Справа № 420/5214/18
19 грудня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення № НОМЕР_1 від 14.08.2018 року “Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що нараховувала та сплачувала суми єдиного внеску відповідно до встановленого мінімального розміру заробітної плати в Україні, у розмірі 34,7 % та 22 % від бази нарахування єдиного внеску та у термін до 20-го числа місяця, що наставав за кварталом, за який сплачувався внесок. Таким чином, оскаржуване рішення є протиправним, прийнятим не на підставі норм чинного законодавства та без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття.
Представником Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що доводи позивача є необґрунтованими, а спірне рішення № НОМЕР_1 від 14.08.2018 року “Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску” є правомірним.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якому представник позивача вказує, що у відзиві відповідач обмежився цитуванням положень ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" без будь-якої прив'язки на обставини, наведені позивачем в тексті позовної заяви.
Представником Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області до суду надано письмові пояснення, в яких представник відповідача зазначив, що єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 1, 2 та 3 квартали 2013 року ФОП ОСОБА_1 не було сплачено своєчасно та станом на 10.02.2014 року (граничний термін сплати ЄСВ за 2013 рік) кошти у розмірі 3582,09 грн. зараховані не були, у зв'язку з чим у позивача наявна заборгованість.
Представником позивача до суду надано письмові пояснення, в яких представник позивача вказав, що позивачем сплачувались суми єдиного соціального внеску без будь-яких порушень вимог ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" , що підтверджується випискою по банківському рахунку, звітом про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску та листом-довідкою Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.
Ухвалою суду від 16 жовтня 2018 року по справі відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду від 26 листопада 2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Представником позивача до суду надано клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, 19.07.2005 року проведено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (НОМЕР_2) за № 2 556 000 0000 016649 (а.с. 83).
28 травня 2012 року фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (НОМЕР_2) зареєстровано платником єдиного податку (а.с. 84).
14 серпня 2018 року Головним управлінням Державної фіскальної служби в Одеській області винесено № НОМЕР_1 “Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску”, яким за період з 11.02.2014 року по 02.08.2018 року застосовано штрафні санкції у розмірі 7573,50 грн. (а.с. 12).
Так, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (далі - Закон №2464-VІ) із змінами та доповненнями.
На підставі Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ розроблено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449, та визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску, нарахування фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.
Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування (далі - ЄСВ) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ст. 4 ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ платниками єдиного внеску є фізичні особи підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у п.4 ч.1 ст. 4 цього Закону , які обрали спрощену систему оподаткування, на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Як передбачено п. 2 ч. 6 розділу ІY Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, платники, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом за який сплачується єдиний соціальний внесок.
Відповідно ч.5 ст.9 ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.
Згідно ч. 8 ст. 9 ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до абз. 3 ст.9 ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону , зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за яким сплачується єдиний внесок.
Згідно ч. 11 ст. 9 ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" у разі не своєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому, відповідно до положень ч.10 ст.25 ЗУ "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальне обов'язкове соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується неня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Судом встановлено, що позивачем до контролюючого органу було надано Звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (а.с. 16-26).
Відповідно до наявних в матеріалах справи доказів судом встановлено, що протягом 2014-2017 рр. ФОП ОСОБА_1 поквартально сплачувались кошти єдиного внеску, на підтвердження чого до суду надано копії платіжних доручень (а.с. 27-82).
11.08.2013 року набрали чинності Закон України від 04.07.2013 року №406-УІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» та Закон України №404-УІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» - відповідно до положень яких функції із адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування було передано від органів Пенсійного фонду України до органів доходів і зборів.
У той же час, нормами вказаних законів не було змінено порядок нарахування, обчислення та сплати сум єдиного внеску (в частині підстав, ставки, суми та строків нарахування й сплати єдиного внеску), яким керувалася Позивач під час нарахування, обчислення та сплати сум єдиного внеску за 2013 рік.
Відповідно до абзацу 3 пункту 3 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 04.07.2013 року №406-УІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» органи Пенсійного фонду продовжували адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Згідно п. 5 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 04.07.2013 року №406-VII суми єдиного внеску, які надходили на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, у будь-якому разі підлягали перерахування на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
Відповідно до п. 3.5. Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнобов'язкового державного соціального страхування (затв. Постановою Правління ПФУ №16-1 від 19.09.2013 року) територіальними органами Пенсійного фонду України передається органам доходів та зборів наступна інформація: 1) відомості, необхідні для завершення процедур адміністрування єдиного внеску; 2) копії таблиць 1, 2, 3, 4 додатка 4 та таблиць до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнобов'язкове державне соціальне страхування (затв. Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року.
Згідно даних Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі актом передачі залишків по ЄСВ до ДПІ щодо ФОП ОСОБА_1 передано переплату на загальну суму 2735,77 грн., з якої по р. «ЄВ за найманих працівників» в сумі 1541,74 грн., по р. «ФО спрощена система 34,7 %» в сумі 1194,03 грн. (а.с. 56-61 т. 2).
Таким чином, станом на 2013 рік під час передачі даних щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від органів Пенсійного фонду України до органів доходів і зборів за ФОП ОСОБА_1 рахувалась переплата на загальну суму 2735,77 грн.
При цьому будь-яких пояснень або ж належних доказів в спростування цього відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суду не надано.
За таких підстав, доводи відповідача щодо того, що єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 1, 2 та 3 квартали 2013 року ФОП ОСОБА_1 не було сплачено своєчасно є необґрунтованими та спростовуються зібраними по справі доказами.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що висновки відповідача про те, що позивачем порушено порядок та строки нарахування, обчислення і сплати єдиного соціального внеску є безпідставними, необґрунтованими та спростовуються зібраними по справі доказами.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Податковий орган, не надав жодних доказів на підтвердження того, що позивачем було порушено податкове законодавство, а також не зазначено інших обставин, які могли б свідчити про порушення позивачем законодавства України.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення № НОМЕР_1 від 14.08.2018 року “Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску” Головне управління ДФС в Одеській області діяло необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення, а відтак спірне рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн. відповідно до платіжного доручення № 662 від 05.10.2018 року (а.с. 3).
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2, адреса місця реєстрації: 65085, м. Одеса, вул. Північна, 51) слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, ч. 9 ст. 205, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2, адреса місця реєстрації: 65085, м. Одеса, вул. Північна, 51) до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5) про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС в Одеській області № НОМЕР_1 від 14.08.2018 року “Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску”.
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2, адреса місця реєстрації: 65085, м. Одеса, вул. Північна, 51) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.