20 грудня 2018 р. справа №480/4194/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними щодо невиплати пенсії за серпень 2018 року та зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії за серпень 2018 року. Свої вимоги мотивує тим, що він є внутрішньо переміщеною особою. Місцем його фактичного проживання є Сумська область, м. Шостка, вул. Воронізька, 44/129. З серпня 2018 року виплату пенсії йому було припинено у зв'язку зі скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. Він звернувся до Шосткинського об'єднаного управління ПФУ Сумської області з заявою про поновлення виплати пенсії. З серпня 2018 виплату пенсії йому було поновлено, але не виплачено за серпень 2018 року. Позивач не погоджується із такими діями органу Пенсійного фонду, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням органу Пенсійного фонду або за рішенням суду. В даному випадку припинення виплати пенсії здійснено без прийняття відповідачем відповідного рішення.
Ухвалою суду від 20.11.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа з 01.08.2014 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За інформацією департаменту інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України від 10.08.2018 №2696/04-21 в результаті здійсненої Міністерством фінансів України верифікації достовірності інформації, яка впливає на дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, управлінням 13.08.2018 отримано рекомендації Міністерства фінансів України щодо припинення позивачу виплати пенсії з 01.08.2018. Управлінням 13.08.2018 був надісланий запит щодо наявності підстав скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради, оскільки відповідно до Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад з метою обліку внутрішньо переміщених осіб веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики. Відповідно до листа від 16.08.2018 №3102 управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради довідку для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивача не скасовано. У зв'язку з чим позивачу поновлено виплату пенсії з 01.08.2018, нарахування пенсії було проведено на серпень 2018 року (а.с.36-37).
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно із копією довідки від 20.06.2017 №0000244138 позивач є внутрішньо переміщеною особою, місце реєстрації: Луганська область, м. Молодогвардійськ, вул. Литвинова, 7/31, фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 12).
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Шосткинському об'єднаному управлінні ПФУ Сумської області, яке до серпня 2018 року нараховувало та виплачувало йому пенсію.
З серпня 2018 року відповідачем була припинена виплата пенсії ОСОБА_1
17.09.2018 позивач звернувся до Шосткинського об'єднаного управління ПФУ Сумської області з письмовим запитом на отримання публічної інформації.
Шосткинське об'єднане управління ПФУ Сумської області листом від 04.10.2018 №Б-74/05 повідомило ОСОБА_1 про те, що за інформацією департаменту інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України від 10.08.2018 №2696/04-21 в результаті здійсненої Міністерством фінансів України верифікації достовірності інформації, яка впливає на дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, управлінням 13.08.2018 отримано рекомендацій Міністерства фінансів України щодо припинення позивачу виплати пенсії з 01.08.2018. Управлінням 13 серпня 2018 року був надісланий запит щодо наявності підстав скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради, оскільки відповідно до Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі створення) рад з метою обліку внутрішньо переміщених осіб веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики. Відповідно до листа від 16.08.2018 №3102 управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради довідку для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивача не скасовано.
В зв'язку з чим позивачу поновлено виплату пенсії з 01.08.2018 (а.с.13-14).
Разом з тим, після відновлення виплати пенсії ОСОБА_1 не була виплачена пенсія за серпень 2018 року.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
За приписами ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване в Законі України № 1058-ІУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та в Законі України №1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення”, якими встановлено порядок призначення, нарахування та виплати пенсії.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягай встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсій страховий стаж.
Питання виплати пенсій врегульовані ст. 47 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно якої пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно зі ст. 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, виключно цим Законом України визначається порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Таким чином, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” або будь-яким іншим законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
Статтею 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Вказаний перелік є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом. Жодна з цих підстав відповідачем не була застосована для припинення виплати мені пенсії. Окреме рішення про припинення виплати мені пенсії відповідачем не виносилось, письмова інформація про припинення виплати пенсії територіальним органом Пенсійного фонду мені не надсилалась.
Отже, відповідач припинив виплату пенсії ОСОБА_1, не приймаючи рішення у відповідності до ч. 1 ст. 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, при тому, що жодним законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
На думку суду, право громадянина на отримання призначеної йому пенсії не можна пов'язувати з такою умовою, як постійне проживання або перебування за місцем реєстрації місця проживання. Будь-які висновки органів соціального захисту про відсутність осіб за місцем проживання, перебування чи реєстрації, а також рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (яка була створена виконавчим органом міської ради на підставі ПКМУ від 08.06.2016 №365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”), яке фактично слугувало підставою для припинення виплати пенсії позивачу, ніяким чином не є таким рішенням у розумінні ч. 1 ст. 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Аналогічний висновок викладений у зразковій справі про припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі, викладений у рішенні Верховного Суду від 03 травня 2018 року (справа №805/402/18, провадження №Пз/9901/20/18), згідно якого визнано протиправним та скасовано розпорядження Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24 березня 2017 року “Про припинення виплати пенсії до з'ясування” та зобов'язано відновити виплату призначеної їй пенсії за віком з 01 квітня 2017 року.
Суд зазначає, що справа №1840/3140/18, є аналогічною із вказаною зразковою справою.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності не виплати пенсії за серпень 2018 року.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 за серпень 2018 року та зобов'язання здійснити виплату пенсію за серпень 2018 року.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 за серпень 2018 року.
Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) здійснити виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії за серпень 2018 року.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар