Рішення від 05.12.2018 по справі 0540/7825/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2018 р. Справа№0540/7825/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Буряк І.В.,

секретаря судового засідання Соколової С.О.,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1

представник відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Центральна збагачувальна фабрика “Селидівська” про стягнення з платника податків податкового боргу у сумі 1 255 580, 91 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (надалі - позивач, ГУ ДФС у Донецькій області) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Центральна збагачувальна фабрика «Селидівська» (надалі відповідач, ТОВ ЦЗФ «Селидівська) із позовом про стягнення податкового боргу у розмірі 1 255 580,91 грн.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, станом на 17.08.2018 року за підприємством ТОВ ЦЗФ «Селидівська» обліковується податковий борг у розмірі 1 255 580,91 грн., який виник у зв'язку із несплатою донарахованих сум та самостійно поданих розрахунків, що відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України є підставою для звернення податкового органу до суду із позовом про стягнення вказаного податкового боргу.

27 вересня 2018 року до суду надійшов відзив ТОВ ЦЗФ «Селидівська» на вказану позовну заяву, за змістом якого відповідач проти позову заперечує та зазначає, що платіжним дорученням від 17.11.2017 року ТОВ ЦЗФ «Селидівська» сплачено екологічний збір за 3 квартал 2017 року у сумі 303 000,00 грн. в належний строк та платіжним дорученням від 18.05.2018 року сплатило екологічний збір за 1 квартал 2018 року у сумі 438 506,19 грн. в належний строк.

23 жовтня 2018 року позивачем надано уточнення позовних вимог за змістом яких позивач зазначив, що із заявленої суми боргу відповідачем погашено 702 879,51 грн. Проте, після подання позову відповідачем самостійно згідно розрахунку до податкової декларації екологічного податку від 06.08.2018 нараховано зобов'язання в сумі 496 879,51 грн., яке не сплачено та вважається податковим боргом на який відповідно до ст. 129 ПК України нараховано пеню у сумі 50 129,75 грн. Крім того, непогашеним залишилось зобов'язання нараховане відповідно до податкового повідомлення-рішення від 15.05.2018 № НОМЕР_1 на суму 61 680,00 грн. та пеня у розмірі 52 515,21 грн., загальна сума податкового боргу складає 1 099 710,66 грн.

Протокольною ухвалою суду від 23 жовтня 2018 року продовжено строк підготовчого засідання у справі

Відзиву на уточнену позовну заяву відповідачем не надано.

Ухвалою суду від 21 листопада 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 05 грудня 2018 року.

У судовому засіданні від 05 грудня 2018 року представник позивача позовні вимоги підтримав, надавши пояснення, аналогічні, викладеним у позовній заяві.

У судове засідання від 05 грудня 2018 року представник відповідача не з'явився, належним чином повідомлений, пояснень щодо причин неявки від відповідача до суду не надходило.

Суд, заслухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, встановив наступне.

ТОВ ЦЗФ «Селидівська» є юридичною особою, ідентифікаційний код 31714629, місцезнаходження: 85400, Донецька обл., місто Селидове, вул. Миру, будинок 34, перебуває на обліку Покровської ОДПІ (Селидівське відділення) ГУ ДФС у Донецькій області (відповідно інформаційних даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань).

Станом на дату звернення позивачем до суду (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) за відповідачем обліковується податковий борг у розмірі 1 099 710,66 грн., утч:

438 506,19 грн. розрахунок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах Додаток 3 до податкової декларації екологічного податку № НОМЕР_2 від 08.05.2018, з терміном сплати 20.05.2018;

61 680 грн. за податковим повідомленням-рішенням (форма Ш) №0019544507 від 15.05.2018, прийняте на підставі ОСОБА_1 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого грошового зобов'язання по екологічному податку ТОВ ЦЗФ «Селидівська» від 16.04.2018 № 56/05-99-45-07/31714629;

496 879,51 грн. розрахунок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах Додаток 3 до податкової декларації екологічного податку № НОМЕР_3 від 06.08.2018, з терміном сплати 19.08.2018;

102 644,96 грн. пеня нарахована відповідно до ст. 129 ПК України.

Відповідач зазначає, що платіжним дорученням від 18.05.2018 № 905 на суму 438 506,19 грн. сплачено екологічний збір за 1 квартал 2018 року в належний строк.

Судом досліджено дані ІКП платника станом на 18.05.2018 року, з яких вбачається, зарахування грошових коштів на підставі платіжного документа №905 на суму 438 506,19 грн., якими було зменшено борг минулих років Розрахунок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах Додаток 3 до податкової декларації екологічного податку №9153270519 недоїмка станом на 18.05.2018 склала 864 261,95 грн.

Відповідно п. 87.9 ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, вбачається, що грошові кошти, сплачені відповідно платіжного доручення від 18.05.2018 № 905 були направлені на погашення податкового боргу минулих періодів.

Податкове повідомлення-рішення від 15.05.2018 № НОМЕР_1 форма «Ш», яким встановлено порушення строку сплати грошового зобов'язання з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах визначеного пунктом 57.1 ст.57 ПК України, пунктом 250.2 ст. 250 ПК України та на підставі ст. 126 ПК України за затримку на 250 календарних днів сплату юридичною особою грошового зобов'язання у розмірі 308 400,00 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 61 680, 00 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі ОСОБА_1 камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по екологічному податку ТОВ ЦЗФ «Селидівська від 16.04.2018 №56/05-99-45-07/31714629.

Згідно висновку даного акта встановлено несвоєчасну сплату самостійного задекларованого зобов'язання по податковій декларації додаток №3 № НОМЕР_4 від 19.04.2017 за 1-й квартал 2017 року. Сума зобов'язання склала 673 024,28 грн., термін сплати 19.05.2017, погашення відбулось 19.02.2018 на суму 308 400,00 грн. на підставі платіжного документа № 323, кількість днів затримки 275.

За матеріалами справи судом встановлено, що вказаний акт отримано відповідачем 23.04.2018, про що свідчить зворотнє повідомлення рекомендованного поштового відправлення.

Податкове повідомлення-рішення від 15.05.2018 № НОМЕР_1 отримано відповідачем 16.05.2018, про що свідчить зворотнє повідомлення рекомендованого поштового відправлення. (копії наявні у матеріалах справи)

Доказів оскарження податкового повідомлення-рішення від 15.05.2018 №0019544507 чи сплати визначеної суми податкового зобов'язання відповідачем не надано.

За даними ІКП ТОВ ЦЗФ «Селидівська вбачається, що сума заборгованості по данному податковому повідомленню-рішенню обліковується у графі недоїмка з 26.05.2018.

06.08.2018 ТОВ ЦЗФ «Селидівська» подано податкову декларацію з екологічного податку за 2 квартал 2018 року № 9161295145, якою визначено зобов'язання за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 496 879,51 грн., з терміном сплати до 19.08.2018

Відповідно п. 250.1. ст. 250 ПК України передбачає, що для екологічного податку базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Пунктом 250.2. ст. 250 ПК України встановлено, що платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації:

Доказів сплати самостійного узгодженого зобов'язання з екологічного податку за 2-й квартал 2018 року відповідачем не надано.

Станом на 19.08.2018 року у ІКП ТОВ ЦЗФ «Селидівська» збільшено недоїмку на суму 496 879,51 грн. нараховано самостійно платником на підставі податкової декларації з екологічного податку від 06.08.2018 № НОМЕР_3.

Позивачем також заявлено до стягнення нараховану відповідно ст. 129 ПК України пеню у розмірі 102 644,96 грн.

За даними ІКП платника вбачається нарахування пені у розмірі 102 644, 62 грн. з 28.09.2018. Станом на дату уточнення позовних вимог 23.10.2018 року відповідачем надано розрахунок нарахованої пені у розмірі 102 644,96 грн.

З вказаного розрахунку ціни позову вбачається, що пеня нарахована наступним чином:

у розмірі 52 515,21 грн. нараховано ІКП на борг минулих років з 18.11.2017 по 26.06.2018;

у розмірі 25 620,42 грн. нараховано ІКП на борг минулих років з 18.02.2018 по 17.08.2018;

у розмірі 9092,69 грн. нараховано ІКП на борг минулих років з 27.11.2018 по 17.08.2018;

у розмірі 15 416,64 нараховано пені з 21.05.2018 по 29.08.2018.

З розрахунку заборгованості наданого податковим органом до позову вбачається, що пеня нараховано на підставі пп. 129.1.1 п. 129.1 п. 129 ПК України.

Відповідно пп. 129.1.1 п. 129.1 п. 129 ПК України передбачено, що нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

Підпунктом 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПК України встановлено, що нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;

Також у матеріалах справи наявний корінець податкової вимоги форми «Ю» від 23.07.2014 № 2082-25, виставлена в адресу ТОВ «ЦЗФ «Селидівська», відповідно до якої узгоджена сума податкового боргу платника станом на 22.07.2014 складає 161 335,45 грн.

На вказаному корінці міститься підпис головного бухгалтера ОСОБА_2 про отримання.

Надані сторонами у справі письмові докази, перелічені вище, досліджені судом у порядку ст. 217 КАС України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 67 Конституції України та підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 36.1 статті 36 ПК України на відповідача покладений обов'язок сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Пунктом 6.1 статті 6 ПК України визначено, що податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до нього Кодексу.

Грошове зобов'язання платника податків відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктом 49.1 ст. 49 ПК України встановлено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно п. 54.1 ст. 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

За змістом п. 56.18. ст. 56 ПК України передбачено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

Доказів оскарження названих вище податкових повідомлень-рішень судом не встановлено.

Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України зазначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до п.п. 20.1.28 та 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право стягувати з банків та інших фінансових установ пеню за несвоєчасне виконання ними рішень суду та доручень платників податків про сплату податків, зборів, платежів; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3 ст.95 ПК України). Згідно пункту 95.4 статті 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Відтак, виходячи з вимог ст. 95 ПК України, податкова заборгованість платників податків стягується контролюючим органом на підставі рішення суду шляхом: стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та за рахунок реалізації майна платника податків, що перебуває у податковій заставі; стягнення коштів за рахунок готівки, що належить платнику податків. При цьому, право на звернення з позовом про стягнення податкового боргу з платника податків виникає у контролюючого органу через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Таким чином, враховуючи наявність у відповідача податкового боргу код класифікації доходів бюджету 19010300 (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах) у розмірі 1 099 710,66 грн., підтвердженого наданими позивачем доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно вимог ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Таганрозької дивізії, 114, ЄДРПОУ 39406028) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Центральна збагачувальна фабрика “Селидівська” (85400, Донецька область, м. Селидове, вул.. Миру, 34, ЄДРПОУ 31714629) про стягнення з платника податків податкового боргу у сумі 1 099 710,66грн. - задовольнити.

Стягнути з розрахункових рахунків у банках, які обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю “Центральна збагачувальна фабрика “Селидівська” грошові кошти на суму податкового боргу у розмірі 1 099 710,66 грн.

Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, вступну та резолютивну частини рішення проголошено у судовому засіданні 05 грудня 2018 року, повний текст рішення виготовлений 14 грудня 2018 року.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Буряк І. В.