії позивача за довідкою від Ліквідаційної комісії УМВС в Чернігівській області від 03.08.2018, оскільки, як вже було зазначено вище, дана довідка видана не на виконання вимог законодавства стосовно перерахунку пенсії у зв'язку з зміною грошового забезпечення, відтак не є підставою для врахування пенсійним органом з визначених у позовній заяві підстав, а саме: про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 на підставі Закону України від 23.12.2015 №900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.ст.51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Як вже зазначалось раніше, суд вважає, що додатково подані документи не є підставою для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а може бути самостійною підставою для перерахунку пенсії позивача, яке пов'язано з необхідністю надання позивачем до пенсійного органу тих документів, які, як вважає позивач, необхідно врахувати при перерахунку пенсії.
Враховуючи, що перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 №260 про розмір грошового забезпечення за нормами, - проведено, а учасниками справи не доведено невідповідність відомостей, зазначених у первинній довідці, та необхідність врахування замість цієї довідки додатково поданої третьою особою довідки від 03.08.2018, порушення порядку та процедури подання документів, необхідних для здійснення перерахунку пенсії, суд не вбачає порушення відповідачем законних прав та інтересів позивача, що свідчить про відсутність правових підстав для задоволення даного позову.
Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 16600, код НОМЕР_1).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м.Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне рішення суду складено 20 грудня 2018 року.
Суддя Л.О. Житняк