17 грудня 2018 року о/об 09 год. 03 хв.Справа № 310/8663/18 ЗП/280/226/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Дєткові Р.О., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (71107, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.23-Л; код ЄДРПОУ 37963785)
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1Д.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, Бердянське ОУПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд 1) визнати неправомірними дії відповідача щодо незарахування до педагогічного стажу періоду роботи на посаді завуча СПТУ-39 та періоду служби в армії та непризначення позивачу грошової допомоги у зв'язку з виходом на пенсію; 2) зобов'язати відповідача призначити та виплатити позивачу грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення.
Позивач у позові зазначив, що працює на посаді директора ДНЗ «Бердянський центр професійно-технічної освіти». 01.05.2018 йому виповнилося 60 років. У зв'язку з цим, 20.06.2018 він звернувся до Бердянського ОУПФУ в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком та виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення. ОСОБА_2 від 20.07.2018 позивачу повідомили, що його загальний стаж роботи становить 42 роки 5 місяців та 23 дні і що до педагогічного стажу не зарахували період роботи на посаді завуча в СПТУ-39 з 02.09.1986 по 31.08.1989 (3 роки), а також службу в армії з 19.10.1980 по 17.09.1982 (1 рік 11 місяців). ОСОБА_2 від 24.09.2018 Бердянське ОУПФУ в Запорізькій області повідомило, що за підрахунками педагогічний стаж позивача становить 31 рік 4 місяці 4 дні. Щодо періоду роботи на посаді завуча в СПТУ-39 з 02.09.1986 по 31.08.1989, позивач зазначає, що заклади професійно-технічної освіти виконують, зокрема, функції надання загальної середньої освіти на рівні із загальноосвітніми школами, тобто є закладами середньої освіти. А, отже, посада завуча (нині - заступника директора з навчальної роботи) в професійно-технічному навчальному закладі за своїми функціями відповідає аналогічній посаді в середній школі і є педагогічною посадою. Також, позивач повідомляє, що під час роботи на посаді завуча в СПТУ-39 мав педагогічне навантаження викладача хімії: 1986-1987 навчальний рік - 320 год.; 1987-1988 навчальний рік - 327 год.; 1988-1989 навчальний рік - 340 год. Щодо періоду служби в армії з 19.10.1980 по 17.09.1982 позивач зазначає, що відповідно до ст.2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Підставою для зарахування до стажу педагогічної роботи часу військової служби є записи про проходження військової служби у військовому квитку. Позивач вважає, що має право на пенсію відповідно до п.«е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Також, позивач повідомляє, що жодних пенсій раніше не отримував, а його педагогічний стаж становить 36 років 3 місяці 4 дні. Таким чином, позивач має право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення.
Позивач просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що згідно з п.7.1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Пунктом "е" ст.55 Закону України "Пенсійне забезпечення" визначено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України, а саме Порядком, який затверджений постановою Кабінету Міністрів від 23.11.2011 за №1191. Згідно цього Порядку, до страхового стажу, який визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності, передбачені, зокрема «Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993. Вказаним Переліком передбачені наступні посади працівників професійно-технічних закладів: директори, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної, навчально-виробничої) роботи, старші майстри виробничого навчання, викладачі, педагоги професійного навчання, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи. Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 01.01.1992, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до діючого законодавства зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років. Так, «Переліком закладів, організацій та посад, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років», затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР №1397 від 17.12.1959 передбачені наступні посади працівників технікумів та інших середньо-спеціальних навчальних закладів - викладачі та педагоги. Відповідно до записів у трудовій книжці та довідки ДНЗ «Бердянський машинобудівний професійний ліцей» №56 від 21.06.2018 з 02.09.1986 по 31.08.1989 позивач працював в СПТУ-39 на посаді завуча, яка не передбачена ні одним з вищезазначених Переліків. Врахувати вказаний період до спеціального педагогічного стажу законних підстав немає. «Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993, не передбачено зарахування періоду проходження військової служби до спеціального педагогічного стажу для визначення права на пенсію за вислугу років.
Відповідач проти позову заперечував.
Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до трудової книжки БТ-ІІ №1935944 працював в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, які відносяться до п.«е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та 02.05.2018 йому призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач продовжує працювати за спеціальністю.
06.07.2018 позивач звернулася до відповідача з заявою про письмове підтвердження відмови від зарахування до педагогічного стажу терміну проходження служби в рядах Радянської армії та періоду роботи на посаді завуча.
Відповідач ОСОБА_2 №293/Г-4 від 20.07.2018 повідомив позивача про наступне: «… Відповідно до записів у трудовій книжці та довідки ДНЗ «Бердянський машинобудівний професійний ліцей» з 02.09.1986 по 31.08.1989 Ви працювали в СПТУ-39 на посаді завуча. Вказана посада не передбачена ні одним з Переліків, зазначених вище, тому врахувати вказаний період до спеціального педагогічного стажу підстав немає. Зарахування до спеціального педагогічного стажу, для визначення права на пенсію за вислугу років, проходження військової служби діючим законодавством не передбачено, оскільки це не є роботою за спеціальністю. …».
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (ст.19), Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст.ст.9, 25, 26, 40, 45, п.4-3, п.4-4, п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення»), Закону України «Про пенсійне забезпечення» (ст.ст.55, 56), Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ст.8), Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» (ст.ст.45, 47), Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (ст.2), «Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», затвердженого 04.11.1993 постановою Кабінету Міністрів України №909, та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.
Згідно з ч.1 ст.45 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» до педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти та установ професійної (професійно-технічної) освіти належать викладачі, педагоги професійного навчання, вихователі, майстри виробничого навчання, старші майстри, старші майстри виробничого навчання, інструктори виробничого навчання, асистенти викладача, асистенти майстра виробничого навчання, методисти, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники фізичного виховання, керівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, науково-методичних та навчально-методичних установ, їх заступники та інші працівники, діяльність яких пов'язана з організацією і забезпеченням навчально-виховного процесу.
Відповідно до ч.2 ст.47 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» держава забезпечує педагогічним працівникам закладів професійної (професійно-технічної) освіти та установ професійної (професійно-технічної) освіти: (…); пенсію за вислугу років за наявності стажу безперервної педагогічної роботи не менше ніж 25 років.
Суд вважає, що оскільки позивач під час роботи на посаді завуча в СПТУ-39 мав педагогічне навантаження викладача хімії: 1986-1987 навчальний рік - 320 год.; 1987-1988 навчальний рік - 327 год.; 1988-1989 навчальний рік - 340 год., що підтверджується довідкою ДНЗ «Бердянський машинобудівельний професійний ліцей» від 21.06.2018 за №55, який є правонаступником СПТУ-39, то позивач відноситься до педагогічних працівників і має педагогічний стаж за період з 02.09.1986 по 31.08.1989.
Як передбачено ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Аналогічні за змістом приписи містить і абз.2 п.1 ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», за яким час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи наведене та матеріали справи, час проходження позивачем військової служби має бути зарахований до спеціального педагогічного стажу.
Таким чином, суд не погоджується з позицією відповідача про зарахування позивачу стажу роботи за спеціальністю на посадах працівника освіти лише 31 року 4 місяці 4 дні.
З урахуванням зазначеного, на день досягнення позивачем пенсійного віку (60 років) стаж його роботи за спеціальністю на посадах працівника освіти становить 36 років 3 місяці 4 дні.
Відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" , і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та механізм її виплати визначає «Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати», затверджений 23.11.2011 постановою Кабінету Міністрів України №1191.
Так, згідно з п.5 «Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати» грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Отже, ОСОБА_1 відповідно до вимог п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, -
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.23-Л; код ЄДРПОУ 37963785) щодо незарахування ОСОБА_1 (71107, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до педагогічного стажу періоду роботи на посаді завуча СПТУ-39 та періоду служби в армії та невиплати ОСОБА_1 (71107, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком.
Зобов'язати Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.23-Л; код ЄДРПОУ 37963785) виплатити ОСОБА_1 (71107, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі його десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (71107, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Консульська, буд.23-Л; код ЄДРПОУ 37963785) судові витрати у сумі 704 грн. 80 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 17.12.2018.
Суддя О.О. Прасов