Рішення від 18.12.2018 по справі 540/2377/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 р.м. ХерсонСправа № 540/2377/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Кальченко-Булановій М.С.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення від 06.08.2018 р. про утримання надміру виплачених сум пенсійного забезпечення,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що 06.08.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області було винесено рішення про утримання надмірно виплачених сум пенсії (без номера). Як вбачається з його змісту рішення було прийнято на підставі постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2018 року по справі № 821/3195/15-а у зв'язку з поновленням на службі з 22.08.2015 року. Згідно рішення відповідача від 06.08.2018 року з позивача необхідно утримати нібито переплату з 09.09.2015 року по 30.04.2018 року в розмірі 189707 грн. 56 коп.

Позивач вважає рішення про утримання надміру виплаченої суми пенсії від 06.08.2018 року, винесене Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області є протиправним та підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

У рішенні відсутні будь - які відомості про те, хто склав довідку, яку саме довідку було надано не зазначено, так як і взагалі складалась вона або ні, не зазначено.

Зі змісту рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій від 06.08.2018 року не вбачається на підставі, яких встановлених фактів у відповідності до ст. 50 Закону відповідач прийняв таке рішення.

У позивача право на отримання пенсії виникло на законних підставах. Управлінням СБ України в Херсонській області до відповідача було надіслано подання від 29 січня 2016 року про призначення пенсії № 71/22/3-559.

З вересня 2015 року Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області було призначено пенсію позивачу, як військовому пенсіонеру за вислугою років на підставі підготовлених та поданих УСБ у Херсонській області документів.

Управлінням СБ України в Херсонській області було подано до відповідача документи для призначення пенсії, а відповідачем в свою чергу було прийняте самостійно та добровільно рішення про призначення та виплату позивачу пенсії, на яку він як військовослужбовець мав право за законом.

Як вбачається з змісту рішення від 06.08.2018 року відповідач зазначає про виникнення переплати за час з 09.09.2015 року по 30.04.2018 року, але жодним чином не обґрунтовує підставами з яких саме виникла "переплата". Разом з тим, весь час який заявляє відповідач в рішенні від 06.08.2018 року ним добровільно нараховувалась та сплачувалась пенсія.

Так, виплати пенсії відповідачем здійснювались добровільно на підставі прийнятого рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України про призначення полковнику ОСОБА_1 військовослужбовцю УСБУ в Херсонській області по посаді начальника відділу пенсії.

Позивач не допустив будь-якої недобросовісної поведінки, не подавав до управління ПФУ жодної інформації (неправдивої, недостовірної тощо) та не вчиняв ніяких дій, які призвели або могли б призвести до виникнення переплати.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 06.08.2018 р. щодо утримання переплати в сумі 189707,56 грн. з ОСОБА_1.

Ухвалою суду від 26.11.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Призначено судове засідання на 12.12.2018 року.

12.12.2018 року розгляд справи відкладено на 17.12.2018 року.

У судовому засіданні позивач та його представник наполягали на позовних вимогах, просили суд задовольнити позов.

Представники відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

06.08.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області прийняло рішення про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії у сумі 189707,56 грн.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Згідно ч. 1 ст. 50 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон - № 1058-IV) суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Частиною 2 ст. 16 Закону № 1058-IV передбачено що, застрахована особа зобов'язана:

1) пред'являти свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на вимогу страхувальника, посадових осіб виконавчих органів Пенсійного фонду;

2) надавати на вимогу страхувальника, територіального органу Пенсійного фонду документи, що засвідчують відомості, які мають бути занесені або містяться в її персональній обліковій картці в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування;

3) повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення;

4) укладати договір страхування довічної пенсії з обраною страховою організацією та не розривати цей договір протягом життя (крім випадків зміни страхової організації згідно із цим Законом);

5) виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Пунктом 5.3 Інструкції про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку, затверджену Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства праці та соціальної політики України від 28.04.2009 N 464/156 передбачено, що виплата пенсій, соціальних допомог провадиться працівником зв'язку особисто одержувачу після звірення даних пред'явленого паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, з даними, зазначеними органом Пенсійного фонду, органом праці та соціального захисту населення у відомості за формою В1-М (разовому дорученні за формами В2-М та В3-М). За отримання грошей одержувач розписується у відомості за формою В1-М (разовому дорученні за формами В2-М та В3-М) і проставляє дату одержання, а працівник зв'язку розписується за здійснення виплати.

Доказами в адміністративному судочинстві у відповідності до частини 1 статті 72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З аналізу вищевикладених положень слідує, відповідач повинен надати до суду належні та достатні докази зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, які призвели до неправомірної виплати соціальної допомоги.

Отже, відсутні правові підстави стверджувати про подання позивачем недостовірних даних до органів Пенсійного фонду.

Отже, обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення її на підставі недостовірних даних, формування, яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.

При цьому, слід відмітити, що відповідач не навів у своєму рішенні обґрунтованих обставин щодо фактів зловживання з боку ОСОБА_1, так само відповідач не навів таких обставин і під час розгляду справи у суді.

Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 06.08.2018 року про стягнення сум пенсії, виплачених надміру ОСОБА_1 за період з 09.09.2015 року по 30.04.201 року прийняте не на підставі та не в межах повноважень, що передбачені Законом № 1058-IV.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінка судом обставин справи базується на наданих доказах, їх належності та переконливості, в поєднанні з принципами КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Позивач належними доказами підтвердив правомірність своїх вимог, наявні в матеріалах справи докази дають суду підстави для висновку про задоволення позовних вимог

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 139, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 06.08.2018 року щодо утримання переплати в сумі 189707,56 гривень з ОСОБА_1.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73005) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, вул. Театральна (Горького), 62, кв.17, м. Херсон, 73025) судові витрати в сумі 1898 грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 20 грудня 2018 р.

Суддя Варняк С.О.

кат. 10.2.4