Рішення від 18.12.2018 по справі 400/2732/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 р. № 400/2732/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54003

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення йому відсотку грошового забезпечення з 80% до 70% при обчисленні основного розміру пенсії, неврахування середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення в сумі 5232,27грн., встановлення розстрочки виплати підвищення пенсії;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію з 01.01.218р. в розмірі 80% грошового забезпечення в сумі 5232,27гр. та без урахування розстрочки виплати підвищення, передбаченої пункотм 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що він є пенсіонером за вислугою років з 09.05.2012 року. Відповідачем відповідно до законодавства, яке діяло на час призначення пенсії, визнаечно пенсію позивачу в розмірі 80% від грошового забезпечення. 01.06.2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.18 відповідачем було здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії. Загальний розмір перерахованої пенсії склав 5232,57гривень з урахуванням 50 відсотків суми підвищення пенсії. Але, під час перерахунку пенсії було застосовано не 80% від грошового забезпечення, а 70%. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки на час призначення пенсії діяло законодавства, яке дозволяло призначення пенсії в розмірі до 80%, а тому він має на розмір пенсії відповідно до законодавства що діяло на час призначення.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Відповідачем надано відзив, в якому ним свою позицію викладено наступним чином. Дійсно позивачу під час призначення пенсії відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” призначено пенсію в розмірі 80% загального розміру грошового забезпечення. Але, в подальшому Законом України “від 27.03.2014 “Про запобігання фінансової катастрофи та створення умов для економічного зростання в Україні”, встановлено, що максимальний розмір пенсії, не повинен перевищувати 70 процентів сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1- 100 процентів, до категорії 2 -95 процентів. На підставі постанови №103 позивачу перераховано пенсію відповідно до норм законодавства, чинних на момент здійснення перерахунку. На даний момент, редакція вказаної статті передбачає, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів сум грошового забезпечення. Вимога позивача щодо здійснення виплати без урахування розстрочки виплати підвищення, передбаченої п.2 Постанови № 103, не підлягає задоволенню, оскільки підвищення пенсії (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії), відповідно до п.2 Постанови № 103 проводиться з 01.01.2018р. в розмірі - 50%, з 01.01.2019р. по 31.12.2019р. - 75%, з 01.01.2020р. - 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р. Пенсія є щомісячною пенсійної виплатою в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, тобто є періодичним платежем, отже її неможливо виплатити одним платежем.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 09.05.2012 року звільнився з військової служби та отримував пенсію за вислугу років, в розмірі 80% від грошового забезпечення.

01.06.2018 Головне управління Пенсійного фонду України провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.18 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та призначено пенсію в розмірі 70% грошового забезпечення 7576,68 гривень, з урахуванням підвищення лише на 50% - 5232,27 гривень.

Відповідно до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процент.

Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно яких цифри “80” замінено цифрами “ 70”.

Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, позивач має право на призначення пенсії у розмірі 80% від грошового забезпечення.

Вирішуючи зазначену справу суд враховує висновки щодо застосування норми права викладені у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 по адміністративній справі № 686/12623/17, від 03.04.2018 по адміністративній справі №175/1665/17.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги визнати дії відповідача щодо зменшення йому максимального розміру пенсії з 80% до 70% відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” протиправним; зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати йому пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення належить задовольнити.

При цьому, вимога щодо здійснення такого перерахунку без урахування розстрочки виплати підвищення, передбаченої пункотм 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", не підлягає задоволенню, оскільки в теперішній час існує вимога щодо обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та визначено строки підвищення розміру пенсії пунктом 2 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р.

Таким чином, визначені Постановою № 103 від 21.02.2018р. строки (обмеження) підвищення розміру пенсії, повинні застосовуватися у тому числі і до позивача.

В цій частині позову належить відмовити.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тому позовні вимоги слід задовольнити частково.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 704,80грн. підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54003, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсотку грошового забезпечення з 80% до 70% при обчисленні основного розміру пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54003, ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсію з 01.01.218р. в розмірі 80% грошового забезпечення.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54003, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.), сплачений квитанцією № 1 від 06.11.2018р.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов