Рішення від 20.12.2018 по справі 1340/5554/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №1340/5554/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про вжиття заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (79008, м.Львів, вул.Підвальна, 6) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (79041, м.Львів, вул.Спокійна, 6), із вимогою застосувати до відповідача заходи реагування, зупинивши експлуатацію АЗС ФОП ОСОБА_1 за адресою: 79020, м.Львів, вул.Під Голоском, 2 до усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що уповноваженою особою ГУ ДСНС України у Львівській області проведено позапланову перевірку АЗС ФОП ОСОБА_1 за адресою: 79020, м.Львів, вул.Під Голоском, 2 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, якою встановлено факти порушень законодавства. Враховуючи зазначене, у зв'язку з наявністю умов, за яких подальша експлуатація об'єкта несе ризик загрози життю і здоров'ю працівників та інших людей, що можуть там перебувати, позивач звернувся з означеним позовом до адміністративного суду.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20.11.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Відповідачу було надіслано судом копію ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі.

Із матеріалів справи вбачається, що поштовий конверт із судовими документами, відправлений судом за зареєстрованим місцем проживання/знаходження відповідача, відділенням поштового зв'язку повернутий без вручення. Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалася.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що ГУ ДСНС України у Львівській області видало наказ від 22.10.2018 року №261 та посвідчення на проведення перевірки від 24.10.2018 року №155.

У період з 10:15 год. 24.10.2018 року по 16:00 год. 30.10.2018 року провідний інспектор Шевченківського РВ м.Львова ГУ ДСНС у Львівській області ОСОБА_2 у присутності уповноваженої особи відповідача - ФОП ОСОБА_1 провів позапланову перевірку відповідача щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

За результатами перевірки ГУ ДСНС України у Львівській області склало акт №123.

Примірник акта скеровано рекомендованим листом на адресу відповідача.

Судом з'ясовано, що 29.10.2018 року щодо ФОП ОСОБА_1 складено протоколи про адміністративне правопорушення відповідно до ст.175, ст.175-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення серія ЛВ №007080, серія ЛВ №007081. Примірники протоколів відповідач отримала 29.10.2018 року, що підтверджується її особистим підписом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

В силу підпункту 57 пункту 4 Указу Президента України №20/2013 від 16.01.2013 року «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» Державна служба з надзвичайних ситуацій України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Згідно підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затвердженого наказом ДСНС України №3 від 04.02.2013 року, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно підпункту 12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч.1 ст.68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

В силу ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1)недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2)порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3)випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4)нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5)відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6)невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7)порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8)відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9)відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10)неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11)проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

За результатами розгляду справи, суд встановив, що в ході проведення перевірки ФОП ОСОБА_1, було виявлено ряд порушень.

Так, згідно опису порушень, зазначених в акті перевірки №123, було встановлено наступне:

1.Початок використання АЗС здійснено без зареєстрованої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (ст.57 КЦЗУ, пункт 4 розділу І НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

2.АЗС не забезпечено відповідними знаками безпеки у відповідності до ДСТУ ІБО 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ІБО 6309:1987, ГОТ) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (пункт 8 розділу II НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

3.Протипожежні відстані між будинками, спорудами використовуються для стоянок транспорту (пункт 1.4 глава 1 Розділ III, пункт 10.1 розділу VI НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

4.Не дотримані протипожежні відстані між АЗС та існуючими будівлями та спорудами (пункт 1.1 пункт 1.4 глава 1 Розділ III НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

5.Для АЗС не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (далі - НПАОП 40.1-1.32-01) (пункт 2.9 глава 2 Розділ III НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

6.Не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (пункт 1.20, глави 1, розділу IV НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

7.Не влаштовано захист АЗС від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б 13.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (пункт 1.21, глави 1, розділу IV НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

8.Для контролю працездатності мережі системи зовнішнього протипожежного водопроводу не проведено випробування на тиск та витрату води з оформленням акта (підпункт 4 пункту 2.1 глави 2 розділу V НАПБ А.01.001- 2014 ППБУ);

9.АЗС не укомплектовано первинними засобами пожежогасіння (підпункт 2 пункту 10.14 розділу VI НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

10.АЗС не заземлено вертикальним заземлювачем (підпункт 4 пункту 10.14 розділу VI НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

11.Експлуатація АЗС не відповідає вимогам ПУЕ (пункт 1.1 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

12.Посадовими особами не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (пункт 16 Розділ II НАПБ А.01.001-2014 ППБУ);

13.Допускається захаращення АЗС автомобільною гумою (підпункт 4 пункту 9.1 розділу VI НАПБ А.01.001-2014 ППБУ).

Вказані недоліки, що виявлені в ході перевірки АЗС, свідчать про порушення відповідачем ОСОБА_3 пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року, Кодексу цивільного захисту України, ОСОБА_3 техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та небезпечних територіях і низки інших нормативно-правових актів.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд звертає увагу, що відповідач відзиву на позовну заяву не надав, відтак, відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, суд розцінює неподання відповідачем відзиву як визнання позову.

Враховуючи встановлені порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, суд вважає, що вищевказані порушення безумовно створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей з будівлі; продовження експлуатації АЗС ФОП ОСОБА_1 породжує загрозу для життя і здоров'я працівників, а також інших осіб, які можуть там перебувати.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, суд дійшов до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст.139 КАС України, судові витрати з сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про вжиття заходів реагування задоволити повністю.

Застосувати до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заходи реагування, зупинивши експлуатацію АЗС фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за адресою: 79020, м.Львів, вул.Під Голоском, 2 до усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Судові витрати з сторін не стягуються.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сподарик Н.І.